in ,

2021 Plimpton Kurgu Ödülü Eloghosa Osunde’nin Oldu

The Paris Review dergisi 2021 Plimpton Kurgu Ödülü’nü Eloghosa Osunde’ye, 2021 Hadada Ödülü’nü ise N. Scott Momaday’e verdi.

Eloghosa Osunde, 2021 Plimpton Kurgu Ödülü
- Reklam -
- Reklam -

Eloghosa Osunde, The Paris Review dergisi tarafından 2021 Plimpton Kurgu Ödülü ve 10.000 dolarla onurlandırdı. Yazarın dergide yayımlanan “Good Boy” hikâyesi büyük ilgi gördü. Ödülü daha önce Ottessa Moshfegh, Yiyun Li ve Atticus Lish gibi isimler kazanmıştı.

The Paris Review editörlerinden Carl Phillips, hikâyen en güçlü tarafının samimi dili olduğunu ifade etti: “Mutluluğu arkasındaki karışık psikolojiyi irdelemeden aktarıyor.”

Osunde Nijeryalı yazar ve farklı disiplinler arasında faaliyetini sürdüren bir sanatçı. Guernica, Catapult ve Berlin Quarterly gibi dergilerde yazıları yayımlandı. Lambda ve MacDowell gibi edebi cemiyetlerin üyesi. Vogue, The New York Times ve Paper Magazine gibi dergilerde birçok çizimi yer aldı. The Paris Review Daily’de “Melting Clocks” isimli bir köşe yazıyor, burada zamanı sürreal açıdan ele alıyor.

- Reklam -

Eloghosa Osunde, 2021 Plimpton Kurgu Ödülü Hakkında Konuştu

Osunde ödül hakkında şu açıklamada bulundu:

“Plimpton Ödülü’nün ne olduğunu öğrenir öğrenmez kazanmak istedim. Bunu istediğimi fark edince her şeyimi yazdığım günlüğüme bunu yazdım, orada kaldı. Bu hikâye benim için güzel bir çıkış oldu. Kurgudaki ilk işim beni hayal dünyamla cesaretimi birleştirdiğim yere taşıdı. Ana karakterimin bir sürü okurla buluşması benim için çok anlamlı. Karakterim Nijeryalı, cesur, tuhaf, güzel, dertli, eksik, sevgi dolu, sevgi dolu ve sevgi dolu. Umarım hikâyem ‘Good Boy’ okurlara yeni açılar sunmaya devam eder. Jürilere teşekkür ediyorum, editörlerim Emily ve Hasan’a bu hikâyeyi şekillendirmemde inanılmaz yardımcı oldukları için minnettarım. Aileme teşekkür ediyorum çünkü onların sevgisiyle hayal gücüm genişledi ve zenginleşti.”

Ödül alan Good Boy adlı öyküyü buradan okuyabilirsiniz.

Osunde’nin ilk romanı VAGABONDS! Riverhead tarafından 2022’de yayımlanacak. Ayrıca derginin Youtube kanalında 27 Nisan 2021 tarihinde konuşma da gerçekleştirecekler.

2021 Hadada Ödülü N. Scott Momaday’in

The Paris Review aynı zamanda 2021 Hadada Ödülü’nü de sahibine verdi. Ödül, edebiyata güçlü ve farklı katkılarda bulunan yazarlara veriliyor. Bu sene, romancı, tiyatro ve deneme yazarı, akademisyen N. Scott Momaday’a verildi. Ödül daha önce Joan Didion, Philip Roth ve Joy Williams gibi yazarlara verilmişti.

- Reklam -

N. Scott Momaday

Momaday “House Made of Dawn” romanıyla 1969’da Pulitzer ödülüne layık görülmüştü. O zamandan beridir kurgu roman, çocuk kitapları, folklor, deneme, şiir ve tiyatro oyunu yazıyor. National Medal of Arts ve Academy of American Poets ödülleri sahibi.

Eloghosa Osunde ve N. Scott Momaday henüz Türkçeye kazandırılmadı.

Yazarlara dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Paris Review, Literary Hub

Fehim Nadirli

Mimarım. İTÜ mezunuyum. "Salgın" isimli bilimkurgu kitabım 2020’de yayımlandı. "Yazarlar ve Kitaplar" podcast'ini hazırlıyorum. Roman yazmakla uğraşıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Mobile Suit Gundam Netflix

Mobile Suit Gundam Animesi Kong: Skull Island Yönetmeni ile Netflix Filmi Oluyor

The Sympathizer Dizi Park Chan-Wook

Park Chan-Wook, Viet Thanh Nguyen’in Sempatizan Kitabını Diziye Uyarlıyor