in

Yedi Büyücü Divanı: Yerli Fantastik Edebiyatın Yeni Üyesi

Yerli fantastik edebiyat örneklerine bir yenisi daha katıldı. Yedi Büyücü Divanı serisinin ilk kitabı Büyücü Avı raflarda.

Yedi Büyücü Divanı

Yerli fantastik edebiyatta her geçen gün yeni eserler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu defa karşımızda yazar Emre Pala’nın Morena Yayınevi’nden çıkan Yedi Büyücü Divanı serisinin ilk kitabı Büyücü Avı var.

1994 doğumlu Pala, bilgisayar oyunları, fantastik edebiyat, animeler ve rol yapma oyunlarıyla geçen gençliğinden sonra, ilk romanıyla okurun karşısına çıkıyor. Pala’nın üniversite yıllarının başında yazmaya başladığı Yedi Büyücü Divanı serisinin ilk romanı, sonunda raflardaki yerini alıyor.

Yedi Büyücü Divanı #1: Büyücü Avı | Arka Kapak

Yedi Büyücü Divanı
Bleu Ausheld, namı diğer Mavi Büyücü, son günlerini kendisine gizeminin çözülmesi amacı ile verilen bir kolye ile geçirmektedir. Bu yaşlı ve naif büyücü diyarın yedi yeminli büyücüsünden biridir, her sene yaşadıkları topraklardaki sorunlara çözüm arayan büyücüler, bu sene Gyequan Şehri’nde toplanacaklardır. Bleu da sakar ve saf kalpli çırağı Clust Apperlinge ile toplantıya katılmak için yola çıkacaktır. “Fanilerin camdan kaderleri, birbirleri ile kesiştiği sürece oldukça kırılgan ve değişkendir.” Bu durum yaşlı büyücü ve çırağı için de geçerli midir?

Görkemli Kontipos’ta Mavi Büyücü ve çırağının yolculuğuna, gölgeler arasında ilerleyerek hedeflerine ulaşmaya çalışan Tundra’lı barbarların grubuna, bahtsız geçmişlerinin bir araya getirmiş olduğu hırsızlar loncası üyelerinin hayatına şahit olun…

Yedi Büyücü Divanı’nda bir gün boyunca yaşanan olaylar, karakterlerin gizemli geçmişleri ve dahası size fantastik bir dünyanın kapılarını aralıyor. Okuyucular, büyü ve gizemin ahenkli dansının yaşandığı bu hikayede merak uyandırıcı ve kasvetli olaylara birbirinden farklı kahramanların gözünden bakma fırsatını yakalıyor.

Kitabın yazarı Emre Pala, eserinin konusunu Kayıp Rıhtım’a şu sözlerle anlatıyor:

Yedi Büyücü Divanı başlangıçta diyardaki yedi yeminli büyücüden olan Bleu Ausheld ve çırağı Clust Apperlinge üzerinden ilerliyor. Bleu’nun kendisine başka bir yeminli büyücü tarafından verilen bir kolye var ve son günlerini bununla ilgilenmekle geçiriyor. Bleu’nun eşya büyüleme ve büyülü eşyaları çözme konusunda da ustalaşmış bir büyücü olduğunu belirtelim. Mavi rengini gururla taşıyor. Kolye üzerinde çok bir şey yapamasa da bir akşam vakti kolyenin ortasındaki mücevherin rengini değiştiriyor istemeden, buna bir anlam veremiyor.

Ertesi gün ise çırağı Clust ile yetişmeleri gereken bir toplantı var. Bunun için yola çıkıyorlar. Toplantılar her sene Kontipos denilen ülkenin çeşitli yerlerinde düzenleniyor ve diğer yeminli büyücüler katılıyor. Yine de dünya küçük bir yer ve okuyucular tüm hikayeyi Bleu’nun gözünden görmüyorlar. Kimi zaman aynı kıtada bulundukları ülke olan Tundra’dan, Mavi Büyücü’nin peşine düşmüş barbarların gözünden, kimi zaman bohemik bir balıkçı kasabasındaki hırsız grubunun üyeleri gözünden hikayeye şahitlik ediyorlar. Beklenmedik anlarda da onların geçmişleri hakkında bilgiler elde edebiliyoruz.

Önceden dediğim gibi, olayların geçmişine dair bazen küçük kırıntılar görebiliyoruz, evrende bir şeyler yaşanmış. Bunların izleri pek geçmemiş. Türü sevenler için dolu sayılabilecek bir kitap olmuştur umarım.
416 sayfadan oluşan eser geçen günlerde raflardaki yerini almaya başladı.

Kitaba dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Dede Korkut Destanı Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi’ne Ne Kadar Hakimsiniz?

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

The Green Knight

The Green Knight: Kral Arthur Bağlantılı Filmden İlk Fragman

Kitap Okuma Oranları

Kitap Okuma Oranlarında Güncel Durum Ne?