in ,

Bir Adım Daha – Mark O’Sullivan | Haftanın Kitabı #252

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta, İrlandalı yazar Mark O’Sullivan’ın kimlikler, beklentiler ve mesafeler üzerine kalem oynattığı “Bir Adım Daha” romanı var.

Bir Adım Daha - Mark O'Sullivan | Haftanın Kitabı #252

Bir Adım Daha  | Künye

Yazar: Mark O’Sullivan
Çeviri: Müren Beykan
Orijinal Adı: White Lies
Yayınevi: On8 Kitap
Sayfa Sayısı: 212
Çıkış Tarhi: Aralık 2013


Bir Adım Daha – Mark O’Sullivan | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Ailem kim ki ben..? Kim olup, neye karar verdiğim neden sizin için..? Ya sizin cevaplarınız beni niçin..? Nance, OD ve Seanie’nin kurulamayan cümleleri, ifade bulamayan kaygıları… Bir nedenle söylediğimiz yalanlar ya da sustukça buharlaşacağını umduğumuz gerçekler. Hepsi de doluluktan her an patlayacak birer bavul, taşıması güç birer yük gibi. Oysa ne yalanın beyazı sandığımız kadar örtücü, ne de sessizliğin kıvamı yeterince yoğun. Sanarak, tahmin ederek, bir başına düşünüp emin olarak dokunduğumuzu sandığımız hakikate ulaşmaksa, tek bir yolla mümkün: Ona doğru atılacak bir adımla. Bir adım daha ve belki bir adım daha…

Kesişmiş üç genç hayat, birbirinden bağımsız üç mücadele… Gerçeğe yaklaşmak için önce sevdiklerinden uzaklaşanlar bu mesafeyi tekrar katedebilir mi?.. Pek çok ödüle değer görülmüş İrlandalı yazar Mark O’Sullivan bu soruya yanıt ararken, üç gencin farklı sorunlardan çıkış arayışlarını anlatıyor. Köken, aile ve sınıfsallığın ne kadarının belirleyici, ne kadarının ise yanılgı olduğu üzerine etkileyici roman, 1998 Uluslararası Genç Kütüphaneciler Birliği Beyaz Karga Ödülü’nün de sahibi.

“Başımı sallamakla yetindim. Salak körlüğümle yüz yüze gelmek hiç hoş değildi. Hele, bunun bana Jimmy gibi tescilli bir serseri tarafından gösterilmesi daha da beterdi. / Fincanı tabağa öyle sert bıraktım ki, altından küçük bir parça kopuverdi. Özür dilerim, dedim içimden. Özür dilerim, Nance. Cevabı da kendi kendime verdim: Artık çok geç, OD, “özür dilemek” için, kahretsin ki, çok geç…

Bir Adım Daha - Mark O'Sullivan

Mark O’Sullivan Kimdir? | Hayatı ve Özgeçmişi

İngiltere, Notthingam’da doğan ve İrlanda’da büyüyen Mark O’Sullivan, ülkesinde olduğu kadar diğer Avrupa ülkelerinde de tanınıyor. Kızlarının okuyabileceği kitaplar yazma hayaliyle başladığı ilk romanı Melody for Nora: One Girl’s Story in the Civil War (Nora İçin Bir Melodi: Sivil Savaşın Ortasındaki Bir Kızın Hikâyesi, 1994) Eilís Dillon İlk Çocuk Kitabı Ödülü’ne ve Uluslararası Genç Kütüphaneciler Birliği’nin Beyaz Karga Ödülü’ne değer görüldü.

WashBasin Street Blues (Lavabo Sokağı Şarkıları, 1995), More Than A Match (Maçtan Daha Fazlası, 1996), Angels Without Wings (Kanatsız Melekler, 1997) ve yine bir Beyaz Karga Ödülü sahibi Bir Adım Daha (White Lies, 1997) adlı gençlik romanlarında, parçalanmış ailelerde ayakta kalmaya çalışanlardan, savaşın savurduğu bireylere uzanan yazar, iki gencin aile sırlarının izini sürdüğü polisiye romanı Silent Stones’la (Sessiz Taşlar, 1999) İrlanda Çocuk Kitapları Birliği (CBI) Liyakat Ödülü’nü aldı.

Bir kaza sonucunda beyin fonksiyonları bozulan babasının çocuklaşma süreciyle baş etmeye çalışan gencin romanı My Dad Is Ten Years Old And It’s Pure Weird’la (Babam On Yaşında ve Bu Çok Tuhaf, 2011) büyük ilgi topladı. Yazarın son kitabı, yetişkinler için yazdığı polisiye gerilim dizisi “DI Leo Woods”un (Dedektif Leo Woods) birinci kitabı Crocodile Tears (Timsah Gözyaşları, 2013). Çevre sağlık memuru olarak çalışan O’Sullivan, İrlanda’da, Thurles’ta yaşıyor.


Osmanoflar hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Junji Ito Maniac Animesi Netflix'te Başlıyor

Japon Korku Masallarını Konu Alan “Junji Ito Maniac” Animesi Başlıyor

Güç Yüzükleri 2. Sezon Daha Çok Savaş Sahnesi İçerecek

Yüzüklerin Efendisi Dizisi “Güç Yüzükleri”nin 2. Sezonu Daha Çok Savaş Sahnesi İçerecek