in

Kendi Kitabından Yüzlerce Satın Alan Yazar, Çok Satanlar Listesinden Kaldırıldı

İngiliz yazar Mark Dawson, yeni kitabı The Cleaner’dan 400 kopya satın aldığını belirtince romanı çok satanlar listesinden kaldırıldı.

Mark Dawson The Cleaner

Kendi kitaplarını kendisi yayınlayan (self-publishing) İngiliz yazar Mark Dawson, son kitabı The Cleaner’dan 400 adet satın aldığını söyleyince “Top 10” çok satan listelerinden kaldırıldı.

Dawson satın alım işleminden podcast programında bahsettikten sonra çok satan listeleri için veri toplayan Nielsen BookScan şirketi, yazarın The Cleaner kitabını gerçekten yüzlerce kez satın alıp almadığını incelemeye koyuldu. Dawson’a 3.600 dolara mâl olan bu hamle sonrası The Sunday Times ciltli çok satanlar listesinde romanı 8. sıradan 13. sıraya düşürdü.

Yazar ise sistemi sulandırdığı iddialarını reddediyor. Sadece Amerika dışındaki okurlarına ulaşıp romanı kendisinden almak isteyip istemediklerini sorduğunu açıklayan Dawson, Twitter’da kendisini şöyle savunuyor:

“Eğer niyetim ‘sistemi sulandırmak’ olsaydı on bin kopya satın alır, sonsuza kadar üstlerine oturur ve listelerde birinci olurdum. Çok popüler bir podcast programında da bundan bahsetmezdim.”

Yetkililer, Satın Alma İşleminin Doğasını Anlayamadığı İçin Yazardan Özür Diledi

Nielsen Bookscan’dan yetkililer yaptıkları açıklamada satışların internet üzerinden yapılmış bir imzalı kitap anlaşmasının parçası olduğunu zannettiklerini fakat artık rakamları gereğince düzenleyeceklerini belirtti. Sunday Times da Nielsen’den gelen rakamlara göre listelerinde değişiklikler yapacak. Nielsen yetkililerinin açıklaması şöyle:

“Günümüz şartları ve satışlar için pek çok farklı yöntemin olması her bir kitabı tek tek incelememizi gerektiriyor. Yoğunluk sebebiyle bu satın alım işlemlerinin doğasını anlayamamış oluşumuz nedeniyle özür dileriz.”

Kitaplar

Mark Dawson’un tartışmalara sebep olan kitabı The Cleaner’in konusu ise şu şekilde:

“John Milton’la tanışın. O kendisini hem bir sanatkâr hem bir zanaatkâr olarak görüyor.  Altın bileziği ise cinayet.

“Milton hükûmetin diğer bütün seçenekler masadan kalktıktan sonra sizin peşinize taktığı ada. Acımasız. Zeki. Gizli. Ölümcül. İşiniz olsa ilk koşacağınız adam değildir ama listesine girmek de istemezsiniz. Ve şimdi, on yılın ardından; devam etmek istemiyor. Elleri kanlı ve artık niyeti emeklilik. Sorun şu ki, bu işi öyle elinizi kolunuzu sallayarak bırakamazsınız.

“Milton kaçıyor, yol boyunca karşılaştığı insanlara yardımcı olarak günahlarından arınmaya çalışıyor. Geçmişi ise peşini kolayca bırakma niyetinde değil ve artık Milton avlayan değil, av.”

Mark Dawson’ın The Cleaner romanının ülkemizde çevirisi bulunmuyor.

Mark Dawson The Cleaner

İddialarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce kendi kitaplarını yayımlayan yazarlar, çok satanlar listesinde nasıl değerlendirilmeli? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyoruz.


* Alan Moore’dan Genç Yazarlara Tavsiye: Kendi Kitabınızı Kendiniz Yayınlayın

Kaynak: Independent.co.uk

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for MURAT_arminius MURAT_arminius dedi ki:

    Üçkağıtçı her yerde aynı.400 kitap alınca çok satanlar listesine nasıl giriyor ilginç.

  2. Avatar for yazarcerenoktay yazarcerenoktay dedi ki:

    Ülkemizdeki bazı yazarların da kendi kitaplarından satın aldığını, hatta D&R gibi yerlerde çok satan listesine girebilmek için rafı bile satın aldıklarını duymuştum. Ama ne kadar doğrudur bilemem. :thinking:

  3. Avatar for Mehmet_Cakici Mehmet_Cakici dedi ki:

    Self-yayın için ayrı bir kategori vardır muhtemelen. 400 satan olursa yayınevleri anlaşma imzalıyordur zaten onlarla direkt.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Boys 3. Sezon Onayı

The Boys 3. Sezon Onayını Erken Kaptı

Sonic the Hedgehog 2 Vizyon Tarihi

Sonic the Hedgehog 2 Vizyon Tarihi Açıklandı