in

Geleneksel Türk Okçuluğu UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde

Türkiye, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ndeki unsur sayısını “Geleneksel Türk Okçuluğu” ile 18’e çıkardı.

Geleneksel Türk Okçuluğu

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’nde ülkemize ait kültür ögelerinin sayısı hızla artıyor. Şimdi de sırada Geleneksel Türk Okçuluğu var.

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras 14. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’ndaki toplantıda, Türkiye de Türk okçuluğunu UNESCO’ya anlattı.

Toplantıda Geleneksel Türk Okçuluğu, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kabul edildi.

Geleneksel Türk Okçuluğu’nun da listeye kabul edilmesiyle birlikte, bahsi geçen listede ülkemizden toplam 18 unsur yer almaya başladı.

Okçular Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Toksöz, yaptığı konuşmada şöyle konuştu:
“Geleneksel Türk okçuluğu, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne kayıt oldu. Ülkemiz adına ve Türk okçuluğu adına çok mutluyuz. 3 yıl önce Kültür Bakanlığımız ve Okçular Vakfı iş birliğiyle başlayan bu serüvenimiz bugün Kolombiya’nın başkenti Bogota’da zaferle sonuçlandı. Ülkemiz ve geleneksel Türk okçuluğuna hayırlı uğurlu olsun.”
Toplantıya, UNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün yanı sıra UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Okçular Vakfı, Dünya Etnospor Konfederasyonu ve Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonundan temsilciler de katıldı.

Geleneksel Türk Okçuluğu

Türkiye, 2003’te ilan edilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’ne 2006’da taraf olmuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, somut olmayan kültürel miras unsurlarının UNESCO aracılığı ile tüm dünyaya tanıtılması ve insanlığın ortak mirası olmasına yönelik çalışmalar da sürdürülüyor.

Bu kapsamda hazırlıkları tamamlanarak UNESCO’ya sunulan “Geleneksel Türk Okçuluğu” dosyasından nihayet güzel haber geldi. Geleneksel Türk Okçuluğu dosyası, UNESCO Değerlendirme Organı tarafından örnek gösterildi ve tebrik edildi.

Türkiye, Temsili Listelere En Çok Unsur Kaydettiren İlk 5 Ülke Arasında

178 ülkenin taraf olduğu UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi kapsamında, Türkiye adına Temsili Listelere kaydedilen unsur sayısı, “Geleneksel Türk Okçuluğu”nun da ilanıyla 18’e yükseldi.

Türkiye böylelikle Temsili Listelere en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasındaki yerini korudu.

Geleneksel Türk Okçuluğu, Türkiye’de gerçekleştirilen geleneksel okçuluk sporu etrafında şekillenen, yüzyıllar içinde belirlenmiş ilkeleri, kuralları, ritüelleri ve toplumsal uygulamaları, geleneksel zanaatkarlıkla üretilen ekipmanları, okçuluk disiplinleri ve atış tekniklerini barındıran bir somut olmayan kültürel miras unsuru olma özelliğini taşıyor.

Yaya ve atlı olarak gerçekleştirilen farklı disiplinleri bulunan “Geleneksel Türk Okçuluğu”nun icrasında kullanılan ekipmanlar, malzeme bilgisi, beceri, sabır ve ustalık gerektiren bir zanaatkarlıkla üretiliyor.

Eğitim sırasında, gençlerin kültürel değerlere ilişkin görgü ve bilgisini artırmaya, onların çevreye, doğaya saygılı ve öz disipline sahip bireyler olarak gelişim göstermelerine önem verilen unsurun güçlü bir sosyal ve eğitimsel fonksiyonu bulunuyor.

Geleneksel Türk Okçuluğu ile ilgili uygulamalar ve ritüellerde doğaya ve hiçbir canlıya zarar verilmeyip, yüzyıllardan beri sosyal, kültürel, ekonomik, etnik köken, din ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin toplumun her kesiminden kişilerce icra ediliyor.

UNESCO’nun bu kararıyla, usta-çırak ilişkisi içinde öğrenilen ve geleneksel yöntemlerle yapılan yaylar ve oklarla belirli ilkeler çerçevesinde yaya veya atlı olarak icra edilen Geleneksel Türk Okçuluğu’na ilişkin farkındalığın ulusal ve uluslararası düzeyde artması bekleniyor.

Geleneksel Türk Okçuluğuna İlgi Artıyor

Federasyon başkanı Toksöz, dünyada ilk ve tek olan spor abideleri de kırılan menzil rekorlarının temsilcisi olarak yedi metrelik boylarıyla İstanbul’daki Okmeydanı’nda yerini aldığını kaydetti.

“İstanbul’daki Okmeydanı, tarihi fetihle yaşıttır,” ifadesini kullanan Toksöz, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Geleneksel Türk okçuluğuna ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu sene düzenlenen Fetih Kupası’na 5 bölgede yapılan elemelerle yaklaşık 2 bin 500 sporcu katılmıştır. Türk okçuluğu, kadim geleneğimizin ve bu toprakların sahibi necip milletimizin bizlere yaşatılmak ve gelecek nesillere aktarılmak üzere bıraktığı tarihi ve kültürel bir mirastır. İşte bu çok büyük kültürün yaşatılması adına Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 21 Şubat 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanarak Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu kurulmuştur. Federasyon, çok kısa süre içinde tescilli kulüp sayısında 330 kulübe, lisanslı sporcu sayısında ise 2 bin 400 kişiye ulaşmıştır. Antrenörlük ve hakemlik kursları açarak, Türk okçuluğuna yeni sporcular ve hakemlerin yetişmesine imkan tanımaktadır. Türk okçuluğu, federasyon tarafından 2020 Okul Sporları takvimine de eklendi. Ayrıca İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan protokolle İstanbul’un 39 ilçesinde birer ilköğretim okulunda, Türk okçuluğu eğitimlerine de başlanacaktır.”
Konuya dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Türkiye’nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde Yer Alan 18 Eseri

Kaynak: AA

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Ork Rolü İçin Aşırı Kıllı Oyuncular Arıyor

Rosewater İstila: Wormwood Üçlemesi Başlasın!

Rosewater İstila: Wormwood Üçlemesi Başlasın!