in ,

“New York Üçlemesi”nin Yazarı Paul Auster 77 Yaşında Hayata Veda Etti

Paul Auster 77 yaşında yaşamını yitirdi. Amerikalı yazarın ölüm nedeni akciğer kanseri kaynaklı komplikasyonlar olarak açıklandı.

Paul Auster Hayatını Kaybetti
- Reklam -
- Reklam -

Paul Auster hayatını kaybetti. New York Üçlemesi, Leviathan ve Brooklyn Çılgınlıkları gibi eserlerle tanınan Amerikalı yazar; çağdaş postmodern edebiyatın önemli temsilcileri arasındaydı.

Aralarında dünyaca ünlü New York Üçlemesi’nin de bulunduğu 34 kitabın yazarı Paul Auster, 77 yaşında akciğer kanserinden kaynaklanan komplikasyonlar sebebiyle yaşama veda etti. Ölüm haberi, yazarın arkadaşı ve dostu Jackie Lyden tarafından doğrulandı.

Joyce Carol Oates’un 2010 yılında yazdığı gibi Auster, “anlatıcıların nadiren güvenilmez olduğu ve olay örgüsünün temelinin sürekli değiştiği, son derece stilize, tuhaf bir şekilde bilmeceleri andıran postmodernist kurgusuyla” tanındı.

- Reklam -

Auster öykülerini genellikle tesadüf, şans ve kader temaları etrafında kurguladı. Kahramanlarının birçoğu kendisi gibi yazarlardı. Auster, eski kitaplarındaki karakterleri sık sık yeniden ortaya çıkartarak kendine has kurgusal evrenini genişletmeyi sürdürürdü.

Paul Auster

Eleştirmen Michael Dirda 2008’de şu değerlendirmeyi yapmıştı:

“Auster çağdaş edebiyatta en özgün nişlerden birini kurdu. Anlatım sesi Antik Denizci’ninki kadar hipnotik. Kitaplarından birine başladığınızda henüz ikinci sayfada dinlemeden edemezsiniz.”

Paul Auster Ardında Geniş Çaplı Bir Külliyat Bıraktı

Tam adı Paul Benjamin Auster olan yazar 1947 yılında ABD’nin Newark kentinde dünyaya geldi. Columbia Üniversitesi’nde Fransız, İngiliz ve İtalyan edebiyatı eğitimi aldı. Sonrasında Fransa’ya taşınan yazar, Fransız yazarlardan çeşitli çeviriler yaptı ve Fransız şiiri üstüne antolojiler hazırladı.

1987’de New York Üçlemesi’yle büyük ilgi gördü ve eserleri birçok dile tercüme edilmeye başlandı. Ardından Ay Sarayı, Kehanet Gecesi, Köşeye Kıstırmak, Son Şeyler Ülkesinde, Leviathan, Şans Müziği, Timbuktu, Yanılsamalar Kitabı, Yükseklik Korkusu, Brooklyn Çılgınlıkları, Yazı Odasında Yolculuklar, Karanlıktaki Adam ve Sunset Park gibi kitaplara imza attı.

- Reklam -

Paul Auster Yazar

Türkiye’de eserleri Can Yayınları tarafından yayımlanan yazar; okurun karşısına son olarak Baumgartner isimli romanıyla çıkmıştı.

Roman, öykü, şiir, senaryo ve kurgu dışı alanlarında eserler veren Paul Auster 30 Nisan 2024 tarihinde New York’ta hayatını kaybetti. Yazarın akciğer kanseriyle mücadele ettiğine dair ilk resmi açıklama, geçen yıl eşi Siri Hustvedt tarafından yapılmıştı.

Paul Auster’a dair daha fazlası için buraya tıklayabilirsiniz.

Paul Auster hakkındaki hislerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian


Kayıp Rıhtım’ı Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Deadpool & Wolverine Filmine Ek Sahneler Çekiliyor

“Deadpool & Wolverine” Filmine Az Bir Süre Kala Sürpriz Gelişme: Ek Sahneler Çekiliyor

Dead Boy Detectives 2. Sezon

“The Sandman” Dizisi “Dead Boy Detectives”in Olası 2. Sezonu Hakkında Açıklama: “Sonsuza Dek Devam Edebilir”