in

Hızlı ve Öfkeli 9 İlk Hafta Sonunda Aşılması Zor Şekilde Pandemi Rekorunu Kırdı

Hızlı ve Öfkeli 9, ilk hafta sonunda 2019 sonundan bu yana en çok izlenen ve gişe hasılatı yapan film oldu. F9, Sessiz Bir Yer 2’ye ait pandemi rekorunu da kırdı.

Hızlı ve Öfkeli 9 gişe rekoru pandemi

Hızlı ve Öfkeli 9 yurt dışında sinema salonlarına can öpücüğü oldu. Film Dünya çapında 409 milyon dolar gişe hasılatı yaparak 2019’dan bu yana en çok kazanan yapım oldu.

Koronavirüs pandemisiyle birlikte büyük darbe yiyen sinema sektörü geri dönüşün ilk sinyallerini verdi. 2019’dan beri ulaşılamayan gişe başarıları yeniden yakalanır oldu. Dünya genelinde başarıyla devam eden aşı kampanyalarıyla birlikte sinema salonları da yeniden seyircilerle filmleri bir araya getirecek.

Hızlı ve Öfkeli 9’un salonlara geri dönüşün fişeğini yakacağı yapım olması bekleniyordu. Film hem yapım şirketlerinin hem de sinema salonlarının yüzünü güldürdü. ABD’deki ilk hafta sonunda 70 milyon dolar kazanan Fast and Furious 9, A Quiet Place Part II’ya ait olan 48 milyon dolarlık rekoru büyük oranda geçmeyi başardı.

Dom ve ailesi dünyayı salonlara geri döndürürken önceki Fast and Furious filmi olan Hobbs&Shaw’ı da geride bıraktı. 2019 yapımı olan film ilk hafta sonunda 60 milyon dolar kazanmıştı. Serinin en başarılı üyesi olan Furious 7 ise 147 milyon dolarlık hafta sonuyla belki 2021’de ulaşılmayacak bir miktara erişmişti.

Hızlı ve Öfkeli 9, 2 Temmuz’da Türkiye’de Sinemalarda Olacak

Hızlı ve Öfkeli 9 gişe rekoru

Fast and Furious büyük bir rakiple karşılaşmadan bir hafta da gişenin yıldızı olacak gibi duruyor. Sonrasındaysa, Marvel Sinematik Evreni’nin yeni filmi Black Widow’un F9’un rekorunu da kırması bekleniyor. Tabi bu durum iki serinin birbirlerine üstünlük kurmasından çok sinema salonlarının pandemi sonrası dolacağını gösterdiği için önemli. Büyük bir aksilik yaşayıp yeniden kapanmazsak, Black Widow ülkemizde tüm dünya ile aynı anda 9 Temmuz’da gösterime girecek.

Ülkemizde de yeni normalleşme adımlarıyla sinemalar açılacak. 1 Temmuz tarihinden itibaren açılacak olan sinema salonları yeni filmlerin vizyona cuma günleri girmesi geleneğine uyarak ilk seanslarını 2 Temmuz 2021 Cuma günü yapacak. F9 ve A Quiet Place Part II gibi yapımların yanı sıra, yerli komedi filmleri de yeni normalle birlikte seyircilerin karşısına çıkmak için gün sayıyor. Ülkemizde salonlar kapalıyken yurt dışında gösterime giren filmlerin durumuyla ilgili henüz haber yok.

Sizce kaslı adamlar, güzel kadınlar, hızlı arabalar ve abartılı patlamalar ülkemizde de sinemayı hayata döndürebilecek mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Haftasonu televizyonda ana haberlerden sonra çıkarsa bakarız tarzı bir film bana göre. Çok elastik bir filmmiş, uzadıkça uzuyor. Havalı abiler+havalı ablalar+modifiye arabalar= 9 :smiley:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Yazarların Mezar Taşı Yazıları

Ünlü Yazarların Mezar Taşlarında Neler Yazıyor?

Chainsaw Man Fragmanı anime

Chainsaw Man Fragmanı: Kanlı Anime Uyarlamasına İlk Bakış