in ,

Dino Buzzati İmzalı “Baliverna’nın Çöküşü” Türkçe Raflarındaki Yerini Alıyor

Dino Buzzati’nin öykülerinden oluşan kitabı “Baliverna’nın Çöküşü” Türkçedeki yerini alıyor. Eser, Timaş Yayınları etiketiyle yayımlanıyor. | Ön Okuma

Baliverna'nın Çöküşü - Dino Buzzati
- Reklam -
- Reklam -

Baliverna’nın Çöküşü isimli Dino Buzzati kitabı Türkçe raflarındaki yerini aldı. Yazarın öykülerini bir araya getiren eser Timaş Yayınları’nın Buzatti koleksiyonuna katılıyor.

İtalyan yazarlar arasında önemli bir yere sahip olan Dino Buzzati, 20. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış ve eserleri genellikle gizemli, fantastik ve gerçeküstü öğelerle doludur. Buzzati’nin yazılarında sıklıkla insanın iç dünyasının karmaşıklığını, sıradan yaşamın içinde gizlenen tuhaflıkları ve absürd detayları işler. Aynı zamanda gazetecilik de yapmış olan Buzzati’nin günlük hayata dair keskin gözlemleri ve eleştirileri eserlerine derinlik katmıştır. 28 Ocak 1972 tarihinde, 65 yaşındayken hayatını kaybetti.

Orijinal adı Il crollo della Baliverna olan öykü derlemesi ilk defa 1954’te yayımlandı. Öyküleri, özellikle de kitaba adını veren ilk öykü çok sayıda dile çevrildi. Kitapta yer alan bazı öyküler daha önce farklı Buzatti seçkilerinde dilimize kazandırılmıştı.

- Reklam -

Baliverna’nın Çöküşü – Dino Buzzati | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Baliverna’nın Çöküşü - Dino Buzzati

İtalyanca edebiyat söz konusu olduğunda yaratıcı gücü ve özgün kurgularıyla sivrilen romancı, öykü ve oyun yazarı Dino Buzzati’nin sanatının zirvesine işaret eden öykülerin ilk durağı: Baliverna’nın Çöküşü.

Kitaba adını veren hikâye Baliverna’nın Çöküşü’nde sıradan bir adam, serseriler ve haydutlar için bir sığınak haline gelmiş, harabe bir manastır olan Baliverna’nın duvarına gizlice tırmanmaya karar verir.

Bu düşüncesiz hareketiyse binanın çökmesiyle cezalandırılır ve bunu kaçınılmaz yüzleşme takip eder. “Einstein ile Karşılaşma”da, dehanın bilimsel keşiflerini teşvik eden gizli gücün sırları ortaya çıkar. “Rigoletto” ya da “Makine” gibi öykülerde, mitler ve doğanın gerçeğiyle karşı karşıya gelen, insanın tüm olumsuz yönlerini cisimleştiren otonom bir kişiliğe bürünen modern makineler başroldedir.

 “Tanrı’yı Gören Köpek” ise karakterlerin betimlenişiyle, olayların dramatik gelişimiyle ve beklenmedik sonuyla kusursuz bir bütünlüğe sahiptir. Birdenbire ortalıkta dolaşmaya başlayan ve Tanrı’yı görmüş olabilecek bir köpeğin insanların iyiliklerini ve kötülüklerini yargılayan bakışlarına karşı koymak mümkün müdür?

Yazarın 2024 yılı içinde yayımlayacağımız diğer iki öykü derlemesi yanında Baliverna’nın Çöküşü okurlar ve eleştirmenler tarafından Dino Buzzati’nin kariyerinin en başarılı öykü kitaplarından biri kabul ediliyor.

Dino Buzzati

- Reklam -

Baliverna’nın Çöküşü Hakkında Ne Dediler?

“Gelecek nesillerin asla unutmayacağı isimler vardır şüphesiz. Dino Buzzati de bunlardan biri.” -Jorge Luis Borges

“Buzzati bütün kitaplarında gerçekçilik ile inanılmazı, akılcılık ile tuhaflığı, ciddiyet ile delişmenliği, metodik olan ile kuralsızlığı harmanlamayı başarmıştır. […] Buzzati bu dünyayı, her şeyden öte işlevsel, nahif, yalın, kimi zaman dokunaklı, dahası romantik bir dille ‘düşsel’ kılar.” -Claudio Toscani

“Gözünü ısrarla kötülüğe çeviren, inatla ‘pişmanlık’ ve ‘acı’ gibi sözcükleri kullanan Buzzati, insanoğlunun büyük bir yıkıma neden olduğu halde kendini yumuşak, hoşgörülü ve süslü yalanlarla kandırdığı bir çağda sert bir yazar olarak görülebilir. Aslında Dino Buzzati, tam da bu nedenle, insan aklının gizemi yenmek ve unutmak için kılık değiştirmekten tamamen vazgeçtiği bir geleceğin yazarıdır.” -Fausto Gianfranceschi

Toğlamda 384 sayfadan oluşan kitabın çevirisini Esma Fethiye Güçlü, kapak tasarımını ise Barış Şehri yapıyor. Baliverna’nın Çöküşü, Eylül 2023 itibarıyla kitapçılardaki yerini almaya başladı.

Son olarak kitabın ilk sayfalarını içeren ön okumasına buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Dino Buzzati kitapları hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


Yeni çıkan kitap haberleri için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Rupert Murdoch, Fox ve News Corp.'un Başkanlığından Ayrıldı

Bir Dönem Kapanıyor: 92 Yaşındaki Rupert Murdoch, Fox ve News Corp.’un Başkanlığından Ayrılıyor

Hans Christian Andersen Kimdir? Hakkında Bilgi

Dünyanın En Büyük Masalcılarından Hans Christian Andersen Hakkında 7 Gerçek