in ,

Radyasyona Bile Dirençliler: Dünyanın En Dayanıklı Hayvanı Tardigradların Nasıl Eş Seçtiği Ortaya Çıktı

Tardigradlar hakkında bilinmeyen hâlâ çok detay var. Dünyanın en dayanıklı canlılarının nasıl çiftleştiği ise ilk defa tanımlandı.

Tardigradlar Eş Seçimi

Tardigradlar (su ayısı) hakkında yeni bir gerçek daha öğrenildi. Bilim insanları erkek tardigradların dişisini koku yoluyla bulduğuna işaret eden bulgular elde etti.

Bu minik ama dayanıklı canlının erkek ve dişi bireyleri arasındaki fark oldukça az. Bu durum da  su ayılarının yalnızca görerek eş seçmelerini pek olası kılmıyordu. Araştırmacılar, dişilerin erkekleri çeken kimyasal bir işaret salgıladığını ortaya çıkardı.

Erkek üyeler su ortamında gerçekleştirilen deneylerde dişilere doğru harekette bulunarak araştırmaya güçlü bir şekilde karşılık verdi. Araştırmacılar Journal of Experimental Biology dergisinde yayımlanan çalışmada, dişilerin aynı dürtüye sahip olmadığını bildirdi.

Tardigradlar Eş Seçimi Çiftleşme

Tombul görüntüsü nedeniyle “su ayısı” olarak da bilinen tardigradlar, ekstrem koşullarda hayatta kalma konusunda oldukça başarılılar. Örneğin uzay boşluğu, kozmik radyasyon ve UV radyasyon koşullarının tümüne birden maruz kaldıklarında dahi yaşamayı sürdürebiliyorlar. Bazı hayvanların aksine bu hayvanın dişisini erkeğinden ayırt etmek ise o kadar da kolay değil. Bu durum boyutsal bazı farklılıklar bulunsa da belirgin ve ayırt edici başka bir özellikten söz etmenin mümkün olmayışından kaynaklanıyor.

Tardigradların Nasıl Eş Seçtiğine Dair İlk Defa Bir Cevap Elde Edildi

Bu nedenle 1.300 su ayısı türünün çoğunun üyelerinin nasıl eş bulduğu bilinmiyordu. Konuya ilişkin ortaya atılan teorilerden biri, su ayısı dişilerinin kimyasal bir işaret yaydığını iddia ediyordu. Bu teoriyi test etmek için Finlandiya’daki Jyväskylä Üniversitesi’nde doktora araştırmacısı olan Justine Chartrain ve meslektaşları, bireylerin karşı cinsten üyelerle karşılaştıklarında nasıl tepki vereceğini görmek amacıyla Macrobiotus polonicus türü üzerinde bir dizi deney gerçekleştirdi.

Araştırmacılar kapalı bir bölmeye dişi bir tardigrad, diğerine erkek bir tardigrad, orta bölmeye de diğer bir tardigradı yerleştirdiler. Daha sonra orta bölmedeki su ayısının davranışlarını incelediler.

Chartrain, deneye dair şunları söyledi:

“Su ortamında, erkekler dişilerin yanında erkeklerden daha fazla zaman harcıyorlardı.”

Bu, erkek bireylerin civarlarındaki dişinin kokusunu ayırt edebildiğini ve onun tarafından cezbedildiklerini gösteriyordu.

Tardigradlar Su Ayısı

Bu sonuçlardan hareketle araştırmacılar, tardigradların su harici bir ortamda da kimyasal izleri takip edip edemeyeceğini merak etti. Böylelikle bu tombul yaratıkları agar adında su yosunundan elde edilen jöle benzeri bir madde kullanarak test ettiler. Bir su ayısı serbest bırakıldığında, diğeri serbest bırakılmadan önce agarda dolaşmaya bir adım önde başladı.

Chartrain, her iki cinsiyetin de diğer su ayıları tarafından oluşturulan yolu takip etmediğini, ancak bazen erkeklerin rastgele karşılaştıktan sonra kadınları takip ettiğini gördüklerini ifade etti. Dişiler erkekleri görmezden gelirken erkekler genellikle dişilerin yanında bulunmak için yön değiştiriyordu.

Çalışma, su ayılarının karşı cins eş adaylarını sadece su ortamlarında bulabildiğini ve yalnızca erkek üyelerin çiftleşme için aktif olarak eş aradığını öne sürüyor.

Bilim insanları son olarak uzayda yapılacak yolculuklara dair bilinmeyenlerin ölçülebilmesi ise tardigradları komşu yıldız sistemine gönderme kararı almıştı.

Peki siz bu keşif hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Live Science

M. Yusuf Kaba

2002 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. İlgi alanlarım arasında kitaplar, animasyon yapımları ve oyunlar yer alıyor. Aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2023 The Game Awards Kazananları

Oyun Dünyasının Oscarları: 2023 The Game Awards Kazananları Belli Oldu

OD - Hideo Kojima - Jordan Peele Korku Oyunu

Hideo Kojima ve Jordan Peele’dan Ortak Korku Oyunu “OD” Geliyor