in

Booker Ödüllü A.S. Byatt’ın Simgelerle Dolu Romanı “Oyun” Yeniden Raflarda

A.S. Byatt imzalı “Oyun” kitabı bir kez daha Türkçe raflarında. Eser, Everest Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Oyun - A.S. Byatt

A.S. Byatt tarafından kaleme alınan Oyun, yeniden raflarda. Kitap, İpek Babacan çevirisi ve Everest Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

1936 doğumlu yazar A.S. Byatt, Booker ve Park Kyong-ni ödüllerine layık görüldü. Yazar, The Times tarafından en büyük 50 İngiliz yazar listesine dahil edildi. Çoğunlukla Tutku (Possession: A Romance) kitabıyla adından söz ettirdi. Eserleri beyaz perdeye uyarlandı. Byatt’ın son olarak Bülbülün Gözündeki Cin (The Djinn in the Nightingale’s Eyes) öyküsünden uyarlanan Three Thousand Years of Longing, George Miller imzasıyla sinemaya taşındı.

İngiliz yazarın ilk romanı The Shadow of the Sun 1964’te yayımlandı. Orijinal adı The Game olan Oyun, ilk defa 1967’de okurla buluştu. Eser, Türkçeye daha önce Alkım Yayınevi tarafından da kazandırılmıştı.

Oyun, zıtlıklarla dolu iki kız kardeşin Orta Çağ esintili bir oyunla kendilerini ve birbirlerini tanıma sürecini konu alıyor.

Oyun – A.S. Byatt | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Oyun - A.S. Byatt

Çağdaş dünya edebiyatının en önemli isimlerinden A. S. Byatt’ın Oyun adlı romanı, iki kız kardeş arasındaki gelgitlerle dolu, karmaşık ilişkiler üzerine kuruludur. Julia popüler aşk romanlarıyla tanınan bir yazar, Cassandra ise Oxford’da öğretim görevlisi ve Ortaçağ bilimleri uzmanıdır. Babalarının hastalanması ve ardından vefatı, kardeşleri baba evinde bir araya getirir. Bu buluşma, çocukluklarında yarattıkları, etkisinden çıkamadıkları bir Ortaçağ oyununu hatırlatır. Geçmişte oyuna ara sıra iştirak etmiş ve iki kız kardeşin de kalbine girmiş doğabilimci Simon Moffitt’in dahil olmasıyla anılar gün yüzüne çıkmaya, kıskançlıklar baş göstermeye ve sevgi kılığına bürünmüş nefretin kokusu yayılmaya başlar.

Oyun, birbirini anlayamamış, dahası doğru dürüst sevmeyi becerememiş iki kız kardeşin içine çekildiği karadeliğin kitabı.

Toplamda 336 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini İpek Babacan üstleniyor. Eserin editörlüğü Zafer Zorlu’ya, grafikleri ise Alper Zeki’ye ait. Kitap, Temmuz 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

A.S. Byatt’ın Türkçedeki bazı kitapları: Bülbülün Gözündeki Cin, Çocukların Kitabı, Küçük Kara Hikâyeler Kitabı, Ragnarök: Tanrıların Alacakaranlığı ve Sahipler.

A.S. Byatt eserleri ve yazarın yeniden dilimize kazandırılan romanı Oyun hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Stray Oyunu Kullanıcı Puanları ile Zirvede

Kedi Simülasyonu Stray, God of War’u Geride Bırakarak Steam’de 2022’nin En İyi Puanlı Oyunu Oldu

Abdullah Emre Aladağ - Moht - Meçhuliyetler Kitabı | Yazarının Kaleminden

“MOHT Büyük Budanma” ve “Meçhuliyetler Kitabı” | Yazarının Kaleminden