in ,

Kötü Kötü Filmler: Fatih Yürür, Kötü Film İzleme Zevkinin İnceliklerini Sorguluyor

Fatih Yürür imzalı “Kötü Kötü Filmler” raflarda. Kitap, kötü film izleme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirtmeyi hedefliyor.

Kötü Kötü Filmler- Fatih Yürür

Kötü Kötü Filmler raflardaki yerini aldı. Fatih Yürür’ün sinema üzerine yazmış olduğu beşinci kitabı Urzeni Yayıncılık etiketiyle yayımlandı.

Sinema alanında kaleme aldığı Kıyametin Sineması: Post Apokaliptik Filmler, Tek Mekânlık Filmler, Kötü Karakterin Yükselişi ve Sinemanın Maskeleri gibi eserleriyle ve Altın Fırçalı Adam belgeseli ile tanınan Fatih Yürür, Kötü Kötü Filmler kitabıyla, kötü film izleme zevkinin “inceliklerini” sorguluyor.

“Kötü Film” kalıbını, salt kalitesiz yapımlar ekseninde ele almaktan kaçınan Fatih Yürür, “otoriteler” tarafından niteliksiz olarak etiketlenen yapımların altındaki incelikleri, kötü film izlemenin yaratıcılığa sağladığı doping etkisini, bir zamanlar “beterin beteri” şeklinde anılan filmlere dair değişen kolektif yaklaşımları yeniden mercek altına alıyor. Yargılarımızın otomatik düğmesini devre dışı bıraktığımız takdirde, en can yakıcı kötü filmlerden bile tat alabileceğimizin altını tekrar tekrar çiziyor.

Kötü Kötü Filmler – Fatih Yürür | Arka Kapak Tanıtımı

Kötü Kötü Filmler- Fatih Yürür

Şunu açık yüreklilikle kabul etmek gerekir ki; kötü film izlemek ciddi, incelikli, keyifli ve çetrefilli bir iştir. Daha da önemli olan ise “kötü” olandan haz duyabilmektir. Eğer “yargılarınızın” otomatik düğmesini devre dışı bırakmanız mümkünse, hatta bunu bir çeşit alışkanlık haline getirmeyi başarmışsanız, en can yakıcı süprüntülerden bile keyif alabilmeniz mümkündür. Zaten sinema tarihinin arka balkonunda, manzaranızın bir kısmını kaplayan mezarlığa bakmaya cesaret ettiğiniz zaman, sizlere göründüklerinden çok daha eğlenceli olan yüzlerce, binlerce yapımın olduğunu fark edeceksiniz.

Muhtemelen, bu zamana kadar, bir filmin kötülüğünü vurgulayacak bir dolu ifade duydunuz ve gördünüz. Şayet bir filmi kötüleyebilmenin kısa yollarından halihazırda haberdar değilseniz, birkaç klavye tuşlaması uzağınızda bekleyen online film izleme sitelerinden, bu işin raconunu en kısa yoldan öğrenebilirsiniz. Fakat kötü yapımlar ile mücadeleyi etmeyi bırakırsanız, pek çoğunun içerisindeki çeşniyi keşfedeceksiniz!

Dürüst olalım… Esaretin Bedeli’ni hayatımızda toplam kaç kere izledik? Kaç kere daha izleyebiliriz? Gel gelelim çocukluğumuzdan kopup gelen kötü bir filmi, defalarca izleyebilmemiz mümkündür. Bunun cevabı, niteliksiz olanın, sindirimi kolay, draje bir öğün olmanın biraz daha ötesinde yatıyor olabilir. Peki bu kitap bir cevap mı? Muhtemelen hayır ama doğru soruları bulmak için keyifli bir kaynak olasılığı da gayet yüksek!

Toplamda 216 sayfadan oluşan kitap Haziran 2021 itibarıyla raflardaki yerini almış durumda.

Sizler Fatih Yürür’ün önceki eserlerini okuma fırsatı bulabildiniz mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

arog oyun uyarlaması cem yılmaz

İptal Edilen Oyun: Cem Yılmaz’ın A.R.O.G’undan Uyarlanan Yapım İlk Defa Ortaya Çıktı

Kral Kaybederse Dizisi: Yeni Gülseren Budayıcıoğlu Uyarlaması

Gülseren Budayıcıoğlu Uyarlamalarına Bir Yenisi Eklendi: Kral Kaybederse Dizisi Geliyor