in

“Tesla’nın Gizli Makinesi” ile Paralel Evrenlere Yeni Bir Kapı Açılıyor

Mizahi bilimkurgu türündeki Tesla’nın Gizli Makinesi romanı, Zeplin Kitap aracılığıyla bizlerle.

Rob Dircks‘ün Otostopçunun Galaksi Rehberi tadında bir okuma vadeden, mizahi bilimkurgu türündeki romanı Tesla’nın Gizli Makinesi (Where the Hell is Tesla?) kısa bir süre önce Zeplin Kitap aracılığıyla raflardaki yerini aldı.

Yanlışlıkla Tesla’nın kayıp günlüğünü bulan ve paralel evrenler arasında geçiş yapabilmeye başlayan Chip ve Pete adlı iki arkadaşın çılgın maceralarını konu alan kitap özellikle içerdiği mizahi öğelerle ön plana çıkıyor. Kitabın bizim açımızdan bir başka ilginç özelliğiyse çevirisinin çeşitli dizilerdeki altyazılarından tanıdığımız nazo82‘ye ait olması.

Eserin arka kapak yazısı şöyle:
Bir bilimkurgu macerası.

Bir aşk hikayesi.

Komedi.

Tabii bir de Nikola Tesla var.

Yer yer Otostopçu’nun Galaksi Rehberi’ni hatırlatan, son derece ciddiyetsiz, basbayağı komik, bazen terbiyesiz bazen dâhice, müthiş eğlenceli bir paralel evrenler romanı! İki kafadar Chip ve Pete’in, Tesla’nın otel odasında kayıp günlüğünü bulmalarıyla başlayan ve okurları evrenden evrene savuran, bunu yaparken bir de işin içine 83 yaşındaki Tesla’yı da dâhil eden bu çok acayip roman Türkiye’nin en ünlü ve en iyi dizi çevirmenlerinden nazo82′nin çevirisiyle sizlerle buluşuyor!

“Bana Vonnegut’u hatırlattı. Evet, doğru duydunuz.” – Ruth Sinanian, Edebiyat Uzmanı

Amazon.com yorumları:

“Hiç beklemiyordum ama olağanüstü bir keyif aldım… Pratchett ve Adams hayranlarına hitap edecektir.”

“Çok eğlenceli ve muazzam bir bilim insanına yapılmış muazzam bir saygı duruşu. Okurken yüksek sesle kahkaha atmak istiyorsanız bu kitap tam size göre.”

“Tüm okurlara bu kitabı uyumadan veya kestirmeden önce bir bölüm okuyup bırakırım düşüncesiyle ellerine almamalarını tavsiye ediyorum. Bırakmayacaksınız ve bırakamıyorsunuz!”
304 sayfalık kitap kısa süre önce sanal ve fiziki mağazalarda satışa sunuldu. Yazar Rob Dircks aldığı olumlu eleştirilerden sonra Don’t Touch the Blue Stuff! (Mavi Maddeye Dokunma!) adında bir devam kitabı da yazmış. Bizde de tutarsa devamını da görebiliriz belki. Keyifli okumalar…

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  İlgimi çekti okumak istiyorum :slight_smile:

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Enteresan bir şeye benziyor, değil mi? :slight_smile: Otostopçunun Galaksi Rehberi tınısı olunca ister istemez böyle eserlere çekiliyorum. Genelde hayal kırıklığı oluyor, orası ayrı.

  Çevirmenin nazo82 olması bana biraz değişik geldi. Altyazı çevirmeniymiş. Nasıl bir çeviri çıktığını merak ettim.

 3. Avatar for AeroKnight-sama AeroKnight-sama dedi ki:

  Bana da Ayça_22’yi hatırlattı ruhu şad olsun.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

X-Men: Dark Phoenix Filminden Yeni Fragman Geldi

Orta Dünya Büyücüleri: Mavi Büyücüler – Alatar ve Pallando