in ,

Ian McEwan’ın II. Dünya Savaşı Sonrası Kuşaklara Yayılan Romanı “Dersler” Türkçede

Ian McEwan’ın kaleme aldığı son roman “Dersler” okurla buluşuyor. Lâle Akalın’ın tercüme ettiği kitabı Yapı Kredi Yayınları yayımlıyor.

Dersler - Ian McEwan
- Reklam -
- Reklam -

Ian McEwan imzalı Dersler romanı Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eser, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanıyor.

1948 yılında İngiltere’de doğan Ian McEwan, çağdaş İngiliz edebiyatının en önemli yazarları arasında gösteriliyor. Üniversite eğitimini Sussex’te İngiliz Edebiyatı üzerine; yüksek lisansını East Anglia Üniversitesi’nde aynı dalda tamamlayan yazar; Malcolm Bradbury’den yaratıcı yazarlık dersleri de almıştı.

İlk öykü kitabı First Love, Last Rites (İlk Aşk, Son Törenler) 1975 yılında yayımlanan yazar; bu eserle Somerset Maugham Ödülü’ne layık görülmüştü. Üç defa Booker’a aday gösterilen McEwan Amsterdam (Amsterdam’da Düello) eseriyle ödülü kazanmayı bilmişti.

- Reklam -

Türkiye’de Çocuk Yasası, Fındık Kabuğu, Cumartesi, Benim Gibi Makineler, Hamamböceği ve Solar gibi kitaplarla tanınan Ian McEwan’ın son eseri de Türkçe ye kazandırılıyor.

Orijinal adı Lessons olan Dersler, kendi dilinde ilk olarak 2022 yılında yayımlandı. Roman, II. Dünya Savaşı’nın ardından gelen kuşakların altüst olan hikâyesine odaklanıyor.

Dersler – Ian McEwan | Arka Kapak Tanıtımı

Dersler - Ian McEwan

Yıl 1959: Soğuk Savaş dünyaya tüm kasvetiyle çökmüşken on bir yaşındaki Roland Baines’in hayatı değişmek üzeredir. Kaldığı yatılı okulda yalnızlığa alışmaya çalışan Roland, piyano öğretmeni Miriam Cornell’in dikkatini çeker. Ürkütücü ve gizemli öğretmeniyle başladığı piyano dersleri Roland’ın zihninde silinmez izler bırakacaktır.

Yıl 1986: Karısı Alissa’nın evi terk ettiği, Çernobil’deki patlamanın Avrupa’da bir korku dalgasına yol açtığı günlerde Roland oğluyla birlikte eve kapanır. Bu kapanma Roland’ın ilkgençlik günlerine, ailesinin sırlarla dolu tarihçesine ve Miriam Cornell’in anısına doğru çıkacağı bir yolculuğun başlangıcı olur.

- Reklam -

Ian McEwan’ın son romanı “Dersler”, hayatı kaçırılmış fırsatlar ve cevapsız sorularla dolu kahramanının mutluluk arayışı üstünden İngiltere’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki kuşaklarının hikâyelerine ve yakın geçmişin büyük altüst oluşlarına bakıyor.

Hayatı Küba Füze Krizi’nden Çernobil felaketine, Berlin Duvarı’nın çöküşünden Covid-19 pandemisine tarihin büyük kuvvetleri tarafından şekillendirilirken, Roland Baines her insan için geçerli olan sorularla yüzleşir: Hayatlarımızın kontrolü ne ölçüde bizim elimizdedir? Geçmişin travmalarıyla yüzleşmek mümkün müdür? En sona gelindiğinde, insan iyi bir hayat yaşayıp yaşamadığını nasıl anlar? “Dersler”, müzik ve edebiyatla, siyaset tartışılan arkadaş masalarının gürültüsüyle, bulunan ve kaybedilen aşkların heyecanıyla dolu, hayat kadar geniş bir roman..

“İnsanın karmaşıklığına bu kadar duyarlı olduğu için Dersler McEwan’ın son yirmi yıldaki en iyi romanı. McEwan’ın halihazırda hayret verici ölçüde üretken yazarlık hayatında yeni ve önemli bir aşamanın başlangıcı.” – New Statesman

Toplamda 472 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini daha önce yazarın Hamamböceği kitabını da tercüme eden Lâle Akalın üstleniyor. Roman, Mayıs 2023 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Ian McEwan eserleri ve yazarın Türkçedeki son kitabı Dersler üzerine yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


En yeni kitap haberleri için bizleri Google News’ten takip etmeyi unutmayın.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Assassination Filmi Kadro

Kennedy Suikastı’nı Anlatan Filmde Kadro Belli Oldu: Al Pacino, Viggo Mortensen ve John Travolta…

Yeni Naruto Mangası Çıkış Tarihi Belli Oldu

Minato’ya Odaklanan Yeni Naruto Mangasının Çıkış Tarihi Açıklandı