in ,

Behzat Ç. – 4. Sezon 1. Bölüm İncelemesi: Amirimiz Geri Döndü!

Behzat Ç. yeni sezonuyla 6 yıllık aradan sonra geri döndü! Peki başkomserimiz görüşmeyeli nasıl? Dizi yeni platformu blutv’yi yadırgamış mı? İlk bölüm incelememiz karşınızda!

Behzat Ç. 4x1

Behzat başkomiserimizin aylardır beklediğimiz yeni sezonu nihayet dün bluTV’de başladı. Konuyla ilgili bugüne kadar birçok haber yaptık. Yani ister istemez heyecanla, tıpkı 6 yıl önce bıraktığımız gibi ekranlarımızın başına geçtik. Elbette farklılıklar vardı. Artık ulusal bir kanalda yayınlanmıyordu, üzerindeki baskılar görece daha azdı. Final verdiğinden beri ülkede birçok şey olmuştu ve bunlar bir şekilde Behzat Ç.’nin hayatına da yansımıştı. Yine de heyecanla ve merakla bugünü bekliyorduk. Peki, yeniden aramıza dönen amirimiz, bu yüksek beklentileri ilk bölümüyle karşılayabildi mi?

Sonda söyleyeceğimizi başta yazalım: Çok ama çok güzel bir açılış yaptı. İzleyenler benimle hemfikir olacaklardır; 40 dakikalık bölüm bir anda bitiverdi. Türk dizilerinde şikâyet ettiğimiz o uzun süreli dizilere nazaran dolu dolu ve her saniyesi zevk verdi. (İlk bölüme özel biraz daha uzun mu olsaydı diye düşünmeden duramadım.) Ne yeni gelenler sırıttı ne de görmeye alıştığımız o eski yüzler bizlere farklı gözüktü. Son jenerik akmaya başladığında gözlerimiz ikinci bölümü arar oldu, “E nerede bunun devamı? Bu kadar mıydı?” derken bulduk kendimizi.

BluTV’nin Netflix’e göre dizi sezonlarını tek seferde değil de haftalık vermesini anlayabiliyorum. Çünkü diğer platforma göre içindeki çeşitlilik çok daha az, aynı şekilde bütçeleri de daha kısıtlı. Üstelik izleyiciler alım gücü yüksek olmadığı için bu tarz bir online platforma maddi ödeme yapacaksa Netflix’i tercih ediyorlar. Haliyle tek seferde tüm dizi yayınlansaydı, hepi topu 9 bölüm sürecek diziyi bir gecede bitirip üyeliğini tekrar iptal edecek birçok izleyici de bulunuyor. Çünkü biliyoruz ki sırf bu dizi sayesinde binlerce yeni üyelik kazandılar. Ve bunları hemen kaybetmek istemiyorlar. Bu nedenle üye kazanma politikası güdüyorlar. Oldukça mantıklı bir politika. Ama gelin bir de bize sorun… Tadı damağımızda kaldı. Güzel bir şekilde başlayan dizimizi her hafta bekleyecek olmak da oldukça üzücü…

Behzat Ç.

6 Yıl Hiç Geçmemiş Gibi

Gelelim diziye. Sanki hiç altı yıl geçmemiş gibiydi. Ama elbette bazı değişiklikler hissediliyor. Behzat amirimiz, Savcı Esra’nın ölümü sonrası kafayı iyice sıyırmış ve kendi kendiyle konuşur halde. Gerçeklik algısı dizi boyunca bir gidip bir geliyor. İşsiz bir şekilde evinde tavuklarıyla yaşar ve kendi birasını yaparken görüyoruz. Ağzı her zaman olduğu gibi bozuk. Yanında Hayalet’i görüyoruz. KHK nedeniyle işten atılmış, fıstık işine girmiş. Yine de neşeli bir hâli var. Kesinlikle mutsuz değil. Bunun dışında Şevket Abi ve Müdür Tahsin de her zamanki formlarıyla dizide yer alıyorlar. Son sahnede gördüğümüz Ercüment Çözer’in dönüşü de oldukça keyifli. Savcı Esra’nın diziye nasıl dahil olacağı da biliniyordu ama kanlı canlı görmek daha farklıymış. Özlemişiz.

Konuyu daha tam olarak bilmiyor olsak da Behzat amirimizin başkomiserliğe geri dönmesi için Ercüment’in yaptığı bir plan varmış gibi geliyor. Zaten yayınlanan fragmanlar da bunun işaretini veriyordu. Yeni bölümde taşlar daha iyi oturacaktır. Sizi bilmiyorum ama, bölümün kısalığından mıdır yoksa hızlı geçişlerden midir, Harun ve Cevdet’i, hatta Akbaba’yı bile gözlerim aramadı. Belki daha ilk bölüm olduğu içindir, belki de farklı sebeplerden. Akbaba’nın döneceğini zaten biliyoruz, diğer iki karakter konusunda da şimdilik net bir şey yok. Kim bilir, belki sürpriz olarak saklıyorlardır?

Ayrıca günümüz siyasetinde yaşanan gelişmeleri ve bunların polis teşkilatına yansımalarını da çok güzel bir şekilde resmettiler. Bu tarz işleri gördükçe ve birilerinin konuşmaya başladığını izledikçe insan daha da keyifleniyor. Behzat Ç., kurgusal bir karakter olabilir, dizinin başlangıcında “Gerçek kişi ve kurumlarla ilgisi yoktur, tamamen kurmacadır,” yazabilir. Ama bu, onun içimizden biri olduğunu ve aynı hayatı yaşıyor ve aynı havayı soluyor olduğumuz gerçeğini değiştirmez.

Dizi boyunca yapılan atışmalar, ince ince dokundurmalar ve göndermeler, hiç değişmeyen Ankara ağzı… Her birini gördükçe hatırlıyor ve ne kadar özlediğimizi bir kez daha fark ediyoruz.

Behzat Ç.

Nesi Kötüydü?

Son olarak şöyle bir durum var. İlk bölümde yardımcı rol olarak oynayan çoğu karakter ölüyor. Haliyle tek bölümlük bu isimlerin rolleri de, artık bütçeyi kıstıklarından mı nedir, inanılmaz kötü. Yani kötü olan senaryo değil, oyuncular. Size de öyle gelmedi mi? Çiğ bir his veriyorlardı ve oyunculuk anlamında fazla sırıtıyorlardı. Bunu daha iyi bir şekilde kotarmalarını beklerdim.

İyisiyle kötüsüyle Behzat Ç. geri döndü. Ve bu daha ilk bölümüydü. Bir an önce başkomiserliğe geri dönmesini ve masasına oturup olayları aydınlatmasını, elbette tek başına değil, bunu ekibiyle birlikte yapmasını umuyoruz.

Sizler ilk bölümü nasıl buldunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forumda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Behzat Ç. – 4. Sezon 2. Bölüm İncelemesi İçin Tıklayın!

Behzat Ç. – 4. Sezon 3. Bölüm İncelemesi İçin Tıklayın!

* * *

Behzat Ç. 4. Sezon 2. Bölüm Fragmanı İzle

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for _restlessness _restlessness dedi ki:

  İlk bölümde ölen yardımcı karakterlerin çoğunda dublaj yapılmış sanırım, bir türlü tutmadı izlerken ağız senkronları ve ses acayip sinir oldum. Eski behzat ç bölümlerininde de çok fazla böyle tek bölümlük yan roller görüyorduk ama hiç bu kadar kötüsüne rastladığımı hatırlamıyorum. Bütçesizlik biraz fazla belli ediyor kendini.

  Bunun dışında asıl kadrodan çok eksiğimiz olmuş, jenerikte sanırım ismi yazıyordu ama bu bölüm akbabayı da görme fırsatımız olmadı, bakalım 2. bölüm nasıl olacak?

 2. Avatar for Krowaz Krowaz dedi ki:

  ilk bölümde olaylar o kdar hızlı gelişiyorki harun eda cevdet degil hayalet akbaba gereksiz gibi geldi bu dizide cinayetleri bulma iyi aksiyon olması degil ekibin arasında geçen diyalog ve hayatları idi şimdi ekipten 3 kişi gitmis yeni 3 kişi geldi eskiyi her zaman aratır

 3. Avatar for Bayram_KOCAK Bayram_KOCAK dedi ki:

  kız ıle oglanın bındıgı taksı ılk once accent di yolda giderken megane 4 oldu

 4. Avatar for subrose subrose dedi ki:

  İlk bölüm olduğu için senaristin yapması gereken çok şey var, Behzat’ın tekrar geri dönüş ortamını oluşturacak vs ama dur ayol ne oldu demen hemen bir yenisi…bilemiyorum çok hızlı. Hız da değil aslında problem, ikna edici olmaması. Sadece amaca odaklanmış olmaları sıkıntı. Bir sahnede, adam watsup’tan öldürülen kadına yazıyor, kadın cevap veriyor, tam o sırada tv de kızın ölüm haberini görüyor bu sırada kapı çalıyor. Höh! Elinin körü. Ve evet tek seferlik roller de Samanyolu tv tadında.
  Ammaaa Behzat Ç. sonuçta! Nadir güzel şeylerden hayatımızdaki. İlk bölümdür geçer :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Irmak Zileli

Irmak Zileli: “Afili Filintalar’ın Edebiyatın Başına Ördüğü Şu Çorap…”

Lucifer

Lucifer Final Sezonunun Bölüm Sayısında Beklenmedik Gelişme