in

“Godzilla vs. Kong” İçin Çekim ve Gösterim Tarihi Belli Oldu

Sinemanın en sevilen iki devasa yaratığını bir arada göreceğimiz filmin çekimleri için başlangıç tarihi ve gösterim tarihi belli oldu.

Marvel Sinematik Evreni’nin başarısı sağ olsun, bir “sinematik evren” furyası başlamış durumda. Yapımcı şirketler, lisans haklarını ellerinde bulundurdukları markalardan büyük sinema evrenleri çıkarmaya uğraşıyor. The Hasbro gibi dev oyuncak firması bile lisanslı serilerini değerlendirme planları yapıyor. Bu furyanın rüzgârını arkasına alabilmiş The Monsterverse’se, kendinden emin adımlarla sessiz sedasız yoluna devam ediyor.

Evren, insanoğlu yokken dünyaya hükmetmiş dev canavarların, beslendikleri radyasyonun azalımıyla yerkürenin derinliklerine çekildikleri kurmacasına dayanıyor. İlk defa 1954’te beyazperdede boy göstermiş ve 30’u aşkın devam filmiyle Japon sinemasının ikonik canavarına dönüşmüş Gojira -ya da çeviri hatası ismiyle bildiğimiz Godzilla– ve onunla başlattığı dev canavarlı kaijū filmlerini temel alıyor. Godzilla’ya ilham veren bir başka ünlü canavar King Kong’un da evrene dâhil edilmesiyle, sinemanın dev canavarlarının yıldızlar kadrosuna dönüşen evren, şimdilik oldukça iyi gidiyora benziyor.

Serinin ilk filmi, 2014 tarihli Godzilla‘ydı. Film her ne kadar karışık tepkiler aldıysa da gişede toplam 529 milyon dolarlık bir gelir elde etmeyi başarmıştı.  Bu sefer King Kong’un başrolde olduğu, 2017 tarihli Kong: Skull Island da benzer tepkiler ve ilk filme denk (566 milyon dolar) gişe başarısı elde etmişti. Önümüzdeki sene, yani 2019 Mart’ının 22’sinde Godzilla‘nın devam filmi Godzilla: King of the Monsters gösterime girecek. İlk Godzilla‘nın aksine bu sefer filme özel tasarlanmış canavarlar yerine, klasik Japon Godzilla’sının ezeli rakiplerinden Rodan (dev pteranodon), King Ghidorah (üç başlı, altın ejderha) ve Mothra (dev güve) yer alacak.

Haberimizin konusu olan ve tüm dev canavar filmi hayranlarınca beklenen Godzilla vs Kong‘un çekimlerinin Atlanta, Georgia’da yapılacağı duyuruldu. Çekimlerin, 1 Ekim 2019 tarihinde başlayıp Şubat ayı dolaylarında bitirilmesi planlanıyor. Gösterim tarihi olaraksa 2020 Mayıs’ının 22’sine işaret edilmiş.

Film, bu iki canavarın beyazperdedeki ikinci karşılaşması. İkili ilk defa, 1962 tarihli Kingu Kongu tai Gojira (King Kong vs Godzilla) filminde kozlarını paylaşmıştı. Godzilla’nın Japonya’ya tekrar dehşet salmaya başladığı dönemde, uzak bir adada araştırma yapan ilaç firması ekibinin King Kong’u keşfetmesiyle yaşanan olayları konu ediniyordu.

Monsterverse evreninin dördüncü halkası olacak filmin konusuysa henüz açıklanmadı. Filmin yönetmeni korku, gerilim ve gizem türlerinde projelere imza atmış Adam Wingard. Öne çıkan işleri arasında You’re Next, V/H/S 1 – 2 ve The Guest yer alıyor. Yönetmen, karakterlerinin yaşadığı travmatik deneyimlerin duygusal yıpratışını göz ardı etmeden, filmin korku, gerilim ve serüven temposunu sağlayabilmesiyle takdir toplamıştı. En son, Netflix için çektiği ünlü manga/anime serisi Death Note’un live-action uyarlamasını ve mockumentary (uydurmaca-belgesel) klasiği Blair Witch Project serisinin son halkası Blair Witch ile önceki işlerinin altında kalan projelere imza atmıştı.

Godzilla vs Kong için verdiği demeçlerde, bu iki efsanevi beyazperde devini çarpıştırırken korku-gerilim filmografisinden edindiği tecrübeleri projeye nasıl yansıtacağının ipucunu vermiş.

Wingard’ın aklında, bu iki muazzam devin karanlık kökenlerini perdeye yansıtma fikri var. 1954 tarihli ilk Godzilla filminin karamsar atmosferini hatırlatarak, Godzilla’nın yaratımında, II. Dünya Savaşı ve atom bombası gibi üzücü olayların yattığını ve karamsar kökenlerine rağmen kitleleri eğlendirebilmeyi de başardığını belirtmiş. Her kesimden insanın seriyi sevip ilgi göstermeye devam etmesini buna bağlıyor. Yönetmenin stili dikkate alındığında bu özellik, tarzıyla da oldukça örtüşüyor gibi.

Yönetmenin kendi tarzını filme yansıtması, Monsterverse serisi için alışılmadık sayılmaz. Şu zamana kadar çekilmiş iki film de yönetmenlerin kendi tarzlarını yansıtan işlerdi. Godzilla’yı yöneten Gareth Edwards, çıkışını yaptığı canavar filmi Monsters’daki gibi dev canavarları olabildiğince az gösterirken insanların durum karşısındaki tepkilerine daha çok odaklanmıştı. Kong: Skull Island’ın yönetmeni Jordan Vogt-Roberts’da video oyunları, Uzakdoğu ve anime kültürüne olan hayranlığını yansıtan bir tarz tutturmuştu. Ne yazık ki, daha Michael Dougherty’nin Godzilla: King of the Monsters’a kendinden ne kattığını izleyemedik. En azından, yönetmen Adam Wingard’da iki efsanevi canavarı çarpıştırırken, etrafa saçtıkları dehşet ve yıkımla filmdeki karakterlere travmatik, izleyiciyeyse bundan keyifli bir deneyim çıkartmayı amaçladığından eminiz.

Oyla!

Cemalettin Sipahioğlu

1986 İstanbul doğumlu. Bilimkurgu, korku ve fantastiği uzun süre televizyondan takip edebilmiştir. Ailesinden habersiz aldığı ucuz VCD oynatıcıyı saklayıp, onlar yokken kullanarak, bu konularda film açıklarını kapatmaya çalışmıştır. Edebiyata sonradan bulaşması; bilgisizliği; bilgisizlik de, "Raftaydı ve ben onu alıp okumadım zamanında." pişmanlıkları getirmiştir. Lem ile Küvette Bulunan Günce'yle tanışması; okumaya yeni başlayan biri için hem talih, hem de talihsizlik olmuştur. Film, kitap, animasyon, çizgi roman olsun; kendi sınırlı bilgisiyle, eserleri iç dinamikleri içinde değerlendirmeye çalışır.

19 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for bluesedai bluesedai dedi ki:

  Peki bu iki hayvanın dövüşmesini niye izleyeyeyim diyen tek ben miyim?

  Godzilla’yı hiç bir zaman sevemedim. Sanırım bunda, çocukluğumdan beri her sakarlığımda (ki gerçekten çok sakarım!) ablamın “İşte Godzilla geliyor!” demesinin de payı büyük​:joy::joy:

  Kong’u sevsem de, şimdi bu filmi anlayamıyorum inanın dostlar. Neden izlemeliyim ve neresinden zevk alınır bunun bilemedim. Tabi ki herşey gibi bu da zevkler ve renkler tartışılmaz sözüyle tıkanıyor dudaklarımda ve daha fazlasını söyleyemiyorum. Ama bana kolaycılık ve tükenmişlik gibi geliyor.
  -Yeni bir film yapmamız lazım…ne yapsak?
  -Kong’u sevdiler!
  -Tekrar yapamayız.
  -Godzilla’yı sevdiler!
  -Tekrar yapamayız.
  -Hımm…İkisini dövüştürelim. Böylece şu ikisi karşı karşıya gelse hangisi kazanırdı diye sohnet eden fanları memnun edebiliriz.
  -Harika fikir! Çok pirezentaaaabıl :joy:

  Alınan gücenen olduysa affola🙏🏻

 2. Avatar for bluesedai bluesedai dedi ki:

  Yani yine de o kadar ağır laflar etmeyelim bence seveni vardır🤗
  Ben süper kahramanların toplandığı filmleri seviyorum. Sanırım o konuda ayrılıyoruz. Hep birlikte çalışmaları ve kötülükle çarpışmaları, hattaa ufak ufak birbirleriyle atışmaları ve alay etmeleri bile artık birer klişe olmasına rağmen hoşuma gidiyor.

 3. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  (Kayıp Rıhtım 10. Yıl Buluşmasına ait resimlere gidin. Gittiniz mi? Güzel. Resimlerdeki yeşil kazaklı ve göbekli adamı bulun. Buldunuz mu? Güzel. Onu zihninize kaydedin. Kaydettiniz mi? Hayır mı? Tamam canım, herifin imgesini aklınıza mıh gibi yapıştırmanıza gerek yok. Şimdi tekrar soruyorum, kaydettiniz mi? Tamam, güzel. Şimdi, aşağıdaki satırları okurken, o herifin imgesini tiyatral el kol hareketleriyle isyan ediyormuşçasına canlandırın.)

  Neler okuyorum böyle! Küstah ve kibre iten cılız zaferleriyle dünyanın efendisi olduğunu zanneden İnsanoğlu!.Eyyy… cüsseleri ve güçleriyle, doğanın ve yeryüzünün insanlıktan daha kudretli olduğunu ispatlayan varlıkları hor gören sizler! Evet! Sizler! (Burada, aklınızdaki imgenin ellerini kavuşturup yalvaran bir ifade takındığını hayal edin.) NİYE SEVMİYORSUNUZ BU CANAVARLARI YAHU?! DİKKATİMİZİ ÇEKMEK İÇİN O KADAR ŞEHİRLERİMİZE MUSALLAT OLDULAR!

  Sitemimi ettiğime ve dayak yememe az kaldığına göre, son bir şeyler daha belirtip, kaçayım :joy:

  @maviadige,

  Bu evrendeki Kong’u kast ediyorsanız, hoşlanmama noktasında, kendimce sebeplerle size hak veriyorum. Godzilla’nın temsil ettiği doğa-insan çatışmasına göre kökeninin değiştirilmesi hoşuma gitmemişti. King Kong asıl kökeninde, kendi yuvasında kralken, zorla göç ettirildiği yeni dünyada canavar olarak hedef gösterilen, trajik bir karakterdi. Bu evrende sadece dehşet saçsa da herhangi bir iyi veya kötü niyet beslemeyen nötrlüğünü korumuş.

  @JCDenton,

  Godzilla’nın insan odaklı olmasına ve asker ana karakterle paralel biçimde kahraman gibi sunulmasına biraz gıcık olmuştum. Hoş, insanın kahramanlığı yine insan hatasını düzeltmeye yaradığı için alttan verilen mesaj da hoşuma gitmişti. Tabii 2014 Godzilla, 1998’deki Godzilla’dan daha iyi bir yeniden çevrimdi. Çünkü o filmde, 98’dekinde olduğu gibi insanlar herşeyin üstesinden gelir, goygoyu yoktu. Sanırım Japon Godzilla’sının felsefesinden yola çıkan, doğanın kendi dengesi vardır ve insanoğlu her şeye hakim veya müdahil olayım derken kendi sonunu getirebilir, temasını takdir etmiştim.

  Kong filminde, insan kahramanlar kahramanlık yapmaya soyununca çok sırıtıyordu. Kong’un eski hikayesinin hatrına filme yerleştirilen kadın karakter ve Kong’la ilişkisi zorlamaydı. Bu film de takdirimi, elindeki güce güvenen ve hatta tapan, buna fazlasıyla güvenen ve kendine düşman arayarak daha büyük dertleri başına salan insan temasıyla takdirimi kazanmıştı. Bu film, canavar temasını kullanarak alternatif bir savaş karşıtı söyleme sahipti.

  @Ronin47,

  Özel bir karşılaşma olmasa da King of the Monsters’ta Rodan’la beraber kanatlarını açarak gelişini izleyeceğiz zaten. Şahsen Mothra’ya gıcığımdır da. Sevmiyorum o güveyi. Zaten doğru dürüst kapıştığı da yok. İşi hep çocuklarının üstüne yıkıyor.

  @Muhammed_Deger,

  Kendilerine karşı özel bir şey hissetmiyorum. Fakat! Karar verme sistemleri ve yönetim kurullarının işleyiş mantığı hakkındaki soru işaretlerim var.

  @Ishamael,

  Bu canavar everenin, süper kahraman filmlerinde zorla gerçekleşen bazı şeyleri doğal biçimde bünyelerinde barındırmak gibi bir artıları var.

  Thor ve Kaptan Amerika, sadece yanlış anlama veya birinin ele geçirilmesi gibi minik numaralarla o da kısa süreliğine kapıştırılabilir.

  Ama canavarlar öyle mi? İçgüdüsel olarak birbirlerine düşmanlar. Yanlış anlama sonucu kavga etmek yok, doğa kanunları var, alanını korumak var, hayatta kalmak için mücadele var! İnsanların çaresizce, kim kazanırsa kazansın, kendilerinin kaybedeceği savaşı izlemeleri var! Ah! Heyecanlandım! (Bende bi’ sorun var :thinking: )

  @bluesedai,

  Bence Kong’u sevip, Zilla’yı -kişisel husumetiniz haricinde- sevmemenizin gayet mantıklı bir açıklaması var. King Kong, oldukça insanımsı bir görünüme sahip. Hem ayrıca, yerinde yurdunda hırpalanan, üstüne üstlük sanki daha iyi hırpalayabilmek namına alıkonulan bir varlık. Godzilla’ysa atomik nefesli ürkütücü bir sürüngen. Çirkindir de. 2014 Amerikan versiyonu haricinde hepsi çirkin -ama karizmatik :smiley: . Şehirlere ve insan yapılarına karşı içgüdüsel bir garezi var üstelik. Hah, tabii, insani boyutlara geçip, set arkadaşlarıyla samimi pozlar verdiği olmuştur keretanın. Bakınız: Örnek 1 Örnek 2

 4. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  @bluesedai,

  Olsun, bizde aramızda "vs."laşalım. Ben MechaGodzilla’yı seçtim :joy:

  @maviadige,

  :thinking: Acaba hangi Kong’U izlediniz? Peter Jackson’ın Kong’u var. 1976’lardan bir King Kong, var -devamı King Kong Lives. Ve son olarak efsaneyi başlatan 1933 King Kong’u var. 1933 haricindekilerin hepsinde kadın ana karakter öne çıkıyordu.

  Godzilla’nın heybetliliği husunda size gönülden katılıyorum. O da yetmiyor, her versiyonda mübareğin cüssesi artıyor :joy:

  Hem! Sizleri azarlamadım bir kere :sweat_smile:! Sadece dikkatinizi çekmek için minik bir konuşma yaptım :sweat_smile:

  Süper kahraman janrı er geç durulacaktır. Tabii ne zaman, onu kimse bilmiyor.

  @Ishamael,

  Aslında omuzlarımı aşağıya salmasam, göbek möbek ortada olmayacakmış. Aman. Neyse :sweat_smile:

  Eğer ki, bu filmde de 1962’deki ilk karşılaşmalarındaki gibi Kong’u önce uyutup, sonra da helikopterlerle taşıyıp, Zilla’nın üstüne atarsalar… İşte o zaman zorlamanın alası olur, benim için :joy: Elbette “vs.” için Kong’un kökeninin değiştirilmesinden ben de rahatsız oldum. İkisi de canavar, evet. Ama farklı şeyleri temsil eden, farklı canavarlar.

  Alien vs Predator! Ah! O konu! Ah o konu! Açılmaması gereken bir defterdi! Ama açtılar işte! Neyse ki, bu solo filmlerin sonunu getirmedi.

  Arkadaşınızla benzerlğime gelirsem: İnsan insana benzermiş işte. Askerdeyken beni ve bir diğer arkadaşımı uzaktan tabur komutanı benzettiklerinden, sigaralarını saklamaya çalışanlar olmuştu :joy: Belli bir mesafeden ve açıdan bir başkasına benzetilmek çok normal.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

14 cevap daha var.

Daryl Gregory’nin Yazdığı Çizgi Roman “Maymunlar Gezegeni” Raflarda

TDK, Sözlüklerindeki Cinsiyetçi ve Ayrımcı İfadeleri Kaldıracak mı?