in , ,

“Berkol Bilimkurgu Günleri” Başlıyor

“Berkol Bilimkurgu Günleri” başlıyor. Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi, kuruluşunun onuncu yılını 2-4 Aralık tarihleri arasında kutluyor.

"Berkol Bilimkurgu Günleri" Başlıyor
- Reklam -
- Reklam -

Berkol Bilimkurgu Günleri başlıyor. Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi, kuruluşunun 10. yılını 2 ve 4 Aralık tarihleri arasında düzenleyecekleri yeni bir etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor.

2007 yılında geçirdiği bir uçak kazası nedeniyle aramızda erken yaşta ayrılan bilim insanı Özgen Berkol Doğan anısına ailesi tarafından 2012’nin aralık ayında İstanbul Kadıköy’de kurulan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi, 10 yıllık bu süreç boyunca Perşembe Söyleşileri, Pazar Söyleşileri, film gösterimleri, atölyeler, Dans Festivali ve daha birçok etkinliğe imza attı. Kayıp Rıhtım’ın ilk matbu eseri Tüm Panayırların Heyulası için gerçekleştirdiğimiz son etkinlik de, kütüphanede yapıldı.

Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi, şimdi de onuncu yılına özel yeni bir festivalle daha bilimkurgu severlere çok sayıda film gösteriminin yanı sıra paneller, söyleşiler ve bir atölye de gerçekleştirilecek. Üç gün boyunca Türkiye’nin bilimkurgu alanındaki kültür üreticilerini, bilimkurgu severleri ve tüm ilgilileri Berkol Bilimkurgu Günleri adıyla bir araya getirecek olan etkinliğin önümüzdeki yıllarda gelenekselleşerek sürmesi hedefleniyor.

- Reklam -

"Berkol Bilimkurgu Günleri" Afişleri

Berkol Bilimkurgu Günleri ile İstanbul’da yeni bir kültür sanat geleneği yaratmayı hedeflediklerini belirten kütüphane kurucularından Nazlı Bülay Doğan şunları söyledi:

“Kütüphanemiz on yıl içinde önemli bir bilgi birikimine ulaşırken, düzenlediği etkinlikler ve kurduğu ağlarla bilimkurgunun Türkiye’deki bilinirliğine, niteliğine önemli katkılarda bulundu. Onuncu yılımızda, Berkol Bilimkurgu Günleri ile çalışmalarımızı, birikimimizi daha geniş kitlelerle paylaşmayı, İstanbul’da yeni bir kültür sanat geleneği yaratmayı amaçlıyoruz.”

Berkol Bilimkurgu Günleri Etkinlikleri 2, 3 ve 4 Aralık Tarihlerinde Gerçekleşecek

Kayıp Rıhtım’ın da bu yılki sponsorları arasında yer aldığı Berkol Bilimkurgu Günleri, 2 Aralık Cuma günü 20.30’da gerçekleşecek “Türkiye’de Bilimkurgunun Son On Yılı” konulu panelle başlayacak. Sitemizin Genel Yayın Yönetmeni Hakan Tunç da, panelde Bilimkurgu Kütüphanesi’nden İsmail Yamanol ve Yerli Bilimkurgu Yükseliyor’dan Arda Tipi ile birlikte söz konusu panelde konuşmacı olarak yer alacak.

Etkinlik 3 Aralık’ta Yeni Başlayanlar İçin Çizgi Roman Atölyesi ve Oslo Üniversitesi CoFutures Kısa Bilimkurgu Seçkisi ve Bilimkurgu Anime Seçkisi film gösterimleri ile devam edecek. Aynı gün Memo Tembelçizer ve Devrim Kunter’in konuşmacı olarak katılacakları Bilimkurguda Çizgi Romanlar ve B Filmler konulu panel düzenlenecek.

- Reklam -

4 Aralık Pazar günü programında Yerli Kısa Bilimkurgu Seçkisi, yönetmen Gökalp Gönen’in katılımıyla Avarya, Golden Shot ve Lal ve Gölgeler İçinde filmlerinin gösterimi yer alıyor. Yönetmen Erdem Tepegöz ve yazar N. Can Kantarcı’nın Türkiye’de Distopya konulu paneli de aynı gün Kadıköy Sineması’nda olacak.

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi

Berkol Bilimkurgu Günleri, Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nin ev sahipliği yapacağı Dilbilimkurgu: Bilimkurguyu Dil Üzerine İnşa Etmek ve Bilimkurgunun Gelecek Tahayülleri konulu söyleşilerle sona erecek. Söyleşilerin konuşmacıları, 2 Aralık’ta Netflix dizi uyarlaması gösterime girecek olan Sıcak Kafa romanının yazarı Afşin Kum ve sinema yazarı Kutlukhan Kutlu olacak.

Etkinliğin tüm detaylarını kütüphanenin Twitter ve Instagram sayfalarından takip edebilirsiniz.

Sizler etkinliklere katılmayı düşünüyor musunuz? Yeni etkinlikle ilgili görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Time Dergisine Göre 2022'nin En İyi 10 Oyunu

Time Dergisi 2022’nin En İyi 10 Oyununu Belirledi: İlk sırada God of War: Ragnarök Yer Alıyor

Aaron Taylor-Johnson Yeni James Bond

Yeni James Bond için Sürpriz İsim: Aaron Taylor-Johnson’ın Ekran Testinde Beğenildiği İddia Edildi