in ,

Fantastik Ada ve Tuvallerimiz: Eastshade

Ressam olarak fantastik bir adayı keşfe çıkıp harika manzaraları tuvalimize aktardığımız açık dünya oyunu Eastshade’i inceledik.

Eastshade inceleme
- Reklam -
- Reklam -

Oynadığınız oyunlarda atmosfere bakıp ağzı açık ekran karşısında bekleyenlerden misiniz? Çayınızı alıp, bir süreliğine göreve yahut aksiyona ara vererek manzaranın tadını çıkarmayı seviyor musunuz? Hatta belki aranızda harika manzaraların görüntülerini kaydetmekten hoşlananlar da vardır.

Gerçekçi ya da hayal ürünü, yaratılan dünyalardaki çizimler ve tasarımlar sizin de ilginizi çekiyorsa, Eastshade merakınızı cezbedebilir. Çünkü bu oyun, manzarayı tam merkezine oturtuyor. Gelin konusuyla birlikte bunu açalım ve nasıl olmuş hep birlikte bakalım.

Fantastik Bir Ada

BoJack Horseman izlediyseniz hayvanlardan oluşan bir dünyaya gözünüz alışkındır. Köpeğin konuştuğu, alkolik atın var olduğu… aynı zamanda gerçekçi anlatım temelini de koruyan. Bu oyunda da çiftçi maymun, şerif ayı gibi karakterlerle karşılaşıyoruz. Ancak masalsı anlatıma sahip bir diyardan ziyade daha gerçekçi bir zeminde yaşayan bir dünya var. Tabii BoJack gibi depresif hikâye anlatımı yok, bu adada her şey daha keyifli ve huzurlu.

- Reklam -

eastshade 1

Oyuna da adını verdiği şekilde keşif maceramız Eastshade adındaki bir adada geçiyor. Annemizin son dileği üzerine, bu pek kalabalık olmayan yeri gezmeye ve resmetmek için yola çıkıyoruz. Evet bir ressamı oynuyoruz ve mekanikler de bunun üzerine kurulu. Ancak “Ben çizim berecemem!” diye korkuya kapılmayın. Ben kapılmıştım, ama biraz araştırdıktan sonra çizim beceresi gerektiren bir oyunla karşılaşmadım ve bulduğumuz görüntüleri kırparak fotoğrafladığımız bir mekaniğe sahip olduğunu gördüm.

Adanın sakinleriyle hem hayatları hem de bölge hakkında sohbet ediyoruz. Bu vesileyle yaratılmış dünya hakkında bilgiler ediniyor ve yerlilerden çeşitli görevler alıyoruz. Keşfederken minik kısa hikâyeleri de deneyimleme olanağına kavuşuyoruz. Bölgedeki birçok gizemi de yine bu konuşmalar aracılığıyla çözüyoruz. Ancak yaratılan dünyanın o kadar da ilgi çekici ve merak uyandırıcı olmadığını söylemeliyim. Anlatıma biraz daha kafa yorsalarmış güzel olurdu.

En İyi Arkadaşımız Tuvalimiz

Birinci şahıs oynanan, açık dünyada gezebildiğimiz bu keşif oyununda bulduğumuz harika doğa manzaralarını etraftan bulduğumuz malzemelerle oluşturduğumuz tuvallere aktarıyoruz. Oyunda çeşitli malzemeleri toplamamızın yanı sıra küçük de olsa malzeme şematikleri ve craft sistemi mevcut. Deneyime zenginlik katmış. Keşfi daha aktif ve eğlenceli kılıyor.

Ayrıca yeni yerler keşfettikçe ilham puanımız artıyor, çizim yaptıkça ise bu azalıyor. Yani hem malzeme sayısı göz önüne alındığında hem de ilham puanı azaldığı için her gördüğümüzü çizip tuval harcamak mantıklı olmuyor. Bu vesileyle daha az ve öz çizimlere kavuşmak için çabalıyoruz.

Oyundaki sohbetler küçük de olsa oyun deneyimine etki ediyor. Yani rol yapma etmenleri de var. Aynı zamanda hava durumları da değişkenlik gösteriyor. Bazen gökyüzü kırmızımsı olabilirken, sağanak yağmur yağabiliyor veyahut gece ve gündüzün değiştiğine tanık oluyoruz. Hatta geceleri soğukta kalırsak ölüyoruz. Ki böyle bir oyundan bunu hiç beklemiyordum. İlk başta etrafta mutlu mutlu gezerken birden gece oldu ve ekranın donduğunu gördüm. Birden karakter öldü ve güzel bir “Ne alaka!” çektim. Han gördüğünüzde yatakta uyuyup sabahları kalkmayı unutmayın. Çünkü geceleri birden -100 derece falan oluyor sanırım…

- Reklam -

Olumsuz kısma gelirsek oyun tasarımında birçok güzellik ve yaratıcılık olsa bile oynanış kısmının biraz irite ettiğini söylemeliyim. Biraz daha akıcı ve rahat bir deneyim sunsa güzel olurdu. Bu oynarken hissedilen önemli bir eksiklik.

eastshade 2

Yapım

Oyuna da ismini veren Eastshade Studios, Danny Weinbaum tarafından kurulan Amerika menşeli bağımsız bir oyun stüdyosu. 2016’da ilk olarak yapımına başlanan oyun, 13 Şubat’ta PC’de çıkışını yaptı. Konsollar için de ileri tarihlerde çıkaracaklarını söylüyorlar. Belki konsol çıkışına kadar oynanıştaki belirli zayıflıkları çözerler ve daha güzel bir deneyim yaşatır.

Şu an Steam’de 40 TL gibi bir fiyata sahip. Bana kalırsa eğer çok fazla heyecanlanmadıysanız indirim beklemeniz yerinde olacaktır.

Son Olarak

Çayınızı veya kahvenizi yudumlarken manzaranın tadına varmayı seviyorsanız, oyunu tamamen bunun üzerine temellendirmiş Eastshade’i de merak etmişsinizdir. Eğer fantastik bir adada gördüğü manzaraları tuvaline dökme fikri ilginizi cezbediyorsa şans verebileceğiniz bir oyun. Görsellik açısından büyüleyici anlara tanık olmanıza vesile oluyor. Diğer yandan oynanıştaki kusurlar ve anlatım zayıflığı gibi eksik yönleri ne yazık ki dikkat çekmekte.

Sizi fragmanına davet edeyim.

YouTube video

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

yuksek doz curuyus ust

Çöküşün Çağı “Yüksek Doz Çürüyüş” ile Yeniden Yazılıyor

Hayvan Mezarlığı Yeni Film

Stephen King Yeni Hayvan Mezarlığı Filminden Memnun