in ,

İptal Edilen Oyun: Cem Yılmaz’ın A.R.O.G’undan Uyarlanan Yapım İlk Defa Ortaya Çıktı

A.R.O.G oyun olacaktı. Cem Yılmaz’ın sevilen filmi için 12 yıl önce bir oyun uyarlaması üzerine çalışıldığı ortaya çıktı.

arog oyun uyarlaması cem yılmaz

Hiç doğmadan fişi çekildiğini öğrendiğimiz oyunlara bir yenisi eklendi. Cem Yılmaz’ın meşhur G.O.R.A filminin devamı olarak çekilen AROG için bir oyun uyarlaması yapılmak istendiği öğrenildi. Projenin ise henüz hazırlık aşamasındayken iptal edildiği ortaya çıktı. Yapımdan geriye kalan ise birkaç ekran görüntüsü olmuş.

İlk defa 2004 yılında vizyona giren ve gişeyi kasıp kavuran Cem Yılmaz imzalı G.O.R.A, kaçınılmaz olarak bir devam filmini getirmişti. Uzaylılar tarafından kaçırılan Arif karakterinin maceralarını konu alan yapım, 25.398.617 TL’lik gişe hasılatı elde etmişti. Neticede 4 yıl sonra bir devam filminin kapısı da böylece aralanmıştı.

2008’de vizyona giren A.R.O.G toplam 30.424.262 TL hasılat elde ederek başarısını sürdürmüştü. İlk bölümün aksine bu defa tarih öncesi çağlara giden Arif, macerasına geçmişte devam etmişti.

Her iki film de pek çok ikonik sahne ile hem sinema dünyasında hem de sosyal ortamlarda sık sık anılmaya devam etmişti. Bugün ortaya çıkan yeni bilgilere göre, sevilen yapım için zamanında bir de video oyun uyarlaması yapılmak istenmişti.

Hiç Gün Yüzüne Çıkmayan “AROG” Oyunu için Görseller Paylaşıldı

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanlığı görevi ile tanınan, aynı zamanda oyun geliştiricisi ve yapımcısı olan Mevlüt Dinç, paylaştığı bir Tweet ile A.R.O.G filminin oyun uyarlaması hakkında ilk detayları ortaya çıkarttı.

Dinç, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“12 yıl önce Sobee’yi Telekom’a sattıktan sonraki ilk projem sevgili Cem Yılmaz’ın ın AROG filminin oyununu yapmaktı. Detaylar kitabımda. Projeyi hayata geçiremedik, inşallah bir dahaki sefere. :)) Herkes AROG filmini sorunca paylaşmak istedim, umarım mahsuru yoktur. :)”

arog oyun uyarlaması cem yılmaz

Dinç, daha sonra bu oyun için tasarladığı orman arka planını ve ortam grafiklerini Süpercan adlı video oyunda kullandığını ve o yapımı oynayanların hatırlayacağını da ifade etti.

Mevlüt Dinç, A.R.O.G macerasının detaylarını 2020 yılında Nemesis Kitap’tan yayımlanan Hayat Bir Oyun adlı eserinde anlattığını da sözlerine ekledi.

Oyundan yayınlanan görüntüler, yapımda film serisinin başkahramanı Arif Işık’ı kontrol edeceğimizi gösteriyor. Ekranda kalan süre ise “görev odaklı” bir oyun olacağının ipuçlarını veriyor.

Siz böyle bir oyun uyarlaması yapılmasını ister miydiniz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for melih melih dedi ki:

    ‘‘2018’de vizyona giren A.R.O.G toplam 30.424.262 TL hasılat elde ederek başarısını sürdürmüştü.’’

    AROG 2018 yılı değil ama 2008’de çekilmiş bir film. Tarih hatası var :slightly_smiling_face:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

bill gates kitap önerileri

Bill Gates’ten 5 Kitap Önerisi: Bu Yaz Kendisine Okuyacak Yeni Eserler Arayanlara

Kötü Kötü Filmler- Fatih Yürür

Kötü Kötü Filmler: Fatih Yürür, Kötü Film İzleme Zevkinin İnceliklerini Sorguluyor