in

Yerli Komedi Filmleri, Sinema Salonlarının Açılmasını Bekliyor

Türkiye’de sinema salonları önümüzdeki ay açılıyor. Yerli komedi filmleri vizyon ile buluşmak için gün sayıyor.

Yerli Komedi Filmleri sinema salonları açılma
- Reklam -
- Reklam -

Türkiye’de sinema salonları Koronavirüs pandemisi nedeniyle getirilen tedbirler kapsamında uzun süredir kapalı. Salonlar, 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla yeniden kapılarını aralayacak. Beyaz perdeye geleceği açıklanan ilk yapımlar ise yerli komedi filmleri oldu. Hababam Sınıfı Yaz Oyunları ve Bize Müsaade vizyonla buluşmak için gün sayıyor.

Covid-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerden birisi de sinema ve tiyatro dünyası oldu. Dünya çapında pek çok salon, neredeyse bütün kışı ve baharı kapalı olarak geçirdi. Türkiye de bu tedbirleri uygulayan ülkeler arasında yer aldı. Salonlar, önce 1 Mart 2021’de, 12, Mayıs 2021, ardından da 1 Haziran 2021’de açılacak haberleri çıktı. Ancak Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği’nin talebi üzerine nihai tarih 1 Temmuz 2021 oldu.

Salonlar yeniden açıldığında, yerli yapım filmler arasında vizyon tarihi belirleyen iki yeni iş açıklandı. Hann Yapım Genel Müdürü Onur Aşa, “Hababam Sınıfı Yaz Oyunları” ve “Bize Müsaade” filmlerinin vizyona gireceğini kaydetti. Aşa, sözlerine şu şekilde devam etti:

- Reklam -

“Bu filmleri seyirciyle buluşturmak için uzun süredir bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl kasım ayı içerisinde, Hababam Sınıfı Yaz Oyunları’nın galasını ve özel gösterimini yapmıştık. Akabinde tekrar maalesef bir kapanma oldu. Şu an için iki filmimiz hazır, 1 Temmuz’da sinemaların açılmasıyla beraber seyirciyle buluşturmak için bekliyoruz.”

Yerli Komedi Filmleri Hababam Sınıfı Yaz Oyunları ve Bize Müsaade Vizyon için Gün Sayıyor

Aşa, sinema sektörünün salgın sürecinde kendi içinde zorlaştığının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

“İnsanların evde sürekli bir şey tüketme isteği, dijitali de çok hızlı büyüttü. Sinemayla ilgili yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu konuyla ilgili motivasyonumuz yüksek, beklentimiz de aynı şekilde yüksek. Bu yıl içerisinde, sete gireceğimiz iki sinema filmimiz olacak. Biri, Hababam Sınıfı’nın üçüncü serisi olacak. Orada seyirciye bazı sürprizlerimiz olacak hem oyuncu hem hikaye anlamında.”

Yönetmenliğini Doğa Can Anafarta’nın üstlendiği Hababam Sınıfı Yaz Oyunları, 2 Temmuz 2021 tarihinde vizyona girecek. Yapımın oyuncu kadrosunda Altan Erkekli, Toygan Avanoğlu, Yusuf Çim ve Fırat Albayram gibi isimler yer alıyor.

Yapım, Özel Çamlıca Lisesi öğrencilerinin Kıbrıs’ta düzenlenen geleneksel liselerarası yaz oyunlarına katılmasını konu alıyor. Yakışıklı, Racon, Format ve Dede Kıbrıs karakterlerinin yer aldığı film, alışılageldik Hababam formatına yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

Yerli Komedi Filmleri sinema salonları açılma

Bize Müsaade için açıklanan vizyon tarihi ise 30 Temmuz 2021. Giray Altınok’un yöneteceği yapımda yine Giray Altınok, Fırat Albayram, Sami Aksu ve Fatih Al gibi isimler bulunuyor.

- Reklam -

Yapım, çekmek istediği yeni film için mekân aramak üzere akıl hastanesine giden ve burada yaşadığı bazı yanlış anlaşılmalar nedeniyle dışarı çıkamayan bir yönetmenin başına gelen eğlenceli olayları konu alıyor.

“Dijitalin Payı Azalacak”

Aşa, sinemada doğru hikâyenin yakalandığında ortaya her zaman başarılı işler çıkabileceğini savunuyor. Salonların açılması ile dijital yayın platformlarının paylarının azalacağını savunan yapımcı, sözlerini şöyle noktalıyor:

“Sinema her zaman özeldir. Çünkü sinema bir sosyal aktivite aynı zamanda. Yani tanımadığınız, ilk defa gördüğünüz kişilerle yan yana, bazen aynı kolçağa kolunuzu koyarak, birbirinize temas ederek bir film izliyorsunuz. Daha sonra o kapıdan çıktıktan sonra belki günlerce izlediğiniz filmle ilgili yorumlar, söyleşiler yapıyor, sohbet ediyorsunuz. O yüzden sinemanın yerinin dolacağına inanmıyorum.”

sinema salonu

Hann Yapım daha önce Babamın Ceketi, Aslı Gibidir, Hababam Sınıfı Yeniden, Annem ve Konuşan Hayvanlar gibi filmler çekmişti.

Siz salonların açılması sonrası vizyona girecek ilk yerli yapımları nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Star Trek: Picard 2. Sezon Fragmanı

Star Trek: Picard’ın 2. Sezon Fragmanı Q Karakterinin Geri Dönüşünü Gösteriyor

Titans 3. Sezon Fragmanı

Titans 3. Sezon Fragmanı: DC’nin Genç Kahramanları Geri Dönüyor