in

Türkiye’de Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Bir Kez Daha İleri Alındı

Türkiye’de sinema salonlarının açılışı bir kez daha ertelendi. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle salonlar 12 Mayıs’a kadar kapalı kalacak.

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi

Türkiye’de sinema salonları için açılış tarihi bir kez daha ertelendi. Son genelgede 1 Nisan’a kadar kapalı kalacağı duyurulan salonlar için yeni açılış tarihi belli oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen yönergeye göre ülkede sinema salonları 12 Mayıs 2021 tarihine kadar faaliyet gösteremeyecek.

Aralık 2019’dan beri hayatımızın bir parçası olan Koronavirüs, dünyanın neredeyse her yerinde hayatlar almaya ve çeşitli iş kollarını zarara sokmaya devam ediyor. Şüphesiz kültür dünyası da salgından en çok etkilenen alanlardan birisi. Ülkemizde görülen ilk vakalardan sonra sinema ve tiyatro salonları için kapatılma kararı gelmişti. Yaz aylarında salonlar kısıtlı da olsa yeniden açıldı. Ancak salgının tekrar yükselişe geçmesiyle bir kapanma daha geldi.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle bu kapanmanın tarihi 1 Nisan 2021’e kadar uzatıldı. Şimdiyse yayınlanan yeni yönergeyle birlikte ülkemizdeki sinema salonları 12 Mayıs 2021’e kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Türkiye’de Sinema Salonları Kapalı Kalmaya Devam Edecek

Kontrollü Normalleşme adı altında birçok sektörde kısıtlı da olsa açılmalar başlamışken artan mutasyon ve yeniden hızlanan salgın nedeniyle kapatmalar da sıklaşmaya başladı. 1 Nisan’da açılması planlanan salonlar da yasaklardan nasibini aldı ve salonların mayısın ortasına kadar kapalı kalacağı öğrenildi.

Sinemalara İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla yollanan genelgeye göre yeni açılış tarihi 12 Mayıs 2021 olarak ilan edildi. Bu tarih, salgının seyrine göre yeniden değerlendirilebilecek.

Sinema Salonları Açılış Tarihi

Avrupa’da ve Amerika’da aşılama ile birlikte kimi salonlar yeniden hizmete açılmış durumda. Hatta salgın döneminde vizyona giren en büyük prodüksiyonlu yapımlardan birisi olan Godzilla v. Kong, geçen günlerde gişe hasılatı açısından dikkat çekici sonuçlar da elde etmişti.

Covid-19 pandemisi Türkiye’deki sinema salonlarını zor duruma sokmayı sürdürecek gibi görünüyor. Salgının getirdiği güçlükler nedeniyle Kadıköy’ün köklü sinemalarından Rexx kapanmış, İzmir’de Karaca Sineması ciddi sorunlar yaşamıştı.

Salonlar kapalı kalmayı sürdürürken sinema filmleri de erteleme almayı sürdürüyor. Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ gibi dijital yayın platformları bir süre daha sinemaseverlerin odağı olmayı sürdürecek gibi.

Peki siz salonların kapalı kalma süresinin uzatılmasını nasıl karşılıyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Antrakt Sinema

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Lucifer 5. Sezon 2. Kısım Çıkış Tarihi

Lucifer 5. Sezon 2. Kısım Çıkış Tarihi Sızdırıldı

Dante Alighieri - Shakespeare

Shakespeare’i Dante’den “Daha Modern” Bulan Almanlar İtalyanları Kızdırdı