in

İngiliz Yazar Jeanette Winterson’ın “Taş Tanrılar” Romanı İlk Defa Türkçe Raflarında

Jeanette Winterson imzalı “Taş Tanrılar” romanı ilk defa Türkçede. Kafka Yayınevi tarafından yayımlanan roman, ekolojik bir çöküş zamanında geçiyor.

Taş Tanrılar - Jeanette Winterson
- Reklam -

Jeanette Winterson, Taş Tanrılar adlı kitabı ile Türkçe raflarında. Eser, Kafka Yayınevi etiketiyle yayımlanıyor.

1959 yılında İngiltere’nin Manchester kentinde doğan Jeanette Winterson, 1995’te ilk romanı Oranges Are Not the Only Fruit ile okurların karşısına çıktı. Oxford’daki St. Catherine’s College’dan mezun oldu ve sonrasında Pandora Press’te editör yardımcısı olarak çalışmaya başladı.

1980’li yılların İngiliz edebiyatında, özgün bir ses olarak tanımlanan Winterson Granta dergisi tarafından “En İyi 20 Genç İngiliz Yazar” listesine de seçildi.

- Reklam -

BBC kanalı 1990 yılında Are Not the Only Fruit kitabını ekrana uyarladı. Winterson, 1994’te BBC 2 için Great Moments in Aviation’ın senaryosunu yazdı. The Guardian başta olmak üzere birçok gazetede köşe yazıları kaleme alan yazar Türkçede daha önce Noel Günleri, Normal Olmak Varken Neden Mutlu Olasın?, Fran-kiss-stein ve Fener Bekçisi gibi kitaplarla tanındı.

Yazarın bilimkurgu temaları da işleyen Taş Tanrılar kitabı ilk olarak The Stone Gods adıyla 2007 yılında yayımlandı. Eser, ekolojik bir çöküşün yaşandığı dönemde sorgularla dolu bir hayatı konu alıyor.

Taş Tanrılar – Jeanette Winterson | Arka Kapak Tanıtımı

Taş Tanrılar - Jeanette Winterson

“Son derece canlı ve çarpıcı bir anlatı inşa eden Taş Tanrılar, her daim çaresiz ve tedbirsiz insanoğluna adanmış keskin bir ağıt…” – Ursula K. Le Guin

Bugün hayatta bir kere karşımıza çıkabilecek bir fırsata tanıklık etmek için buradayız. Pek çok hayatta da karşımıza çıkabilecek bir fırsattır bu. Yaşam başladığından beri karşımıza çıkan en iyi fırsat.

- Reklam -

Gezegenlerimiz tükeniyor ve yeni bir gezegen bulduk. Göğü süsleyen onca parlak kaya arasında, yuva diyebileceğimiz gezegeni bulana dek araştırma yaptık. Yolumuza devam ediyoruz, o kadar. Bunu herkesin bir noktada, er ya da geç yapması gerekir; doğal bir şey bu.

Orbus’un uzak bir gelecekte yaşayan sakinleri için insan hayatı, bugün bildiğimiz tanımlamadan epeyce uzaktır. Örneğin, bu insanlar için yaşlanmak, DNA’da görülen bir hatadan ibarettir ve kolaylıkla onarılabilir.

Ölmekte olan dünyaya da bu gözle bakılır; ekolojik çöküşle birlikte gelen kıyamet “onarılabilir bir hata”dır sadece… Hâl böyleyken kollar sıvanır ve üzerinde yaşadığımıza benzer bir gezegen daha bulunması için gereken her şey yapılır. İnsanlığın ufuktan silinen hayallerini, umutlarını, adalet ve etik gibi kavramların uçup gidişini, hatta “insanlık” kavramının kökten değişimini görmezden gelerek, varılmak istenen nihai hedef budur: Yeni bir şans.

Winterson’ın bu sıradışı kurguyu ilmek ilmek örerken aklında tek bir soru olduğu ortada: “Peki ama yeni bir şansı hak ediyor muyuz?” Yazarın bu kitapta açığa çıkacak yanıtı, gerçeklerle yüzleşmeye hazır olanların kalbini kırmayacaktır…

Toplamda 240 sayfadan oluşan romanın çevirmenliğini Belgin Selen Haktanır üstleniyor.

Jeanette Winterson eserleri ve yazarın Türkçedeki son kitabı Taş Tanrılar hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Witcher: Kargaların Laneti İncelemesi

The Witcher: Kargaların Laneti İncelemesi – Bu Sefer Olmuş

Top Gun: Maverick İncelemesi

Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle