in ,

Beethoven’ın Ölüm Nedenindeki Gizem 200 Yıl Sonra Aralanıyor: Sanatçının DNA’sı İlk Defa Analiz Edildi

Ludwig van Beethoven’ın saçlarından alınan DNA örnekleri, sanatçının gerçek ölüm nedenini ortaya çıkardı.

Beethoven Ölüm Nedeni

Ludwig van Beethoven’ın gerçek ölüm nedeni aydınlatıldı. Sanatçıdan alınan beş tutam saç, ünlü bestecinin sanıldığı üzere kurşun zehirlenmesi sebebiyle değil karaciğer rahatsızlığından ölmüş olabileceğini ortaya çıkardı.

Dünyaca ünlü besteci Ludwig van Beethoven, kendisinden geriye kalanlar üzerinde ilk defa uygulanan DNA analizi sonuçlarına göre öldüğü sırada Hepatit B hastalığına yakalanmıştı.

Ömrünün son yedi yılında besteciden hatıra olarak alınmış olan beş tutam saç üzerinde yapılan incelemeler, Beethoven’ın yüksek seviyede karaciğer hastası olma riskini ortaya koydu.

Bu genetik yatkınlık ve karaciğerine zarar vermiş olması muhtemel Hepatit B enfeksiyonu, bestecinin ölümünde rol oynamış olabilir. Bu keşif, Beethoven’ın kurşun zehirlenmesinden öldüğüne dair kabulleri yalanlıyor. Bu iddianın ortaya atıldığı analizlerde, hatalı örnekler üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı.

Beethoven Ölüm Nedeni Gizem Aralandı

Bununla birlikte yeni araştırmanın amacı, sanatçının işitme kaybını neden yitirdiğini tespit edebilmekti ancak çalışmada bu konuda net bir sonuca ulaşılamadı.

1770 yılında doğan sanatçı, yirmilerinin ortasından itibaren duyma yetisinde kayıplar yaşamaya başlamış, kırklarının sonlarındaysa tamamen bu yetisini yitirmişti. Bunun yanında hayatı boyunca şiddeti giderek artan mide-bağırsak problemleriyle yüzleşmiş ve olası bir karaciğer rahatsızlığının belirtisi olabilecek en az iki sarılık atağı geçirmişti.

1802 yılında rahatsızlığının şiddeti iyice artan Beethoven, doktor arkadaşı Johann Adam Schmidt’ten muzdarip olduğu garip hastalığı teşhis etmesi ve açıklamasını istedi fakat Schmidt, Beethoven’dan 18 yıl önce öldü. 1827’deki ölümünden sonra yapılan bir otopsi, Beethoven’ın siroz olarak da bilinen ciddi bir karaciğer rahatsızlığına sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Beethoven’ın Ölüm Nedeni DNA Analizi ile İncelendi

Current Biology dergisinde 22 Mart Çarşamba günü yayımlanan yeni araştırma, hastalığının genetik ve viral temellerini ortaya koymak suretiyle bestecinin isteğinin nihayet yerine gelmesini sağladı.

Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nde genetik profesörü olan makalenin ortak yazarı Johannes Krause bu konuda şunları söylüyor:

“Beethoven’ı neyin öldürdüğünü kesin olarak bilemeyiz ancak en azından önemli bir kalıtsal riskin ve hepatit B virüsü enfeksiyonunun varlığını doğrulayabiliriz. Ayrıca diğer az muhtemel genetik nedenleri de eleyebiliriz.”

Saç kalıntılarının detaylı DNA analizi, bestecinin kalıtımsal hemokromatoz adı verilen genetik bir bozukluğun yol açtığı yüksek oranda karaciğer hastalığı riskine sahip olduğunu gösterdi.

Beethoven Ölüm Nedeni DNA

Risk faktörü birçok insan için sorun teşkil etmeyecek düzeyde olsa da araştırmacılar, ünlü bestecinin alkole düşkünlüğü ve karaciğere zarar verebilen bir virüs olan Hepatit B enfeksiyonunu taşıması nedeniyle bir karaciğer hastalığına yakalanmış olabileceğini düşünüyor.

Çalışmanın başyazarı Tristan Begg bu konuya yönelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bilinen tıbbi geçmiş göz önüne alındığında sebep, alkol tüketimi de dahil olmak üzere bu üç faktörün bir araya gelmesi olabilir. Yapılacak araştırmalar bunlardan her birinin ne boyutta bir etkiye sahip olduğunu gösterecektir.”

Beethoven’ın Ailesi Hakkında Yeni Detaylar da Ortaya Çıktı

Çalışma sanatçının ailesiyle ilgili ilginç bir durumu da ortaya çıkardı. Bestecinin hayatta olan akrabalarıyla yapılan karşılaştırmalar, bazılarının baba tarafından bir atayı paylaşıyor olmasına karşın DNA’larının Beethoven’ın saçında bulunan Y kromozomuyla eşleşmediğini gösterdi. Araştırmacılar, bu durumun Beethoven’ın atalarının soyunda bir yerde evlilik dışı bir ilişki yaşanması sonucu meydana geldiğini düşünüyor.

Çalışmayı gerçekleştiren ekip, gelecekte yapılacak araştırmalarla ünlü besteci hakkında henüz cevaplandırılamamış sorulara bir yanıt bulunacağı konusunda ümitli olduklarını belirtiyor.

Siz bu araştırma hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Live Science

M. Yusuf Kaba

2002 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. İlgi alanlarım arasında kitaplar, animasyon yapımları ve oyunlar yer alıyor. Aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

ChatGPT Akademik Makale

“Yapay Zekânın Akademik Makalelerdeki Hileli Kullanımı” Hakkındaki Makaleyi Yapay Zekâ Yazmış

Orhan Karaveli Ölüm Haberi

Gazeteci ve Yazar Orhan Karaveli Yaşamını Yitirdi