in

Ömer Seyfettin’in Kayıp Öyküsü “Cambazın Aşkı” Ortaya Çıkartıldı

Ömer Seyfettin’in ilk öykülerinden birisi olan ve şimdiye kadar tespit edilemeyen “Cambazın Aşkı”, yaklaşık 120 yıl sonra ortaya çıkartıldı.

Ömer Seyfettin Kayıp Öykü Cambazın Aşkı
- Reklam -
- Reklam -

Türk öykücülüğünün unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin, ölümünün 100. yılında kıymetli çalışmalarla anılıyor. Yazarın ilk öykülerinden birisi olan ve şimdiye dek gözden kaçmış olan “Cambazın Aşkı” hikâyesi ortaya çıkarıldı.

Türklük Bilimi Araştırmaları’nın 2020 / Güz tarihli 48. sayısında özel bir Ömer Seyfettin dosyasına yer verildi. Pek çok kıymetli akademisyen bu dosyada yazarın metinlerine değinerek yeni yaklaşımlar geliştirdi. Dosyanın en ilgi çekici başlığı ise Serkan Tuna’nın ortaya koyduğu kayıp Ömer Seyfettin hikâyesi “Cambazın Aşkı” oldu.

1902 senesinde Musavver Terakki adlı mecmuada, toplamda 9 sayı boyunca tefrika halinde yayımlanan hikâyede yazar C. Nazmi takma adını kullanmış.

- Reklam -

Ömer Seyfettin, yazar ve koleksiyoncu Hakkı Tarık Us’a bir mektubunda şu sözlerle atıfta bulunuyor:

“Yalnız C. Nazmi imzasıyla Canbazın Aşkı serlevhalı büyük hikâyemi neşrettim ki küçüklük hayatıma, edebiyata çalıştığım ilk günlere ait olduğu için bence pek kıymettardır.”

Şevket Rado, 1968 yılında Hayat Tarih Mecmuası’nda yazarın bu mektubunu paylaşıyor. O tarihten günümüze, Cambazın Aşkı yazarın hikâyeleri arasında ismen anılsa da cismen bulunamıyor.

Ömer Seyfettin Bibliyografyasındaki Boşluklardan Birisi Daha Dolduruldu

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencisi Serkan Tuna, yüksek lisans çalışması sırasında yaptığı araştırmada Ömer Seyfettin’in bu kayıp öyküsünü tespit ediyor. Öykü, metnin incelemesi ile birlikte Türklük Bilimi Araştırmaları’nın yeni sayısında yer alıyor.

- Reklam -

Serkan Tuna, öykünün önemi ve tespiti hakkında şu sözleri kullanıyor:

“Ömer Seyfettin kısa ömrüne rağmen edebî ve fikrî sahada çok derin izler ve ürünler bırakmıştır. Hikâyeleri ise hafızalarda önemli bir yer edinmiştir. Çocukluktan gençlik dönemine evrildiği süreçte yoğunlaştığı jimnastik adına ortaya bir ürün koymaması düşülemezdi ki “Cambazın Aşkı” bunun ürünüdür. Bir cambazhanede muhtelif hareketlerle gösteriler yapan ve iç âleminde karşılıksız aşkın sancılarını çeken Victor’un anlatıldığı hikâye çerçevesinde başkişi üzerinden Ömer Seyfettin’in jimnastik merakının bir yansıması görünür.

“Ömer Seyfettin bibliyografyasındaki boşlukların doldurulabilmesi için süreli yayın taramaları önemlidir. Bizzat hikâyecinin değerli bularak Hakkı Tarık Us’a gönderdiği mektupta söz ettiği ‘Cambazın Aşkı’nın tespiti bu bağlamda özel bir yere sahiptir.”

Bu keşif hakkında ne düşünüyorsunuz? Öyküye dair yorumlarınız neler? Fikirlerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Halil Solak

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for erdemozkir erdemozkir dedi ki:

    Okumaya çalıştım ama maalesef günümüz Türkçe’sini kullanan bizler için anlamak kolay değil, bir yayınevinin uyarlamasını bekleyeceğiz artık…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Felanties Serisi İkinci Kitap: Mahşerin Gölgesi - Anıl Teryaki

Mahşerin Gölgesi: Felanties Serisi İkinci Kitabı ile Maceraya Devam Ediyor

Tom Cruise Görevimiz Tehlike 7 Küfür

Tom Cruise’dan Küfürlü Tepki: Görevimiz Tehlike 7 Setinde Covid Tedbirlerine Uymayan Ekibe Sert Uyarı