in

Pegasus Yayınları, Webcomic Efsanelerine “Kalp ve Beyin” İle Devam Ediyor!

Hayatımızdaki sorumluluklarla gönlümüzden geçenlerin çatışmasını resimleyen The Awkward Yeti karikatürleri Pegasus Yayınları tarafından dilimize çevrildi.

Kalp ve beynin aynı yöne gittiği pek görülmez. Gitseydi belki de bize insan denmezdi. Gitseydi her şey çok daha kolay olurdu ne de olsa. Sonuçta, hayattaki sorumluluklarımızla mantığımızın en büyük düşmanı gönlümüzden geçenler değil mi? The Awkward Yeti adlı webcomic sitesiyle bilinen internet sanatçısı Nick Seluk tam da bunu konu ediyor! Yani anlayacağınız üzere beni, seni, bizi. Hepimizi!

Nick Seluk, özellikle vücudun farklı organlarını kullanarak hayatımızdaki çatışmalara esprili bir dille ışık tutuyor. Kimi zamansa The Awkward Yeti‘nin doğrudan yer aldığı Lars adlı mavi yeti karakterini ofis ortamlarında ya da organlarla çeşitli kararlar vermeye çalışırken çiziyor. Ve sonuç… Hepsi hepimiz için oldukça tanıdık.

Kalp ve Beyin Seluk‘un ilk derlemesi. Tanıtım metniyse şöyle:

Sosyal medyada The Awkward Yeti adıyla tufan estiren Nick Seluk’un kitabı Kalp ve Beyin, içinizde kopan bütün çelişki fırtınalarının sebebi mantıklı Beyin ile eğlenceli Kalp’in maceralarını sizlerle paylaşıyor!

TheAwkwardYeti.com her ay iki milyon tık alan bir karikatür sayfası. Kalp ve Beyin de bu karikatürlerin arasından en sevilenlerinin bir araya getirilmiş hali, üstelik kitaba özel hazırlanmış yepyeni 75 karikatürle birlikte.

Vergi ödemekten, işe gitmeye, kedilerle dans etmekten bir müzik grubu kurmaya kadar hayatta karşımıza çıkabilecek her konuda Kalp ve Beyin’in o tatlı sert çatışmasını okurken herkes kendinden bir şey bulacak.

“Bu kitap çok ama çok eğlenceli.”
– Jon Cryer –

“Komik, sevimli ve çok eğlenceli. En sevdiğim karikatür kitaplarından biri oldu kendisi.”
– Matthew Inman, The Oatmeal –

“Ödüllü ve otuz yıldır bu işi yapan bir karikatürist olarak söylemem gerekirse, bu kitap kesinlikle harcadığınız vakte değer. Aynı fikirde değilseniz zaten arkadaş da olamayız demektir.”
– Dan Piraro, Bizarro Comics –

Eserin çevirisi bir başka webcomic efsanesi olan Büyümek Diye Bir Şey Yok‘un da çevirmeni olan Dilara Anıl Özgen‘e ait. Onu bizlerle buluşturan yayınevi ise Pegasus Yayınları.

Dileriz 2 güzel eserle webcomic camiasına giriş yapan Pegasus bu işin peşini bırakmaz ve biz daha nicesini okuruz. İnternet dipsiz bir kuyu, ama o kuyuya ışık tutan ve içine bir tutam kahkaha ekleyen böylesine daha çok sanatçı var. Onları da en kısa zamanda okumak dileğiyle.

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bir Yorum

Yorum Yap

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Ödüllü Korku Romanı “Karanlık Ada” Artık Türkçe

    Kurt Vonnegut’un “Paldır Küldür” Romanı Yeniden Bizlerle!