in

Bol Ödüllü Distopya “İstasyon On Bir” Raflarda

George R.R. Martin’in öve öve bitiremediği ve her fırsatta tavsiye ettiği “İstasyon On Bir” dilimize kazandırıldı.

Oyuncular hazır; Hamlet, Macbeth, Juliet, Romeo, Richard, Henry, Lear… Ve perde… kılıç, bıçak, zehir, ölüm, hırs, ihanet, entrika … Hamlet’in elinde yükselen kurukafa…

Ölümcül bir virüs dünyayı etkisi altına alır. Bir hafta içerisinde ölüm oranı %99’un üzerine çıkar. Ekonomi çöker. Üretim ve tüketim biter. Medeniyet yıkılır. Ülkeler dağılır. Sınırlar kalkar.

Olmak ya da olmamak… işte asıl mesele bu…

Yıkımdan yirmi yıl sonra insanlar küçük kasabalarda hayatlarına devam eder. Seyyar Senfoni adında aktör ve müzisyenlerden kurulu bir gezici grup kasabaları tek tek gezer. Shakespeare’in oyunlarını oynar, konser verir…

Pegasus Yayınları aracılığıyla dilimize kazandırılan İstasyon On Bir’in konusu kısaca böyle. Aynı zamanda George R.R. Martin’in öve öve bitiremediği ve her fırsatta tavsiye ettiği bir edebi eserdir.

Emily St. John Mandel’ın kaleme aldığı İstasyon On Bir’in (Station Eleven) tanıtım bülteni şöyle:

Şehirlerin altında hızla geçip giden trenler artık yok…
Artık şehirler yok…
Telefon yok… İnternet yok…

1. GÜN
Ölümcül bir grip virüsü dünyanın yüzeyinde bir nötron bombası gibi patlar. Haberler ölüm oranının % 99’un üzerinde olduğunu bildirirler.

2. HAFTA
Medeniyet yıkılır.

20. YIL
Seyyar Senfoni adındaki aktör ve müzisyenlerden kurulu bir grup, konserler vermek ve Shakespeare oynamak için yerleşim yerlerini dolaşırlar. Salgından yirmi yıl sonra, hayat göreceli olarak güvenlidir. Ama yeni bir tehlike belirir ve hayatta kalan herkesin tekrar inşa etmeye çalıştığı umut dolu dünyayı tehdit eder.

İstasyon On Bir, altı kişinin hayatlarının kesişmesini anlatır. Bunlar: meşhur aktör Arthur Leander; son anda grip konusunda uyarılan Jeevan; Arthur’un ilk eşi Miranda; Arthur’un en eski dostu Clark; Seyyar Senfoni’deki bir oyuncu olan Kirsten ve kendi kendini peygamber ilan eden esrarengiz kişidir…

“Çok iyi bir roman. Oldukça güzel… Bu yıl okuduğum kitaplar arasında diğerlerinin önüne çıkanlardan biri: İstasyon On Bir… Güzel yazılmış ve müthiş melankolik, uzun zaman unutulmayacak ve tekrar okunacak bir kitap.”
– George R. R. Martin, Game of Thrones’un yazarı

“Nadiren, bir kitap yeni bir eski arkadaşa, onca zamandır okumak istediğinizi hiç bilmediğiniz bir öyküye dönüşür. İstasyon On Bir insana aynı zamanda hem tanıdık hem de olağanüstü gelen nadir bir eser, gelecek, şu an, geçmiş, ölüm, yaşam ve Shakespeare’i ustaca birbirine dokuyor. Bu gerçekten çok özel bir şey.”
– Erin Morgenstern, Gece Sirki’nin yazarı

“…Bir aşk mektubu havasında okunuyor – kaybedebileceğimiz bütün o şeyleri ve hâlâ elimizde olan bütün o şeylerin değerini hatırlatıyor.”
– Karen Joy Fowler

“İyi bir kitabı bitirdiğimde biraz kızarım — daha fazla okuyamadığım ve tekrar ilk kez okuyamayacağım için küserim. Son okuduğum iyi kitap Emily St. John Mandel’in İstasyon On Bir’idir.”
– Daniel Handler, Why We Broke Up’ın yazarı

“Distopik kurgunun sizin tarzınız olmadığını düşünüyorsanız bile, bu harika kitabı bir denemenizde ısrar ediyorum.”
– Deborah Harkness, Cadıların Keşfi’nin yazarı

“Bu kitabı okurken, sürekli kitabı bırakıp etrafıma baktım ve ‘Her şey bir mucize,’ diye düşündüm.”
– NPR.org

“Sanat, aşk ve insan ruhunun zaferinin bir güzellemesi…”
– Doug Knoop,  Seattle Times

“İstasyon On Bir o kadar ilgi uyandırıcı, o kadar korkusuzca hayal edilmiş ki elimden bırakamadım.”
– Ann Patchett

“Büyüleyici.”
– People

“Muhteşem.”
– Booklist

“Hiç aklınızdan çıkmıyor ve çok sürükleyici.”
– Milwaukee Journal Sentinel

“İstasyon On Bir içimdeki onlarca okuyucuya hitap eden türden bir kitap: Hollywood hayranlarına, çizgi roman hayranlarına, tarikat bağımlılarına, aşk sevenlere, felaket turistlerine. Bu nefis bir kitap ve Emily St. John Mandel insanı hayretlere düşürüyor.”
– Emma Straub

“Küstah… Eğer geri dönüp bakacak kadar yaşayabilirsek, hayat, minnettarlık hakkında bir kitap.”
– Minneapolis Star-Tribune

“Ruh ürpertici… Mandel hem dehşet hem de empati uyandırmaktaki çarpıcı yeteneğini ortaya koyuyor.”
– Los Angeles Kitap Eleştirileri

“Büyük sevecenlik anlarına da izin veren, gerçekten rahatsız edici bir distopik roman. Emily St. John Mandel kalıcı görüntüler yaratıyor ve yazım tarzı çok zarif.”
– Patrick deWitt

“Çok uzun zamandır, sanatın dayanıklılığı ve uzun soluklu olması hakkında okuduğum en iyi şeylerden biri.”
– Tobias Carroll, Electric Literature

“Kıyamet sonrası tarzı değiştirecek… Bu hayatta kalmak üzerine bir öykü değil, bu yaşamak hakkında bir öykü.”
– Boston Herald

“Büyük, zekice, iddialı, tarz karıştırıcı bir roman… Hiç şüphesiz bu yıl en sevdiğim kitaplardan biri.”
– Sarah McCarry, Tor.com

“Aynı zamanda hem garip hem şiirsel hem heyecanlı hem de haşin olan İstasyon On Bir hayatta kalmak, beklenmedik tesadüfler ve sanatın anlamı üzerine canlı bir öykü.”
– Bustle, “Ayın en iyi kitabı”

Çevirmenliğini özellikle fantastik edebiyatın Türkiye’ye adım attığı ilk yıllardaki birçok çevirisi ve editörlüğüyle tanıyacağınız Ferhan Ertürk‘ün üstlendiği 368 sayfalık esere bugün (13 Aralık) itibariyle fiziksel ve sanal mağazalardan ulaşabilirsiniz. Romanın başarıları ve ödülleriyle de haberimizi sonlandıralım:

Arthur C. Clarke Ödülü
Toronto Kitap Ödülü
Baileys Kadın Kurgu Ödülü
Andrew Carnegie Madalyası
New York Times çoksatanı
Globe and Mail çoksatanı
Entertainment Weekly yılın en iyi kitabı
Ulusal Kitap Ödülü Finalisti
PEN/Faulkner Ödülü Finalisti
Sunburst Ödülü Finalisti

Oyla!

Mustafa İzmirli

1986 Kırcaali doğumluyum. Kırcaali, İzmir, Ankara ve Bolu gibi bir yol haritam oldu. Bu yolculukta Veteriner Hekim oldum ve çalışmaya başladım. Evlendim ve şeker mi şeker kızım dünyaya geldi. Aynı zamanda bilimkurgu ve fantastik eserler arasında bitmek tükenmek bilmeyen bir yolculuğum var. Çok sevdiğim eşim ve biricik kızım Asu ile günümü gün ederken edebiyatın gel-git etkisiyle kendimi Kayıp Rıhtım'da buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Kitabı #70 – Dalga

Canavarların Bizler Olduğu Bir Öykü Kitabı: Yangında Kaybettiklerimiz