in

H.P. Lovecraft’tan Yazarlık Dersleri: Tuhaf Kurgu Yazmak Üzerine Notlar

Korku dolu enteresan kurguların usta yazarı H P. Lovecraft’ın Tuhaf Kurgu Yazmak Üzerine Notlar kitabı Türkçe baskısıyla raflarda.

Tuhaf Kurgu Yazmak Üzerine Notlar - H.P. Lovecraft

H.P. Lovecraft’ın kendi eserleri hakkındaki denemelerinden oluşan Tuhaf Kurgu Yazmak Üzerine Notlar raflardaki yerini aldı. Ünlü yazar özellikle Cthulhu’nun Çağrısı’nda anlattığı korku ve tekinsizlik dolu yedi öyküde neden bu türün ustası olarak adlandırılması gerektiğini çok açık bir şekilde ortaya koymuştu. Kendini bildiğinden beri elinden kalemi eksik etmeyen ve sürekli Poe, Baudelerie gibi isimleri okuyarak onların etkisi altında üslubu da kendisi de büyüyen Lovecraft, bu kitabında ise genç kurgu yazarlarına düşünceleriyle ilham verecek.

Tuhaf Kurgu Yazmak Üzerine Notlar – H.P. Lovecraft | Arka Kapak Tanıtımı

tuhaf kurgu yazmak uzerine notlar“Evet, tuhaf hikâyeler yazmaya yedi buçuk-sekiz yaş civarında, idolüm Poe’yla ilk karşılaşmamdan sonra başladım. Yazdıklarım berbattı ve çoğu da yok olup gitti. Ama yine de elimde sekiz yaşımdayken yazdığım iki gülünç örnek var: The Secret of the Grave (Mezardaki Sır) ve The Mysterious Ship (Gizemli Gemi). On dört yaşıma dek gerçekten elle tutulur denilebilecek bir hikâye yazmadım. Sekiz ve dokuz yaş arasında tüm zevkim birdenbire değişti ve bilimlere, özellikle de kimyaya büyük bir ilgi duymaya başladım. Mahzende bir laboratuvar kurdurdum ve tüm harçlığımı araç gereçlerle ders kitaplarına harcadım.” – Bana Gelirsek

“Köpekler ve kediler söz konusu olduğunda seçimim o kadar belli ki şimdiye dek ikisini karşılaştırmak aklıma bile gelmedi. Nasıl maymunlara, insanlara, zencilere, ineklere, koyunlara ya da pterodaktillere olumsuz duygular beslemiyorsam köpeklere karşı da bu türden hisler beslemiyorum. Ama çocukluğumun ilk yıllarından beri kedilere özel bir saygı ve yakınlık duymuşumdur. Kedinin o kusursuz zarafeti ve kendi kendine yetmedeki üstün becerisinde evrenin mükemmel güzelliğini ve sade tarafsızlığını görüyorum; benim için bilinmeyenin tüm büyüsü ve cazibesi onun sessiz, gizemli havasında saklı. Köpek basit, yüzeysel duygulara hitap ediyor; kedi ise insan aklının kozmik algısına ve hayal gücünün en derin pınarlarına. Düşünmeyi seven Mısırlıların ve Poe, Gautier, Baudelaire ve Swinburne gibi daha sonra gelecek olan şair ruhların hepsinin de bu kıvrak, kadim cadının sadık kulları olması hiç de tesadüf değildir.” – Kediler ve Köpekler

Laputa Kitap etiketiyle raflarda yerini alan kitabın çevirmenliğini ise Toprak Deniz Odabaşı yaptı. Kitap 24 Nisan’dan beri hem raflarda hem de internet satış platformlarında bulunmakta.

Oğuzhan Koç

1998’in sonbaharında, İstanbul’da dünyaya gözlerini açan yazar hala doğduğu semtte yaşamakta. Küçük dünyaların büyük hayalcisi olması nedeniyle zaman zaman kabına sığamıyor. Eskinin öğretmen lisesi şimdininse Çapa Fen Lisesi’nde okurken lise fanzinine yazdığı şiirlerle ilk eserlerini okuyucuya sunmaya başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Matematik Mühendisliği okurken aynı zamanda da edebiyat ve sinemayla ilgileniyor. Gezmeyi, izlemeyi ve yazmayı bir bütün haline getirdiği eserler verme hayali içerisinde yaşarken şimdilik sadece sitelere birkaç haber yazmakla yetiniyor.

Thanos

Thanos Sonsuzluk Eldiveniyle Google’a da El Attı!

Star Wars Tema Parkları

Star Wars Tema Parklarına Çok Az Kaldı