in

Sevin Okyay’dan Yeni Kitap: “Ara Sıra ve Daima”

Hem çevirmenliği hem de yazarlığıyla tanıdığımız Sevin Okyay’ın keyifli anı kitabı “Ara Sıra ve Daima” raflardaki yerini aldı.

Özellikle Harry Potter serisinin çevirisinde çıkardığı muhteşem işle hayranı olduğumuz; sinema, caz ve çeşitli spor branşları hakkındaki yazıları pek çok mecrada yayımlanan Sevin Okyay‘ın saymakla bitmeyen marifetleri arasında dramaturgluk ve deneme yazarlığı da bulunuyor. 2012’de 45. SİYAD Ödülleri’nde Tuncan Okan Sinema Emek Ödülü‘ne, 2014’te Çeviri Derneği Onur Ödülü‘ne ve 2016’da FABİSAD tarafından verilen Mavi Anka Onur Ödülü‘ne layık görülen Okyay, aynı yıl İFSAK Sinema Emek Ödülü’nü Giovanni Scognamillo’yla paylaştı. Aynı yıl düzenlenen Kara Hafta İstanbul Festivali kapsamında Polisiye Edebiyatına Katkı Ödülü‘nü de alan Okyay aynı zamanda radyo ve televizyon programlarıyla da tanınıyor.

Eserler ve başarılarla dolu hayatına çok güzel dostluklar da sığdıran Okyay, bu dostluklarını samimi ve neşeli üslubuyla anlattığı “Ara Sıra ve Daima” ile tekrar okurlarının karşısına çıkıyor. Pek çoğu tanıdık 72 simaya yer verilen kitabın tanıtım metni şu şekilde:
“Cıva gibi, kendi gibi, delidolu bir İstanbullu.”

Muhtelif üniversitelere girmiş, devamsızlık yüzünden atılma konusunda tecrübe sahibi olmuştur… Selahattin Hilav sayesinde ya da yüzünden, gazeteciliğe başlamıştır… Enis Batur yüzünden de sinema yazarlığına bulaşmıştır. Caz ve spor yazmaya başlaması, “kendi düşen ağlamaz” deyimini akla getirir. Edebiyat konusunda, kendi kendine bile olsa hep yazardı zaten, o sayılmaz…
Zararsız bir şahıstır. İnsanlarla genelde iyi anlaştığı halde, durmaksızın çalışması yüzünden düpedüz asosyal bir yaratık olup çıkmıştır. Bilgisayar masasının koltuğuna çakılmış gibidir…
Sakar ve unutkandır, sağlığına dikkat etmeyi (nedense) ayıp sayar. Bir de, kedileri sever.

Haluk Bilginer, Meral Okay, Ece Ayhan, Tarkan, Tuncel Kurtiz, Mina Urgan, Murathan Mungan, Mehmet Teoman, Ayşe Şasa, Enis Batur, Cem Karaca, Hrant Dink, Nükhet Ruacan, Jak Deleon, Osman Şahin, Şakir Eczacıbaşı… Kiminin çırağı oldu, kimiyle omuz omuza yürüdü, kimiyle eşsiz anlar paylaştı… Duygular, heyecanlar ve yaşanmışlıklar biriktirmiş bir kültür emekçisinin dilinden, tanıdık tanımadık 72 renkli portre!

Yazar, çevirmen, radyo programcısı ve eleştirmen Sevin Okyay, yaşamında iz bırakan dostlarını, çalışma arkadaşlarını ve aile üyelerini samimi ve neşeli üslubuyla anlatıyor. Keskin belleğinden taşan portreler eşliğinde 1980 sonrası İstanbul’un kültür sanat dünyasının sokaklarında dolanıyor, konserlerin, festivallerin ve medyanın koridorlarında yankılanan değişimin sesine kulak veriyor.

“Yetenek ve emekle yoğrulmuş, şarap gibi demlenmiş bir yaşamın, hep coşkun kalan bu benzersiz anıların keyifle okunmasını dileyerek…” 
Günışığı Kitaplığı‘nın alt kollarından biri olan On8 Kitap etiketiyle okurlara sunulan kitap raflardaki yerini aldı bile. Keyifli okumalar!

Oyla!

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

Seçkide 112. Sayı: “Matruşka Öyküleri”

Aylık Ryo ve Kutu Oyunu Etkinliği HUB Geri Dönüyor