in

Kesik Baş Cinayeti: Yerli Polisiyede “Eski” Soluk

1926 yılında Haftalık Mecmua’da tefrika edilen “Kesik Baş Cinayeti” adlı polisiye roman, Latin harflerine aktarıldı.

Kesik Baş Cinayeti

Koç Üniversitesi Yayınları “Tefrika” dizisini dikkat çeken eserler ile genişletmeyi sürdürüyor. Yayınevi şimdi de okuru 1926 yılında Haftalık Mecmua’da birbiri ardına bölümlerle yayınlanan “Kesik Baş Cinayeti” adlı polisiye eseri okurla buluşturuyor.

İçerisinde hem sadeleştirilmiş metin hem de Latin harflerine aktarılmış orijinal metin bulunan eserin yazarı olarak yalnızca “Ziya” ismini görebiliyoruz. Kitapta gazetede özgün metinle birlikte yer alan illüstrasyonlar da tıpkıbasım olarak okurun karşısına çıkıyor.

Haftalık Mecmua’da toplamda 10 bölüm halinde tefrika edilen roman, Osmanlı-Türk polisiye roman türünün bir parçası. Eseri ortaya çıkan Ziya Bey’in kimliği ise belirsiz.

Kesik Baş Cinayeti – Ziya | Arka Kapak

Kesik Baş Cinayeti

1917 yılında, I. Dünya Savaşı devam ederken İstanbul’un farklı semtlerine dağılmış ceset parçalarıyla ortaya çıkan bir cinayet. Cinayetin kamuoyunda yarattığı endişe ve heyecan, emniyet birimlerinin sonuç vermeyen çabaları ve nihayetinde bu işe el koyan, kılıktan kılığa girip ipuçlarını toplayarak cinayeti çözmeyi başaran “Nat Pinkerton” lakaplı eski Polis Müdürü Ziya Bey.

1926 yılında Haftalık Mecmua‘da tefrika edilen Kesik Baş Cinayeti, Osmanlı-Türk polisiye geleneğine eklenen yeni bir halka. Özgün metinde yer alan illüstrasyonların tıpkıbasımlarıyla yayımlanan roman, dönemin gündelik yaşamına dair çarpıcı ayrıntılar sunuyor.

Toplamda 184 sayfadan oluşan Kesik Baş Cinayeti’ni günümüz Türkçesine Reyhan Tutumlu ve Ali Serdar kazandırırken Latin harflerine ise İbrahim Öztürk aktarmış.

Yayınevinin Tefrika dizisinin editörlüğü ise yine çevirmen koltuğunu paylaşan Reyhan Tutumlu ve Ali Serdar ikilisine ait.

Koç Üniversitesi Yayınları Tefrika Dizisi’nde yer alan diğer eserler şu şekilde: Serap – Mehmet Rauf, Pakize – Behice Ziya Kollar, Saime – Recaizade Mahmut Ekrem, Kırk Belâ – Vedat Örfi Bengü, Şevketmeap – Ercüment Ekrem Talu, Kâbus – Mehmet Rauf, Dilharap – Fatma Fahrünnisa, Orta Malı – Selahattin Enis ve Aşkımı Öldürdüm – Selahattin Enis.

Geçen günlerde raflardaki yerini alan Kesik Baş Cinayeti, yerli polisiye meraklılarının ilgisini bekliyor.

Peki siz daha önce bu seriden bir eser okumuş muydunuz? Yayımlanan yeni kitap ilginizi çekti mi? Görüşlerinizi ve önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Enola Holmes Netflix

Enola Holmes Filminin Adresi Netflix Oldu

Türk Demonolojisi

Türk Demonolojisi: Türler, Özellikler ve Korunma Yolları