in , ,

Kavuşmak – Fred Uhlman | Haftanın Kitabı #319

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Fred Uhlman’ın soykırım gölgesinde ikili ilişkileri anlatan “Kavuşmak” kitabı yer alıyor.

Kavuşmak - Fred Uhlman | Haftanın Kitabı #319
- Reklam -
- Reklam -

Kavuşmak | Künye

Yazar: Fred Uhlman
Çeviri: Özlem Uygun
Orijinal Adı: Reunion
Yayınevi: Legadema Kitap
Sayfa Sayısı: 112
Çıkış Tarhi: Ekim 2021

Kavuşmak – Fred Uhlman | Arka Kapak Tanıtımı

Kavuşmak - Fred Uhlman

- Reklam -

Masumiyetin Yitirilmesine Dair Cesur Bir Hikâye

“Kavuşmak eserine bayıldım, oldukça etkileyici… dostluğun tarihi sınavlarla nasıl sınandığını gösteren değerli bir hazine.” John Boyne

Yıl 1932. Hans Schwartz, Nazilerin yükselişini ‘sağlıklı bir vücuda musallat olan bir deri hastalığından’ öte bir şey olarak görmeyen Stuttgart’lı Yahudi bir doktorun oğludur. Hans ve ailesi için soykırım o dönem akla hayale sığmaz bir şeydir. Hans Yahudilerden nefret eden ve odasında Hitler’in bir portresini bulunduran bir annenin oğlu olan Konradin’le dost olur. İki oğlan arkadaşlıkları süresince en özel düşüncelerini paylaşır, ülkenin geçmişini ve şimdisini tartışırlar, şiirden konuşurlar. Ancak Nazilerin yükselişi yakın dostluklarının üzerine bir karabasan gibi çöker.

Kavuşmak kitabından bir parça:
“Hiçbir Yahudi’yle tanışmadığı hâlde onlardan korkuyor. Ölüm döşeğinde ona yardım edebilecek tek doktor baban olsa, onu çağırır mı, emin değilim. Seninle tanışmayı asla istemeyecektir. Seni kıskanıyor çünkü Yahudi olmana rağmen oğluyla dost oldun.”

Fred Uhlman Kimdir? | Hayatı ve Özgeçmişi

Kavuşmak - Fred Uhlman

- Reklam -

Fred Uhlman, 1901 yılında Stuttgart, Almanya’da doğan Alman-İngiliz bir ressam ve yazar. 1933 yılında Nazi rejiminin artan baskıları nedeniyle Stuttgart’tan göç etmek zorunda kaldı ve İngiltere’ye yerleşti. 1985 yılında Londra’da hayatını kaybetti.

En bilinen eseri, 1971 yılında yayınlanan “Kavuşmak” (Reunion) adlı yarı otobiyografik romandır. Roman, 1930’ların başında Stuttgart’ta, Hitler’in iktidara yükselişi öncesinde, Hans ve Konradin adında iki gencin arasındaki dostluğu konu alır. Uhlman’ın kendi deneyimlerinden ilham alan eser, Nazi Almanyası’nın yükselişinin yarattığı siyasi ve sosyal çalkantıların arka planında, iki gencin karmaşık duygularını ve değişen dostluklarını inceliyor.

Uhlman, II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunda görev yaptı. Savaştan sonra ise ressamlık ve yazarlık kariyerine devam etti. Kavuşmak dışında şiir, deneme ve otobiyografik yazılar da kaleme aldı.

Kavuşmak kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Benzer içerikler için bizi Google News üzerinden takip edebilirsiniz.


* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Lanetli - Antoloji

Neil Gaiman’dan Charlie Jane Anders’a… Masalların Olmazsa Olmazı Lanetler, Ünlü Yazarlarca Yeniden Ele Alındı

Elon Musk - YouTube Rakip X TV

Elon Musk’tan YouTube’a Rakip Uygulama: “X TV” Geliyor