Obama, Üç Cisim Problemi’ne Hayran

Sıkı bir fantastik ve bilimkurgu okuru olan (eski) Amerika Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama, Hugo Ödüllü Üç Cisim Problemi’ne hayran.

Devlet büyüklerinin siyaset dışında bir şeylerle ilgilendiğini duymak nedense her zaman ilginçtir. Bu insanları başka bir şey yaparken düşünemememizden kaynaklanıyor herhâlde… (Hayır, sana demedim Clinton.) Mesela rahmetli Turgut Özal’ın iflah olmaz bir çizgi roman okuru olması gibi. Ya da geçen yılın ortalarında öğrendiğimiz üzere sıkı bir fantastik ve bilimkurgu okuru olan Barack Obama…

Obama’nın Spider-man tutkunu olduğunu başkanlığının ilk yıllarında konuk olduğu Marvel çizgi romanından az çok biliyorduk zaten. Kendisi aynı zamanda Game Of Thrones dizisinin altıncı sezonunu herkesten önce izlediğini, Neal Stephenson’ın Seveneves romanını övdüğünü, Vulcan selamı verdiğini, hatta Death Star’ın yeniden inşası için yürütülen şaka yollu imza kampanyasına katıldığını bile gördük, duyduk, işittik bugüne dek.

Geçtiğimiz hafta New York Times’ın kitap ekine verdiği bir röportajda ilginç bir ayrıntı daha ortaya çıktı. İkili Obama’nın aklına takılan ve bir türlü gitmek bilmeyen kitaplardan konuştu ve öne çıkan isim Cixin Liu tarafından yazılan, dilimize İthaki Yayınları tarafından kazandırılan Üç Cisim Problemi oldu.

Barack Obama: Sırf kendi kafamın içinden çıkabilmek için kitap okuduğum zamanlar da oluyor (Gülüyor). Bazen yalnızca başka bir yerde olmayı arzuladığınız için okuyorsunuz kurgu romanları.

New York Times: Hangi kitaplar onlar?

BO: İlginçtir, sadece kaçmak için okuduğum şeyler genellikle karışık şeyler oluyor. Bilimkurgu. Bir süreliğine üç ciltlik bir bilimkurgu romanı okudum. Üç Cisim Problemi serisi…

NYT: Ah, Cixin Liu. Hugo Ödülü’nü kazanan kişi.

BO: …çok yaratıcı ve oldukça ilginç bir eserdi. Karakter analizi yönü çok fazla değildi ve—

NYT: Gerçekten de galaksinin kaderiyle alakalıydı.

BO: Aynen öyle. İnanılmaz boyutlardaydı. Okuması oldukça eğlenceliydi, çünkü Kongre’deki işlerimin oldukça önemsiz görünmesine neden oluyordu. Endişelenmeye değmeyecek şeyler gibi… Çünkü uzaylılar gezegeni işgal etmek üzereydi (Gülüyor).

Obama, Üç Cisim Problemi’ni uzun bir süre kafasından çıkaramadığına değinmiş. Ek olarak okumanın gücünden bahseden Obama, kurgu romanların sizi alıp başka yerlere götürebildiğini, günlük sorunlarınızdan uzaklaştırabildiğini ve bunun ne kadar harika bir şey olduğunu da belirtmiş.
Genel Yayın Yönetmeni
On beş yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest editör olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Obama, Üç Cisim Problemi’ne Hayran

Sıkı bir fantastik ve bilimkurgu okuru olan (eski) Amerika Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama, Hugo Ödüllü Üç Cisim Problemi’ne hayran.

“Son gemi de ayrıldığında limandan,

Kaybolmuştu artık o rıhtım, gecenin karanlığından…”

Başa dönün