in ,

25. İzmir Kitap Fuarı Corona Virüsü Yüzünden Ertelendi

25. İzmir Kitap Fuarı, Corona Virüsü salgını nedeniyle ertelendi. Her yıl Nisan ayında gerçekleşen fuar Mayıs sonunda başlayacak.

25. İzmir Kitap Fuarı Corona Virüsü Yüzünden Ertelendi

Önümüzdeki ay, 11-19 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan ve Türkiye’nin en büyük fuarlarından biri olan 25. İzmir Kitap Fuarı, Corona Virüsü salgını nedeniyle ertelendi.

Ülkemizde geçen gün görülen ilk vakanın ardından dün yapılan toplantı ile ilk ve orta dereceli okullar 16 Mart itibarıyla bir hafta boyunca tatil edildi. Bir haftanın sonunda uzaktan eğitim şeklinde devam edecek dersler için sonraki haftalarda okulların açılıp açılmayacağı konusunda henüz net bir bilgi yok. Ayrıca tüm üniversiteler de önümüzdeki pazartesi gününden başlayarak 3 hafta boyunca öğrencilere tatil olacak. Tatil idari personel için şimdilik geçerli değil. Virüsün yayılım hızına göre tatilin uzatılabileceği konuşuluyor. Bununla birlikte tüm spor müsabakaları da nisan ayının sonuna kadar seyircisiz gerçekleştirilecek.

Hatırlayacağınız üzere dünya çapında da bu konularda birçok önlem alınmış ve birçok etkinik iptal edilmişti. Edebiyat ve basılı yayın dünyası için en büyük fuarlar arasında gösterilen Londra Kitap Fuarı ve Paris Kitap Fuarı iptal edilmişti. İptal ve erteleme haberleri sırasında ülkemizde herhangi bir vaka görülmediği için Ankara Kitap Fuarı gerçekleşmişti.

7 Mart 2020 tarihinde başlayan ve 18. kez düzenlenen Bursa Kitap Fuarı da 15 Mart’a kadar kadar devam ediyor. Ancak fuara katılan birçok yazar, etkinliğin son hafta sonundaki imza günlerini iptal ediyor.

Bununla birlikte Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve 27 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Denizli Büyükşehir Belediyesi 4. Kitap Fuarı da ertelendi. Fuarın yeni tarih aralığı ise 29 Mayıs – 7 Haziran.

Ayıca Antalya’nın Kepez ilçesinde bu yıl 3.’sünün düzenleneceği Kepez Kitap Fuarı da tedbir amacıyla ileri bir zamana ertelendi. Fuarın 13-22 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi bekleniyordu.

25. İzmir Kitap Fuarı Corona Virüsü Yüzünden Ertelendi

25. İzmir Kitap Fuarı Ne Zaman Yapılacak?

TÜYAP’ın resmi internet sitesinde bulunan basın bildirilerinde bu konuda bir duyuru yapılmamış olsa da, fuar takviminin değiştiğini görüyoruz:
Kuruluşumuz TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği beraberinde hazırlanan 25. İzmir Kitap Fuarı, 30 Mayıs – 7 Haziran 2020 tarihleri arasında yine her zamanki yerinde Kültürpark – Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda düzenlenecektir.
Ancak TÜYAP resmi hesabından yapılmayan paylaşımlar Yayıncılar Birliği’nin sosyal medya hesabında duyuruldu:

Böylece uzun yıllar boyunca Nisan ayında düzenlenen fuar, virüs salgını nedeniyle ilk defa Haziran ayında gerçekleşecek.

Bununla birlikte Kültür ve Turizm bakanlığa bağlı genel müdürlüklerle ilgili etkinlik ve organizasyonların nisan ayı sonrasına ertelenmesinin gündemde olduğu açıklandı.

25. İzmir Kitap Fuarı Corona Virüsü Yüzünden Ertelendi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak açıklanan Corona Virüsü (Covid-19) hayatı her anlamda olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu sürede özellikle kişisel bakım ve hijyene azami önem gösterilmesi tavsiye edilirken mecbur kalınmadıkça evden dışarı çıkılmaması tembih ediliyor.

Koronavirüs pandemisinin son etkileri hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Ülkemizde görülen ikinci vakayla birlikte sizce bu salgının sonu nereye varacak? Kalabalık ortamlara girmeme konusunda dikkatli davranıyor musunuz? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

10 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for TheNameless TheNameless dedi ki:

  Mantıklı ve yerinde bir karar. Başımızda umarım çabucak defolur bu illet

 2. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Bursa Kitap Fuarı’da iptal edilmiş sanırım.Başka bir haberde bazı yayınevleri söyleşi ve imzaları iptal etmiş.

 3. Avatar for erdo erdo dedi ki:

  30 Mayıs’a kadar atlatılabilir umarım. Bana o tarihlerde de yapılamaz gibi geliyor.

 4. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Sıcak havada yaşayamıyormuş.Havalar ısınsada kurtulsak.

 5. Avatar for erdo erdo dedi ki:

  Sıcak havada tamamen yok olduğuna dair savları yalanladılar. Öyle bir durum söz konusu değilmiş diye duydum ben.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

5 cevap daha var.

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi #128: "Mühür Öyküleri"

Seçkide 128. Sayı: “Mühür Öyküleri”

The Last Witch Hunter - Vin Diesel

Vin Diesel, The Last Witch Hunter 2 Filmini Duyurdu