in ,

İlber Ortaylı’dan Yeni Kitap: “Yakın Tarihin Gerçekleri”

İlber Ortaylı yeni kitabı Yakın Tarihin Gerçekleri ile okurun karşısına çıkıyor. Eser, Kronik Kitap etiketiyle yayımlanıyor.

Yakın Tarihin Gerçekleri - İlber Ortaylı

İlber Ortaylı yeni kitabı ile okurlarıyla buluşuyor. Ünlü tarihçinin Yakın Tarihin Gerçekleri adını taşıyan eseri, diğer eserlerinde olduğu gibi Kronik Kitap imzası ile raflardaki yerini alıyor.

Geçen yıl Eski Dünya Seyahatnamesi ile okurların karşısına çıkan İlber Ortaylı, şimdi de Yakın Tarihin Gerçekleri ile bizlerle. Osmanlı’nın çöküş sürecinden 1965 yılına dek geçen süreyi kapsayan eser, Ortaylı’nın sürece dair analizlerini kapsıyor. 19 ve 20. yüzyılın tartışmalı konularını irdeleyen Ortaylı üretmeye devam ediyor.

1947 senesinde doğan İlber Ortaylı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1969) ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdikten sonra Viyana Üniversitesi’nde Slavistik ve Orientalistik okudu. Yüksek lisansta Chicago Üniversitesi’nde Prof. Dr. Halil İnalcık ile çalıştı. “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” tezi ile doktor, “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” çalışmasıyla da doçent oldu.

Günümüze dek pek çok tarih ve araştırma kitabı kaleme alan Ortaylı, son dönemlerde Bir Ömür Nasıl Yaşanır?, İstanbul’dan Sayfalar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türklerin Tarihi ve Türkiye’nin Yakın Tarihi kitaplarıyla hatırlanıyor.

Yakın Tarihin Gerçekleri – İlber Ortaylı | Arka Kapak Tanıtımı

Yakın Tarihin Gerçekleri - İlber Ortaylı

“İttihatçılar milliyetperver ve büyük ideallere sahiplerdi ama kendilerini değerlendiremeyen bir ekip olmaları onları başarısızlığa sürükledi.”

“Mustafa Kemal (Atatürk), Suriye’de Vatan Cemiyeti’ni kuruyor, ertesi sene Makedonya’ya geliyor, oradan Trablusgarp’a koşuyor. Trablusgarp’taki görevi bitince tekrar bu tarafa Balkan Harbi’ne geliyor. Bu durum tabii ki kendisini ve düşüncelerini müthiş etkilemiştir.”

“Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türk toplumu kaosu ve yeni bir dünya savaşını değil, Milli Mücadele’yi tercih etmiştir.”

“Osmanlı İmparatorluğu, milliyetçi akımlar sayesinde dağılan tek imparatorluk değildi; fakat ne Rusya, ne de Avusturya-Macaristan’da ulusalcı akımlar bu derecede aktif ve silahlı eyleme dönüşmüştü.”

“1967’de bindiğimiz trendeki ihtiyar Araplar ‘Ah nerede o Osmanlı!’ diye yakınıyorlardı. Cevabı düşündürücüdür. Acaba o Osmanlı’yı kim kovaladı, bizimle beraber mi kovalandı; bilemiyoruz.”
“1918 yılında, mütarekenin en hazin vaktinde, millet her yerde direniyordu. Ama bu direnişlerin arasında koordinasyon yoktu. O eşgüdümü hangi politik deha sağlayacaktı? Ancak arkasında askerî bir başarı ve müspet intibaları olan bir komutan… Mustafa Kemal Atatürk…”

“İkinci Dünya Savaşı, cephede öldürdüklerinden çok, geride yaşayan ölüler bıraktı.”

İLBER ORTAYLI

***
Osmanlı’nın çöküşünün nedenlerini, milliyetçilik akımlarını, Trablusgarp Harbi’ni, Balkan Harbi’ni, Birinci Dünya Harbi’ni, küllerinden doğan bir cumhuriyet kuran Mustafa Kemal Atatürk ile arkadaşlarını, Türk siyasal hayatında demokrasiye geçiş çabalarını, Demokrat Parti’nin iktidarda olduğu yılları ve 1965 yılına doğru giden gelişmeleri, Ortadoğu’nun tarihini, Krallıkların yükselişini ve çöküşünü, baskıcı liderler ve oğullarını Türk tarihçiliğinin kılavuz ismi İlber Ortaylı’nın derin analizleriyle soluk soluğa okumak için benzersiz bir davet…YAKIN TARİHİN GERÇEKLERİ, 19 ve 20. yüzyıla dair tartışılan, gündemden düşmeyen konulara dair İlber Ortaylı’nın görüşlerini merak edenler için mutlaka okunması gereken bir kitap…

Kronik Kitap’ın Türkiye Tarihi dizisinin bir parçası olarak yayımlanan eser toplamda 352 sayfadan oluşuyor. Mart 2021 tarihinden itibaren raflardaki yerini alan kitabın kapak tasarımı Kutan Ural’a ait.

Siz de İlber Ortaylı imzalı eserler hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    İlber hocanın kitabının yanına sipariş verebilmek için kitap arıyordum, öneriniz üzerine Halil hocanın bu kitabını aldım.
    Opera Anlık Görüntü_2021-03-25_223556_www.bkmkitap.com
    BKM’de kronik kitap yüzde 45 indirimli ama alışveriş tavsiyesi değildir, BKM müşterilerini çok üzen bir firma.

  2. Avatar for edi_Cag edi_Cag dedi ki:

    Biz genelde yazarlarımızın kıymetini öldüklerinde biliyoruz. Halen hayatta iken İlber hocanın kıymetini bilmek gerek. Tarih sevenlere de tavsiye edeceğim yazar ve hocalar; Halil İnalcık, Turgut Özakman, Feridun Emecen, Emrah Safa Gürkan, İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Sina Akşin, Talha Uğurluel, Ahmet Taşağıl, Polat Safi, Bilal Şimşir, Selim Erdoğan

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

2021 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması Sonuçları

2021 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması Sonuçları Açıklandı

Kayıp Rıhtım Haber Ekibi

Kayıp Rıhtım Haber Ekibi Genişliyor: Yeni Yol Arkadaşları Arıyoruz