in ,

Nightwing Cilt 1: Boynuz Kulağı Geçer mi?

Batman’den ayrılıp kendi yolunu çizen ilk Robin’in maceralarını okuduğumuz Nightwing çizgi romanını inceledik.

nightwing rebirth 1 ust
- Reklam -
- Reklam -

Ne yalan söyleyeyim, Marvel’ın her yıl “Daha büyük ve daha güçlü!” politikasıyla giden süper kahraman çizgi romanlarından bıktığım için bir süre önce tüm ana akım çizgi romanları takip etmeyi bırakmıştım. Tekrar başlamam da Batman sayesinde oldu. Hatta spesifik olarak Baykuş hikâye bölümüne kadar diyebilirim. DC çizgi romanlarının da her birkaç yılda yeniden başlatılması can sıkıcı elbette. Ancak çoğunlukla buna değecek hikâyeler yapıyorlar.

JBC tüm DC çizgi romanları arasında Batman’e güncel olarak başlanabilecek en güzel seriyle işe başladı. İstikrarlı bir şekilde de devam ediyorlar. Öyle ki Batman karakterleri dallandı: sıradaki karakterimiz Nightwing. Kendisi Batman’den Daha İyi!

Nightwing tüm DC karakterleri arasında en az sevdiğim karakterlerden biriydi. Bana biraz eski kafalı diyebilirsiniz ancak Dick Grayson’ın Robin haline zaten zar zor alışmıştım. İsim değişikliği koca bir karakter değişikliğini de yanında getiriyor. Nightwing çizgi romanlarına bu yüzden hiç yaklaşmıyordum. Hatta ana Batman hikâyelerinde göründüğünde bile “yavrum sen ne ara büyüdün de babandan ayrıldın?” diyerek iç çekiyordum. Fikrimin kırılması bir hikâyeye bakıyormuş!

- Reklam -

Gecelerin_Yargıcı_06_Gotham Çevrimiçi

Nightwing çok sevdiğim bir hikâye bölümüyle başlıyor: Baykuşlar! İki ana bölüme ayırabileceğimiz cilt, Dick Grayson’ın tekrar kendisini bulmasıyla açılış yapıyor. Çetrefilli bir süreçten sonra tekrar Nightwing kıyafetine bürünen Grayson, şimdiki Robin olan Damian Wayne’i korumak adına Baykuşlar’lae çatışmaya giriyor. Bu uğurda istenmeyen kişilerle de görüşmek zorunda kalıyor.

nightwing rebirth 1Bu ilk hikâyeyi veya hikâyenin girişini fazlasıyla yavaş bulabilirsiniz. Gerçekten de olay yavaş yavaş gidiyor ve bununla da yetinmeyip sürekli eskiye dönüyor. Karakterlere aşina iseniz bu sizi oldukça zorlayacak. Hatta Damian Wayne’i Robin çizgi romanlarından tanıyorsanız hayal kırıklığına bile uğrayacaksınız.

Nightwing çizgi romanında Damian Wayne karakterini klasik bir ergen olarak görüyoruz. Karakteri için bu kadar uğraşılan Robin’i biraz seme biri olarak görmek benim için üzücü oldu. Damian Wayne karakteri uzun uğraşlar sonucu oturtulmuş, zorlu bir genç. Karakter gelişimleri karakterin hayatı boyunca sürebilir ancak böylesine bir dönüş yaşanmaz.

Ancak ciltte bir anti-kahraman var ki kafanızdaki tüm sorunları yok ediyor. Standart kahramanlar ve kötülerden bıkanlar için bir nimet gibi çıkıyor önümüze bu karakter. Süper kahramanları, hatta çizgi romanları bile vuran sözlerinden sonra tam kendisine ısınmışken senarist Tim Seeley bombayı koyuyor!

Anti-kahramanın karakter gelişimi boyunca bu “son bomba” konusunda çok fazla ipuçları var. Ancak kafanızın bir yanında “Yok yahu, öyle değildir,” deyip duruyorsunuz. Bu biraz da kaçınılmazı kabul edememe durumu. Ancak nihayetinde onu ne kadar seversek sevelim, düşüncelerine ne kadar katılırsak katılalım kendisi hikâyemizin baş kötüsü.

- Reklam -

Sadece bunlar değil, hikâyede Nightwing’in birçok arkadaşını da görüyoruz. Kahramanların insani yanlarını görme şansına erişiyor olmamız mutluluk verici. Nightwing ile Batgirl arasındaki ilişkinin gelişmesine şahit oluyoruz. Bu tür çizgi romanlarda romantik anları pek sevmiyorum zira fazlasıyla başarısız ve saplama oluyorlar. Ancak Tim Seeley bu anları nispeten güzel betimliyor. Catwoman-Batman’den çok çok daha iyi olduğu kesin. Ancak bu başka bir yazının konusu!

Sanat Düşmanları!

Batman ana serisinin çizimleri bir sanat eseri gibiyken Nightwing gibi bir karakter için bu çizgiler ne yazık ki yakışmamış. Yer yer o kadar düşüyor ki Damian’ı soktukları karakter kadar basitleşiyor. Bunu okumaya etki edecek kadar kötü anlamında söylemiyorum. Sadece Batman çizgi romanlarını okurken aldığım tadı alamadığım için hayal kırıklığına uğradım. Yer yer tüm kareleri, çizgileri detaylıca incelediğim bir seriden sonra Nightwing fazlasıyla basit geldi. Çizgiler sizi etkilemeyecek ancak okumanıza etki edecek kadar da kötü değiller.

Peki çeviri? JBC’ye çeviri konusunda güvenebilirsiniz. Çizgi romanlara, özellikle de Batman’e olan aşkları işlerine de yansıyor. Her çeviride olabilecek birkaç basit hata dışında genel itibariyle Özgür Özüpek bizlere güzel bir çeviri sunmuş. Aslı Dağlı’nın yetkin editörlüğüne ve cildin baskı kalitesine de diyecek bir şey yok. İçinde olduğumuz tüm zorluklara rağmen JBC’nin kalitesinden ödün vermemesi etkileyici.

Gecelerin_Yargıcı_06_Gotham Çevrimdışı

Nightwing Cilt 1: Batman’den Daha İyi bu karakterle yeni tanışacak okurlar için harika bir başlangıç noktası. Yeni gelenler için karakterleri ve geçmişi yavaş yavaş tanıtıyor ve bunu yaparken müdavimleri de sıkmıyor. Benim gibi şüpheleriniz varsa bile bu çizgi romandan sonra Nightwing’i sevebilirsiniz.

Okuduktan sonra görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum‘a yazabilirsiniz.

Hepinize iyi okumalar!

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for mit mit dedi ki:

  Dick Grayson’ı ilk Robin’ken pek severdim. Sonra Dick çok bozdu, Nightwing oldu :slight_smile: Kendi yolunu çizmesine bir şey demiyorum da her seferinde Bruce’la neredeyse yumruk yumruğa gelecek kadar olmaları sıkıyor. Bunca yıllık geçmişiniz var, adam seni evine alıp büyüttü, kimlik verdi. Bu neyin kavgasıdır Dick efendi? :slight_smile:

  Öte yandan Nightwing’i hep çizgi romanlarda ve oyunlarda yan karakter olarak görürdük. Kendi maceralarını okuyunca belki kanım ısınır ona :slight_smile: Ne dersiniz?

 2. Avatar for HowardTheDuck HowardTheDuck dedi ki:

  Asıl Bruce ile sürekli yumruk yumruğa olan Damian. Grayson her zeman en ayrı düştükleri konularda bile Bruce’a saygı duymuştur. En azından ne zaman ikisini yan yana görsem bu şekildeydi.

 3. Avatar for mit mit dedi ki:

  Damian’la da çok kavga ettikleri doğru. Ama Dick konusunda yanlışınız var. Aile içi en sert kavgalar hep Nightwing ve Batman arasında oluyor.

  nightwing-1

  nightwing-2

 4. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Dick ile Batman arasındaki kavgalarda Batman hiç bir zaman karşılık vermedi. Dick, Damian’ı bile zar zor yenmiş bir karakter. Robinler arasında potansiyeli en yüksek olan Damian. Dick, Batman ile mukayese edilemez. Dick, Batman’in ona verdiği lütfa her zaman ters karşılık vermiştir. Hep onu suçlamıştır. Gerçi neredeyse tüm Robinler öyle. Tamamen, iyilik yap denize at mantğı var bunlarda. Yani, Nightwing’in Batman’i geçmesi imkansız. Belki, Damian.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

4 Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bayan finch ust

Neil Gaiman “Kayıp Bayan Finch Vakasının Ardındaki Gerçekler” ile Bir Kez Daha Türkçede

Game of Thrones The Last Watch

Game of Thrones Final Sezonunun Ardından Dev Bir Belgeselle Geliyor!