in ,

Doctor Strange: Sorcerer Supreme ve Multiverse Alternatifleri

Multiverse evrenlerinin neredeyse hepsinde Doctor Strange’i Sorcerer Supreme olarak görürüz. Fakat dünyaları mistik tehlikelere karşı koruyan bu unvan bazen diğer karakterler tarafından da kullanılmıştır.

Doctor Strange Sorcerers Supreme

Marvel evreni Multiverse ile birçok zaman dilimini ve hikâyeleri karmaşık ve ilginç hallere sokmayı çok seviyor. Spider-Man, X-Men ve daha nice çizgi romanda artık doğrusal bir zaman akışından ziyade çoklu zaman diliminden anlatıları tercih ediyor. Yine de Sorcerer Supreme olarak tanığımız Doctor Strange gibi sayılı karakterin tüm bu zaman akışı içinde yine aynı güçlere sahip bir karakter olarak görebiliyoruz. Fakat Sorcerer Supreme’in bile karışmadığı bazı zaman dilimlerinde bu özel ismin sahibi olarak başka tanıdık yüzleri görebiliyoruz.

Peki Marvel Çoklu Evreninde başka hangi kahramanlar Yüce Büyücü olabildi ve unvanı kazanmayı nasıl başardılar?

İşte Doctor Strange Yerine Geçen 6 Sorcerer Supreme Karakteri

1. Magik

Doctor Strange Magik

Rus X-Men ekibinden tanıdığımız Illyana Rasputin’in aslında farklı gerçekliklerde farklı versiyonları bulunmakta. Evrenlerden birinde büyülü güçlerini kullanmak için Doctor Strange’in yanında eğitim aldığını görüyoruz.

Leah Williams ve Filipe Andrade tarafından yazılan What If? Magik 1. sayında New Mutants grubundan kaçıp Doctor Strange’in yanına geliyor. Çeşitli olaylar sonucunda başka bir boyutta hapis kalan Magik’in kaderini yine Williams ve Andrade tarafından yazılan Doctor Strange: The End çizgi romanında öğreniyoruz. Doctor Strange’in Magik’i kurtarmak için kendini feda ettiğini ve yerine Illyana Rasputin’i serbest bıraktığını öğreniyoruz. Farklı bir yazar kadrosu tarafından 2099 yılında Sorcerer Supreme olarak gördüğümüz farklı bir Magik karakteri de olmuştu.

2. Iron Man

Doctor Strange Iron Man

Brian Michael Bendis ve Andrea Sorrentino tarafından yazılıp çizilen All-New X-Men çizgi romanı ile Bendis ve Alex Maleev tarafından yaratılan Infamous Iron Man çizgi romanında Tony Stark’ın büyünün ve sihrin dünyasını kabullenip Sorcerer Supreme olduğunu okumuştuk. Generations: Iron Man and Ironheart eserinde ise Tony Stark’ın Nightcrawler ile sihirli dünyada Ironheart’ın yardımına koşmuştu.

3. Professor Xavier

Professor Xavier Sorcerer Supreme

Marvel ve DC evrenlerinden alınan karakterlerin tek bir gerçeklikte buluştuğu Amalgam Universe’de Sorcerer Supreme ismi Dr. Doom’un ve Doctor Strange’in konseptlerinin birleşerek oluşturduğu karakter olan Lord Supreme of Order olarak bulunuyor. Fakat bu ismi ne DC’nin Kent Nelson’ı ne de Marvel’ın Stephen Strange’i üstlenebiliyor. Bu isim Judgement League Avengers isimli bir ekip kuran Charles Xavier’ın omuzlarında. Dr. Strangefate olarak anılan Xavier Amalgam evreni büyünün mistik kötülüğünden korumaya tüm gücüyle devam ediyor.

4. Wiccan

Wiccan Sorcerer Supreme

Young Avengers ve New Avengers ekiplerinin bir parçası olarak gördüğümüz William Kaplan (Wiccan) kendi gerçekliğinde X-Men grubuna dahil olduktan sonra bulunduğu yerde Sorcerer Supreme seviyesine kadar yükseliyor. Hulkling ile birlikte evreni kötülükten kurtarmak için sonuna kadar mücadele ediyor. Robbie Thompson, Alvaro Lopez ve Javier Rodriguez tarafından yazılan Doctor Strange and the Sorcerers Supreme çizgi romanında Merlin’e yardım eden mistik koruyucular arasında kendisini görebilmiştik.

5. Daimon Hellstrom

Daimon Hellstrom Sorcerer Supreme

King Thor zaman çizgisinde Loki gelecekteki tüm insan ırkını yok etmeyi başarmıştı. Bu olaydan sonra Thor gerçek All-Father haline gelmişti. Bu olaydan sonra yaşamayı başarabilen insanlar, geriye kalan enerjileri kendilerinde toplamıştı. Örneğin Doctor Doom, Sorcerer Supreme’in de içinde bulunduğu Stone Age Avengers’ın güçlerini alırken Wolverine ise Phoenix Force’un yeni taşıyıcısı olmuştu. Bu sırada Daiman Hellstrom ise Doctor Doom’u yenerek Sorcerer Supreme gücünü kendisine alabilmişti. Daha çok Satanik bir Sorcerer Supreme olarak görsek bile evrenin dört bir köşesinde dostu Thor ile kötülüğe karşı savaşmıştı.

6. Silver Surfer

Silver Surfer Doctor Strange

Paul Tobin ve Vincenc Villgrasa tarafından yazılıp çizilen Marvel Adventures 47. sayısında zaman ve mekânın doğru bir şekilde akmasını sağlayan Keeper sırf eğlence olsun diye zamanla oynamıştı. Bunun sonucunda ise gerçeklik tam anlamıyla değişmiş, Terrific Trio dahi Susan Storm tarafından yönetilirken, Ben Grimm ise The Thing yerine Hulk olmuştu. Dahası Black Widow radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmıştı. Terrific Trio’nun müttefiki Norrin Rad ise Silver Surfer kimliğinden çıkıp Sorcerer Supreme haline gelmişti.

Peki siz Marvel Çoklu Evrenindeki Sorcerer Supreme’ler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hangi karakter Yüce Büyücü sıfatını hak ediyor? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

The Walking Dead Final sezonu

The Walking Dead Final Sezonu için İlk Bakış Fotoğrafları Yayınlandı

A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II, Pandemi Döneminin Gişe Rekorunu Kırdı