VR Gözlüğü, İneklerin Süt Üretimini Artırmak İçin Kullanıldı

Süt üretiminde kalite artışının sağlanması için Rusya'da ineklere VR gözlüklerle sanal bir gerçeklik izlettirildi. Deney başarıyla sonuç verdi.

Sanal gerçeklik gözlüğü veya diğer adıyla VR (Virtual Reality) teknolojisi hayatımızda son 15 yılda artık sıradanlaşmış hale geldi. Özellikle ilk çıktığı zamanlarda büyük olay yaratan ve her geçen gün gelişip farklı bir yöne doğru evrilen bu teknoloji artık sadece insanlara değil, hayvanlara da etki etmeye başladı.

Rusya’da hayvanlar üzerinde yapılan farklı bir deney, süt üretiminde verimliliğin arttığını gösterdi. İneklere VR gözlüklerin takılmasıyla süt üretiminde gözle görülür derecede bir artış ve kalite yaşandığı gözlemlendi.

Rusya’da çiftçiler bir süredir ineklerin süt üretim miktarını arttırmak için çözüm yolları arıyordu. Başarısızlıkla sonuçlanan birçok farklı denemenin ardından çiftçiler son olarak VR gözlüklerini ineklerde kullanarak bir deneme daha yaptılar. Gelen haberler, denenen bu son yöntemin başarılı olduğunu gösteriyor.

inek vr

VR Sonrası Sütün Miktarı ve Kalitesinde Artış Yaşandı

Moskova yakınlarında olan bir çiftlikte ineklere takılan VR gözlükler, kısa sürede meyvesini vermeye başladı. VR gözlükleri takan inekler, kendilerini güneşli bir yaz günü çimlerin üzerinde otlanırken buldular. Görüntüleri iştahla seyreden ineklerin duygusal açıdan iyileşme gösterdiği ve bunun da doğrudan süt üretimine yansıdığı bildirildi.

Araştırma kapsamında hayvanların gözlerine özel olarak hazırlanmış VR Gözlükler ve yine onların izleyebilmesi için hazırlanmış özel görüntüler bulunuyor. Bu sayede inekler kendilerini bir yaz günü uçsuz bucaksız çimenlerin üzerinde buluyor.

Yapılan bu denemeyle birlikte yalnızca süt üretiminde artış yaşanmıyor. Hayvanlardaki endişe ve stresin azalması, bir yandan sütün kalitesinde de kayda değer bir artış yaşanmasına olanak sağlıyor.

Yeni yöntemin daha fazla hayvan üzerinde denenecek ve eğer sonuçlar yine aynı şekilde olumlu olursa çiftçilikte yeni bir dönem başlayacak gibi gözüküyor.

İşin hem etik boyutu hem de VR’ın kullanım yöntemlerinin gittikçe çeşitlenmesi, bizleri soru işaretleriyle dolu bir geleceğin beklediğini gösteriyor gibi.

GÖZ ATIN  Denizli'de Liseli Öğrenciler İnsansı Robot Yaptı

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Özellikle et ve sütleri için yetiştirilen hayvanlardan çok daha fazla verim almak için böyle bir yöntemin her yerde faaliyete geçecek olması sizce de doğru bir karar mı?

Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Geliştirilen Yaprak, Yakıt Üretiminde Kullanılacak

Kaynak: Euro news

Etiketler:  

Son Savaş
Site Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni
1988, Darıca doğumlu. Koaceli Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümü mezunu. Türk Dili ve Edebiyatı alanında ikinci üniversitesini okumaya devam ediyor. Birçok gazete ve dergide yazıları ve öyküleri yayımlandı. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

VR Gözlüğü, İneklerin Süt Üretimini Artırmak İçin Kullanıldı için 3 yorum

  1. Teknolojinin iyi yanlarını almakta fayda var.İlgiyle okudum bu haberi,ülkemizde görecek miyiz acaba?


  2. alper dedi ki:

    Süt endüstrisi hayvan sömürüsünün en yoğun olduğu yerlerden. VR ile hayvanlara işkencede yeni bir yöntem keşfetmişler.


  3. narpal dedi ki:

    Matrix’de bunu insanlara yaparken Ooo çok fena ama konu ineklere geldimi sorun yok.


VR Gözlüğü, İneklerin Süt Üretimini Artırmak İçin Kullanıldı

Süt üretiminde kalite artışının sağlanması için Rusya’da ineklere VR gözlüklerle sanal bir gerçeklik izlettirildi. Deney başarıyla sonuç verdi.

Başa dönün