in

“Pıtırcık” Serisinin Efsanevi Çizerinden Hicivli Karikatürler: “Çocuklar ve Diğer Şeyler”

80 ve 90 neslinin en yakın arkadaşı olan Pıtırcık, şimdi çizerinin hicivli karikatürleriyle bizlerle.

pitircik
- Reklam -
- Reklam -

Pıtırcık‘ı hatırlıyor musunuz? Hani Dalgacı, Lüplüp, Toraman ve daha nice arkadaşıyla maceradan maceraya koşan o küçük çocuk. 80 ve 90 neslinin elinden düşmeyen kitaplarıyla ilk okuma arkadaşımız. İşte onun az çizgiyle çok şey anlatan çizeri, ülke sınırlarından giriş yaptı!

Asıl adı Le petit Nicolas (Küçük Nicolas) idi Pıtırcık‘ın. René Goscinny bu uluslararası çapta başarılı çocuk serini biz Pıtırcık ismiyle tanımıştık. Şimdilerdeyse maeraları Can Çocuk yayınları aracılığıyla günümüz çocuklarına ulaşmaya devam ediyor.

Peki bu karikatür kitabı da neyin nesi?

- Reklam -

Jean-Jacques Sempé, Pıtırcık‘ın çizeri olmakla birlikte sadece bir Fransız karikatürist değil, aynı zamanda dünya çapında hatırı sayılır bir çizer. Şimdi kendisi her karikatüristin görev bildiği biçimde, hicvi ve gündelik hayatı, bu hayatın ön yargılarını çizgileriyle bütünleştirerek onları alaycı ama bir o kadar da tatlı biçimde eleştiriyor.

Her karikatüründe bir başka hiciv yatan Sempé, eserinde bize yetişkinlerin hafife aldığı ya da “çocukça” diye yaftaladığı birçok şeyi muzip çizgilerle aktarıyor.

Eserin tanıtım metni kitabı da öyle güzel anlatmış ki biz lafı uzatmayalım en iyisi. Bakın çizer ve eser için neler diyor:

cocuklar-ve-diger-seylerÇocuklar ve diğer şeyler, “Pıtırcık” serisi ile tanınan Fransız karikatürist Jean-Jacques Sempé’nin çizdiği, her yaştan okuru, çocukların sınırsız evreninde keyifli bir gezintiye çıkaran “muzip” bir kitap.

Desen Yayınları tarafından, özenli bir basımla, ilk kez Türkiye’deki okurların beğenisine sunulan Çocuklar ve diğer şeyler, Sempé’nin farklı temalar üzerine hazırladığı yepyeni karikatür albümlerinin de habercisi…

- Reklam -

Çoksatan kitapları ve sansasyonel karikatür çalışmalarının yanı sıra New York Times, Paris Match, New Yorker gibi gazete ve dergilere yaptığı çizimlerle dikkat çeken Sempé, çocuklarla yetişkinlerin ilişkilerinde yaşanan çelişkileri, ince ve yalın çizgiler kullanarak muazzam bir derinlikle yansıtmayı başaran usta bir kalem.

Karikatürlerine bakan herkeste adeta bir boy aynasına bakıyormuş hissi yaratan Sempé, Çocuklar ve diğer şeyler isimli kitabında, yetişkinlerin “çocukça” bulduğu ve yerli yersiz eleştirmeye kalkıştığı olayları yalın ve incelikli çizgilerle buluşturarak, çocukların kimi zaman naif kimi zaman muzipliklerle dolu sınırsız evrenine selam gönderiyor.

Her yaştan karikatürseverin kitaplığında bulunması gereken bu kitap, asla bir defa okumakla yetinemeyeceğiniz, tekrar tekrar bakma ihtiyacı hissedeceğiniz bir çalışma. Bu nedenle, siz siz olun mutlaka içinizdeki çocuğun kolay erişebileceği bir yerde bulundurun…

“Her şeyden önce, bu kitap okurlara kendi çocukluklarını hatırlatıyor, her şeyi yapmakta özgür olduğumuz, cesurca düşündüğümüz zamanları.”
-The Guardian-

“Yetenekli birçok Fransız çizer var, Sempé ise bunların arasında en evrenseli. O, ufacık bir karikatüre olağanüstü anlamlar iliştiriyor.”
-The Independent-

Eser, Tudem Yayın Grubu‘na bağlı olan ve görsel eserleri bizlerle buluşturan Desen Yayınları tarafından basıldı. Çevirisi ise Şirin Etik‘e ait.

Nostaljik bir esinti, muzip ve bir o kadar zeka dolu çizgilerle bezeli bu kitabı kaçırmayın deriz.

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

captain planet

“Kaptan Gezegen” Beyazperde Yolunda

Michael Ende Sabırlı Sakinyürür

Michael Ende’nin İnatçı Kaplumbağası Sabırlı Sakinyürür’ün Maceraları Raflardaki Yerini Aldı