in ,

Malatya Uluslararası Film Festivali Cinsiyetsiz Ödül Kararı Sonrası İptal Edildi

Malatya Uluslararası Film Festivali, erkek ya da kadın ayrımı yapmadan “cinsiyetsiz” en iyi oyuncuyu seçeceğini duyurduktan sonra belediye tarafından iptal edildi.

Malatya Uluslararası Film Festivali Cinsiyetsiz Ödül Kararı
- Reklam -
- Reklam -

10. Malatya Uluslararası Film Festivali, cinsiyetsiz ödül kararını açıkladıktan sonra Belediye tarafından iptal edildi.

Tüm dünyada cinsiyet kavramı üzerine tartışmalar, gelişen sosyal kültür üzerinden yeniden inşa ediliyor. Bu durum, film festivallerinde de “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” kapsamında çeşitli düzenlemeleri beraberinde getiriyor. Geçen ağustos ayında, Berlin Film Festivali’nin artık cinsiyet ayrımı gözetmeksizin “En İyi Performans” için ödül vereceği duyurulmuştu. Ülkemizde bunu takip eden ilk festival ise Malatya Film Festivali oldu. Ancak sonrasında Malatya Büyükşehir Belediyesi, festivalin iptal edildiğini duyurdu.

Cinsiyetin tanımı, toplum bakışındaki yeri, cinsiyetsizlik, odağa insanı alma gibi kavramlar dünyada yavaş yavaş iyice tanımlanmaya başlıyor. Fakat Türkiye için bu süreç biraz sancılı geçiyor.

- Reklam -

Geçen cumartesi günü Malatya Film Festivali Yönetimi tarafından yapılan duyuruda, Berlin Film Festivali (BERLINALE)’den ilhamla oyuncu ödüllerini kadın ya da erkek ayrımı üzerinden vermek yerine “En İyi Oyuncu” odaklı verileceği açıklanmıştı. Bu karar sonrası festival, sosyal medyada kimi kesimlerce eleştirilere maruz kaldı.

10. Malatya Uluslararası Film Festivali Cinsiyetsiz Ödül Kararı

Bu tepkilerle birlikte harekete geçen Malatya Büyükşehir Belediyesi, festivalin iptal edildiğini duyurdu.

10. Malatya Uluslararası Film Festivali, “Toplumsal Değerleri Rencide Ettiği” İçin İptal Edildi

Belediye, festivalin iptal kararını açıklarken “toplumsal değerleri rencide eden ifadeler“i işaret etti. Öte yandan Koronavirüs pandemisinin ikinci dalgası da festivalin iptal sebepleri arasında yer aldı.

“… İyi niyetle çıkılan bu yolda bazı yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan haberler ve bundan kaynaklı olumsuz tartışmaların önüne geçmek, yeni spekülasyonlara yol açmamak, festivalin önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesini sağlamak amacıyla, pandemi sürecinin gereksinimleri de dikkate alınarak, bu yıl 10’uncusu düzenlenmesi planlanan Malatya Uluslararası Film Festivali, organizasyon paydaşlarının ortak kararı ile iptal edilmiştir.”

Belediye’nin iptal duyurusunun tamamı aşağıdaki gibi:

- Reklam -

1 Aralık – 5 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 10. Malatya Uluslararası Film Festivali böylelikle iptal edilmiş oldu.

Malatya Uluslararası Film Festivali (MUFF) ilk olarak 2010 yılında gerçekleştirildi. Festival, henüz birinci senesinde Woody Allen gibi dünya çapında isimleri ülkemize getirerek dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Peki siz bu iptal kararına nasıl yaklaşıyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for ilydious ilydious dedi ki:

    Yok artık, bundan bile mi nem kapmışlar?..

  2. Avatar for patriotic patriotic dedi ki:

    Valla iyi olmuş. Ne işi var film festivalinin Malatya’da. Bir de uluslararası. Yok artık… Dayayın Diriliş Ertuğrul’u, adını bilmediğim aile içi şiddeti destekleyen dizileri falan geçin işte. Vatan, millet, din falan mis gibi. Filmmiş sanatmış sakıncalı şeyler bunlar.

  3. Avatar for Anpilfan Anpilfan dedi ki:

    ‘Cinsiyetsiz’ kelimesini yanlış anlamışlar muhtemelen.Tertemiz beyinler maşallah.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

İnsanlık Deneyi - Erbuğ Kaya

İnsanlık Deneyi: Erbuğ Kaya’dan Heyecanlı Bir Gelecek Kurgusu

Space Force 3. Sezon iptal

Space Force 2. Sezon Onayı Aldı: Netflix Dizisi Devam Ediyor