in , ,

Ben, Tituba – Salem’in Kara Cadısı – Maryse Condé | Haftanın Kitabı #289

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Fransız yazar Maryse Condé’nin Salem Cadıları davasında suçlanan ilk kadının hikâyesini anlattığı “Ben, Tituba – Salem’in Kara Cadısı” kitabı var.

Ben, Tituba - Salem'in Kara Cadısı - Maryse Condé | Haftanın Kitabı #289
- Reklam -
- Reklam -

Ben, Tituba – Salem’in Kara Cadısı | Künye

Yazar: Maryse Condé
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Çeviri: Şirin Erkan Leitao
Kapak Tasarımı: Efecan Sezer
Orijinal Adı: Moi, Tituba – Sorciere Noire de Salem
Sayfa Sayısı: 240
Çıkış Tarhi: Aralık 2021


Ben, Tituba – Salem’in Kara Cadısı – Maryse Condé | Arka Kapak Tanıtımı

Ben, Tituba - Salem'in Kara Cadısı - Maryse Condé | Haftanın Kitabı #289

- Reklam -

Cadılıkla suçlanan kadınların simgeleşen ismi Tituba, Condé’nin güçlü kalemiyle yeniden hayat buluyor.

Barbados adasında doğan Tituba, doğaüstü güçlere sahip Man Yaya tarafından şifacılık ve büyücülük konularında yetiştirilmiştir. Evlendiği Kızılderili John’la birlikte bir din adamına köle olarak satılır ve Boston’a, ardından Salem kasabasına sürüklendiği hayat mücadelesi başlar. Bu kasabada yaşayan püriten cemaatin histerik ortamında, 1692’deki ünlü Salem Cadıları davasında cadılıkla suçlanan ilk kadın olur, özgürlüğe kavuşabilmek adına büyük mücadeleler verir.

Tituba’nın çarpıcı hayat hikâyesi, Maryse Condé’nin olağanüstü dokunaklı anlatımıyla yeniden canlanıyor. Condé’yiGrand Prix Littéraire de la Femme (Kadın Edebiyatı Büyük Ödülü) sahibi yapanroman, Tituba’yı doğduğu ülke Barbados’a, adada ilk zenci köle isyanlarının yaşandığı döneme geri döndürüyor. Kölelerin çektiği acılar, ırkçılık, kadınlara yönelik cadılık suçlamaları, kadın dayanışmasının ve feminizmin ilk kıpırtıları, ölüm sonrası hayata dair bakış, Condé’nin etkileyici kalemiyle okuyucunun doğrudan yüreğine tesir ediyor. Tituba’nın mücadelesicadılıkla suçlanan tüm kadınların mücadelesine ilham veriyor.

- Reklam -

Maryse Condé Kimdir?

Maryse Condé

Günümüz Fransız edebiyatının en güçlü yazarlarından biri olarak değerlendirilen Maryse Condé, Karayipler’de Fransa’ya bağlı Guadeloupe’de doğdu. SégouLa vie ScélérateBen Tituba, Salem’in Kara Cadısı başta olmak üzere çok sayıda roman yazdı. Kitapları Grand Prix Littéraire de la Femme (1986), Le Prix de L’Académie Francaise (1988), Prix ​​Carbet de la Carraibe (1997), Le Prix du Roman Métis (2010) ve Alternatif Nobel Ödülü (2018) gibi çok sayıda ödüle layık görüldü. 2004’te Columbia Üniversitesi Fransız Dili bölümünden profesörlük derecesiyle emekli oldu, Kaliforniya, Berkeley, UCLA, Sorbonne, Virginia ve Nanterre üniversitelerinde dersler verdi. Şimdiye kadar bir çok dile çevirlen kitapları ilk kez Türkçeye çevriliyor.


Ben, Tituba – Salem’in Kara Cadısı kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Benzer içerikler için bizi Google News üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Tesisatın Gizemi - Özgür Taburoğlu - Kapak

Özgür Taburoğlu’nun Yeni Kitabı “Tesisatın Gizemi” Okurla Buluşuyor

Ridley Scott Yeni Film Napoleon Aciklama

Ridley Scott, Yeni Filmi “Napoleon”u Yönetmeyi ‘Gülünç Derecede Zorlu Bir LEGO Yapmaya’ Benzetti