in ,

İngilizlerin En Köklü Destanı Beowulf Hakkında 10 Gerçek

Beowulf destanı, eski İngilizcenin ilk yazılı eserlerinden birisi. Dünya edebiyatına ilham veren bu anlatıyı yakından tanıma zamanı.

Beowulf Destanı hakkında bilgi

İngilizlerin en eski destanı Beowulf hakkında neler biliyorsunuz? Bu köklü yapıt hakkında ilginç gerçeklerle karşılaşmaya hazır olun!

Eski İngiliz edebiyatının klasiklerinden olan Beowulf M.S. 700 ila 750 yıllarında ortaya çıktı. Cesaret ve güç erdemlerini konu alan eser, savaşçı bir kahramanın üç korku saçan canavarla mücadelesini anlatıyor: Grendel, Grendel’in annesi ve amansız bir ejderha.

Epik şiir formunda yazılan eser, 11. yüzyılın başlarında tek parça yazılı eser olarak kayda alınmıştı. Bu nedenle edebiyat araştırmacıları için sözel İskandinav mitoloji geleneğinin tarihçesinin belirlenmesinde önemlidir. Eserin yazarı ve gerçek başlığı bilinmese de anlattığı hikâyeyi farklı kültürler defalarca ezberlemiş ve uyarlamıştır. Böylelikle farklı çağlarda başka kahramanların adını altında yeniden yazmışlardır. İngiliz edebiyat tarihi için böylesine kilit rol oynayan bir Beowulf‘u 10 ilginç özelliğiyle yakından tanıyalım.

Beowulf Hakkında Bilgiler

1. Beowulf Eski İngilizcede Yazılmış Bilinen En Eski Eserdir

beowulf destanı hakkında

Eski İngilizcedeki en eski şiir olmasına rağmen Beowulf esasen İskandinav topraklarında doğmuştur. Arkeologlar eserde geçen Heorot Han’ının kalıntılarına doğu Danimarka’da rastlamıştır. Bu topraklar, eserde canavar Grendel tarafından yağmalanmaktadır. İronik şekilde eski İngilizcenin konuşulduğu İngiliz adaları, eserde geçmemektedir.

2. Beowulf Şiirinin Orijinal Metni Yangında Hasar Görmüştür

Eserin orijinali 23 Ekim 1731 tarihinde İngiltere’nin Westminster kentindeki Ashburnham House’ta çıkan bir yangında büyük hasar görmüştür. Eser, bugün Londra’daki İngiliz Kütüphanesi’nde tutulmaktadır. Eserden kalan parçalar, son derece hassas bir gözetime tabi tutulmuştur.

3. J.R.R. Tolkien Sınıf Arkadaşlarıyla Beowulf’tan Alıntılar Yapmıştır

The Hobbit ve The Lord of the Rings üçlemesinin yazarı J.R.R. Tolkien, Beowulf şiirine tutkundu. Okul yıllarında arkadaşlarıyla yaptığı kütüphane buluşmalarında bu eserden alıntıları birbirlerine okurlardı.

4. Beowulf “Kahraman” Kelimesi için 36 Farklı İfade İçerir

beowulf destanı grendel

Eserde kullanılan dil, Orta Çağ İngiltere’sinde dolanan farklı şivelerin bir karışımıdır. Kent, Mercia, Northumbria ve Wessex şiveleri eserin kelime içeriğini oluşturur. Bu karışımın sonucunda da eski İngilizcede nasıl karmaşık ve gelişmiş bir dil oluşturulabileceğinin örneği ortaya çıkmıştır. Söz gelimi “kahraman” sözcüğü için eserde bugünkü modern İngilizcedeki karşılığı aynı anlama gelecek 36 farklı ifade geçer.

5. Beowulf Metinlerinden Bugüne Yalnızca Bir Tanesi Kalmıştır

beowulf metin

Beowulf, yıllarca yazılagelen bir sözlü destandır. 10-11. yüzyıllar arasında yazıya aktarılmıştır. Ancak bugün yazılı metinlerden yalnızca bir tanesine ulaşmak mümkündür.

6. Beowulf, Virgil veya Homeros’tan Esinlenilmiş Olabilir

Kimi araştırmacılar, Homeros’un İlyada ve Odyssey eserlerinin veya Virgil’in Aeneid eserinin Kuzey Avrupa edebiyatını etkilediğini savunuyor. Çünkü tüm bu eserler, bir kahramanın büyük yolculuğunu konu ediniyor ve yapısal benzerlikler de bulunuyor. Epik şiir biçimini muhtemelen Theodore adlı bir Yunan, İngiltere’ye getirdi. 638 yılında Canterbury’de yayılmaya başlayan şiiri de Yunanlar, İngiliz din adamlarına öğretti.

7. İrlandalı Şair Seamus Heaney’nin Beowulf Çevirisi, Beklenmeyen Bir Şekilde En Çok Satanlar Arasında Yer Aldı

beowulf çizim

Beowulf, geniş bir kitleye hitap etmek için fazla yoğun bir eser olabilir. Ancak İrlandalı şair Seamus Heaney, 1999 yılında yayımladığı bir çeviriyle bunun aksini göstermiştir. Heaney’in çevirisi, New York Times ve Wall Street Journal dergilerinin çok satanlar listesinde yer almıştır.

8. Film Adaptasyonlarından Biri Beowulf ile Grendel’in Annesi Arasındaki İlişkiyi Olduğundan Çok Farklı Şekilde Uyarlamıştı

angelina jolie grendel

Robert Zemeckis tarafından çekilen 2007 yapımlı Beowulf: Ölümsüz Savaşçı filmi, canlı oyuncuların yanı sıra bilgisayar animasyonu yöntemiyle şiiri beyaz perdeye uyarlamıştır. Film yapımcıları uyarlama sırasında şiirin pek çok yerini değiştirmiştir. Bunun en bariz olanı, Beowulf ile Grendel’in annesi (Angeline Jolie) arasındaki aşk ilişkisidir.

9. Yazar Michael Crichton “Beowulf”tan Esinlenen Bir Roman Yazdı

Jurrasic Park’ın yazarı Amerikalı Michael Crichton, meşhur destanın hikâyesini eğlenceli bir üslupla yeniden kurguladı. Bunun sonunda 1976 yılında Easter of the Dead adlı eser ortaya çıktı. Kitap, daha sonra The 13th Warrioor (1999) adıyla beyaz perdede sergilendi.

10. 1971 Yılında Yayımlanan Bir Roman, Hikâyeyi Grendel’in Gözünden Anlatıyor

grendel bakış

Hiç kuşkusuz, Grendel epik şiirin kötü karakterini temsil ediyor. Ancak Amerikalı romancı John Gardner, karakteri saf kötülükten daha farklı bir değerde yorumluyor. Garnder’ın 1971 basımlı romanı Grendel, canavarın kahramanlık öyküsünü, yine onun gözünden anlatıyor. Böylece Grendel, Gardner’ın romanının esas kahramanı hâline geliyor.

Bu ünlü destan hakkında sizin paylaşmak istediğiniz noktalar var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlere aktarabilirsiniz.

Kaynak: Course Hero
Çizimler: Alexandria Hurd, Jessica Geis, Paolo Puggioni

Rabia Elif Özcan

1995 yılında, dünyaya ilk defa dokunduğundan bu yana okuyor gözlerim, ellerim, kulaklarım ve hislerim. En çok doğayı okuyorum, sonra müziği, renkleri; ve edebiyat okuyup çeviriler yapıyorum, başka gözlerin bakışlarına dokunabilmek için. Dimağımın heybesinde biriktirdiğim kelimelerden masallar fısıldıyorum. Hayatı satır aralarına katık ediyorum; yağmurlu gökte vicdanı arıyor, mum ışığında güneşi buluyorum. Sabah günümü aydın eden kahve kokuları gece gözüme uyku sürüyor. Küçücük bir kutuda azıcık yaşıyorum, yetinmekle doyuyorum.

scarlett johansson black widow disney dava

Scarlett Johansson, Black Widow Filminden Sonra Marvel’a Veda Edecek

Bir Katilin Güncesi - Kim Young-ha

Bir Katilin Güncesi: Güney Kore Edebiyatının Çağdaş Yazarı Türkçede