Yumuşak Dokulu Robotiğe Yeni Malzeme Geliştirildi

Yumuşak Robotik için esneyebilen ve kendini onarabilen akıllı bir malzeme geliştirildi.

Esnek ve şekil değiştirebilen robotları ele alan Yumuşak Robotik (Soft Robotics), robotiğin alt dallarından biridir. Bu ve giyilebilen teknoloji, insan/makine arayüzleri gibi alanlarda gelişmeler oldukça, gücünü sadece taşınabilir elektronik aletlerden alan, duruma göre şekil değiştirebilen ve esneyebilen malzeme gereksinimi de ortaya çıkıyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar; diğer yumuşak bileşenlerin aksine yüksek elektrik ve termal iletkenliği bir araya getirdikleri, etkinleşme özellikleri de bulunan bir malzeme geliştirmeyi başardı. Ekim ayında Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan makalede, üretilen bu akıllı malzemenin ortama göre şeklini uyarlayabildiği söyleniyor.

Malzeme, Çevresine İnsan Gibi Tepki Veriyor

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Yumuşak Makineler Laboratuvarı’nın başkanı olan Yardımcı Profesör Carmel Majidi; bu malzemenin elektronik ve termal olarak iletken olmasının dışında ayrıca akıllı olduğunu da belirtiyor.  İnsanlar keskin veya sıcak bir şeye dokunduklarında nasıl tepki veriyorsa bu malzeme de aynı şekilde algılıyor. Ayrıca işlemden geçiriyor ve herhangi bir dış donanım olmadan çevresine yanıt verebiliyor. Majidi, malzemede sinirlere benzeyen elektrik yolların bulunmasından dolayı yapay sinir sistemine bir adım daha yaklaşıldığını da ekliyor.

Malzemenin önemli özelliklerinden biri de elastik olması ve ciddi hasarlara karşı tepki vermesi. Çalışmayı yürüten ve Yumuşak Makineler Laboratuvarı’nda asistan araştırmacı olan Michael Ford,  malzemenin kendini onarma ve hasar algılama yeteneklerini gözlemlediklerini, hasar algılama konusunda daha önceki sıvı metal bileşenlere göre daha ileriye gittiklerini söyledi. Hasarlar, şekil değiştirmeyi aktive eden yeni iletken izleri oluşturuyor ve bu yüzden malzeme hasara eşsiz bir şekilde tepki veriyor.

Malzemenin elektrik iletkenliğinin yüksek olması, geleneksel elektronik aletler ile arayüz oluşturmasını da sağlıyor. Dokunmaya dinamik bir şekilde karşılık veriyor ve şeklini ters yönde değiştirebiliyor. Bu malzeme sağlık sektörü, giyim, giyilebilir teknoloji, yardımcı alet ve robotlar ile uzay yolculuğu gibi esneyebilen teknolojinin gerektiği herhangi bir alanda kullanılabilir.

GÖZ ATIN  Wikipedia Ne Zaman Açılacak Sorusuna Bakan'dan Yanıt
Etiketler:  




1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

Yumuşak Dokulu Robotiğe Yeni Malzeme Geliştirildi

Yumuşak Robotik için esneyebilen ve kendini onarabilen akıllı bir malzeme geliştirildi.

Başa dönün