in ,

Son Günlerin Popüler Kelime Oyunu Wordle, The New York Times Tarafından Satın Alındı

Wordle, The New York Times tarafından satın alındı. Son günlerin popüler oyununu bünyesine katan medya devi, mobil oyun tarafına yatırım yapmayı sürdürecek.

Wordle, The New York Times satın alma

Wordle The New York Times tarafından satın alındı. Hâlihazırda milyonlarca oyuncu tarafından oynanan kelime tahmin etme oyunu son zamanlarda oldukça popüler olmayı başarmıştı. Şirket bu hamle ile okur kitlesinin yanı sıra oyuncuları da bünyesine çekmeyi planlıyor.

Mobil oyun dünyası geçen güne hızlı başladı. The New York Times, Wordle uygulamasının yaratıcı yazılımcısı Josh Wardle’dan “yedi rakamlı düşük bir miktara” satın aldığını duyurdu. Satın alma sonrasında oyunun yeni ve eski oyuncular için ücretsiz olmayı sürdüreceği bildirildi. Ayrıca şirket oyunun tasarımında herhangi bir değişiklik de yapmayacak.

The New York Times satın alma sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“The Times, İngilizce konuşan, dünyayı anlamak ve etkileşime geçmek isteyen herkesin mutlaka üye olması gereken bir platform olmaya devam ediyor. New York Times Games ise bu stratejinin önemli bir parçası.”

The New York Times 2011 yılında iş stratejisini değiştirmiş ve içerikleri dijital platform üzerinden tüketen okurlar için ücretli abonelik şartı getirmişti. Dolayısıyla gazetenin oyun yönünden yaptığı bu hamle şirkete yeni kullanıcılar getireceği tahmin ediliyor. Ayrıca bu şirketin ilk satın alımı değil. Geçen ay içinde The Athletic isimli spor sitesini 550 milyon dolara satın almış ve bununla birlikte 1.2 milyon yeni kullanıcıyı bünyelerine kattıklarını açıklanmıştı.

Wordle Oyununu Satın Alan The New York Times’ta Geçen Sene 500 Milyon Defa Oyun Oynandı

Wordle uygulamasının şirket tarafından satın alınmasından sonra The Times oyunları büyümeye devam ediyor. Çapraz bulmaca, Spelling Bee, Letter Boxed, Tiles ve Vertex oyunları kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanmıştı. Şirketin açıklamasına göre bu oyunlar geçen sene 500 milyondan fazla oynandı. Bu durum oyunların kullanıcılar üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

wordle the new york times

Oyunun yaratıcısı Josh Wardle ise şunları söyledi:

“New York Times Games aslında bu oyunun yaratılmasında oldukça önemli bir parçaya sahip. Dolayısıyla [şirketin] bu hamlesi aslında benim için oldukça doğal.”

Bu ay başında oldukça konuşulan Wordle kullanıcısına her gün beş harflik bir kelimeyi en fazla altı tahminde bulması isteniyor. Geçen kasım ayında sadece 90 kişinin kayıtlı olduğu oyun ocak ayında 300,000 üyeye sahipti. Ancak The Times’ın açıklamasına göre şu anda uygulamayı aktif olarak oynayan kişi sayısı milyonları buldu.

Siz The New York Times’ın Wordle’ı satın alması konusunda ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The New York Times, CNBC

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

sony bungie satın alma

Sony, Halo ve Destiny’nin Yapımcısı Bungie’yi 3,6 Milyar Dolara Satın Alıyor

Agatha Christie Eserleri Oyun Microids

Agatha Christie Eserleri Oyun Oluyor: Microids, Ünlü Polisiye Yazardan İlhamla İki Yapım Hazırlayacak