in

Karaca Sineması Kapanabilir: İzmir’in Tarihi Salonu Zor Durumda

Karaca Sineması kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. İzmir’in sembol salonlarından Karaca, Koronavirüs sonrası zor günler geçiriyor.

Karaca Sineması Kapanma

Koronavirüs salgını nedeniyle hem dünyada hem de ülkemizde birçok sektörde sıkıntılı süreçler yaşanıyor. Pandemiden en çok etkilenen alanlardan birisi de sinema salonları. İzmir’in sembollerinden olan Karaca Sineması, salgın sonrası kapanma riski ile karşı karşıya kaldı.

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da başlayan Covid-19 salgını, geçen 6 aydan sonra bile hâlâ etkilerini sürdürüyor. Bugün itibarıyla dünya çapında 7.3 milyon kişiyi enfekte eden hastalık 414 bin insanın da yaşamını yitirmesine neden oldu.

Salgın boyunca pek çok işletme bir süreliğine kepenk indirdi. Süreçte zorlanan yerler arasında bağımsız sinema salonları da vardı. Öyle ki İstanbul, Kadıköy’deki Rexx Sineması kapanırken, Beyoğlu’ndaki Atlas Sineması’nın da müze olarak yoluna devam etmesine karar verilmişti.

Şimdiyse bağımsız sinema adına İzmir’in kalesi konumundaki Karaca Sineması kapanma tehlikesi ile karşı karşıya.

Karaca Sineması Koronavirüs

Mart 2020 tarihinden beri ülkemizde de kapalı olan sinema salonlarının salgından etkilenmemesi kaçınılmazdı. Bu etkiyi ağır şekilde yaşayan salonlardan birisi de İzmir’in sembollerinden Karaca Sineması oldu.

Karaca Sineması, bu süreçte hem salonlarını yenilemek hem de zorlu günlerde maliyetleri karşılamak için bir yardım kampanyası başlattı. Fakat Karaca Otel, isim haklarını zedelediği gerekçesiyle kampanyayı durdurmak üzere harekete geçti.

Karaca Sineması İçin Başlatılan Yardım Kampanyası Mal Sahibinin Engeline Takıldı

Karaca Sineması, kampanyaya destek verenlerin katkı paylarını iade edeceğini belirtirken salonun yöneticisi Serdar Arslan da süreç sonrasında sinema işletmeciliğinden çekileceğini duyurdu.

https://www.instagram.com/p/CBPqXC5g7TG/?utm_source=ig_web_copy_link

Sinemanın işletmecisi Serdar Arslan, bütün İzmir halkına bu süreçte verdiği destek için teşekkür etti. Görünüşe göre eğer yeni bir adım atılmazsa İzmir’in önemli değerlerinden birisi tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini alacak.

İzmir’in Alsancak semtinde yer alan ve faaliyetlerine 1970 yılından beri devam eden Karaca, bu zamana kadar pek çok bağımsız filmi, festival yapımını ve ödüllü işleri perdesine taşımıştı. Kapısı sokağa açılan sinema salonlarının sayısının her geçen gün azaldığı bu zamanlarda; Karaca Sineması için de sona gelinmiş gibi görünüyor.

Pek çok sinemasever Twitter’da #KaracaSinemasıKapanmasın etiketi ile salonun kapanmaması için dileklerini paylaşıyor.

Türkiye’de sinema ve tiyatro salonlarının 1 Temmuz 2020 itibarıyla açılması bekleniyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Neredesin Firuze Yeniden Vizyona Girecek

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

    Kaç sineması kaldı güzel İzmir’in kaç sineması kaldı ülkemin. Kemeraltı’nda Şan sineması, Sema sineması, Konak sineması vardı Mezarlıkbaşı’nda Yeni Sinema vardı bir de Saray sineması. Eşrefpaşa’da Lozan açık hava sineması vardı. Şenocak, Küçük Kulüp, Meltem, Melek, Sevgi sinemaları vardı. Şu an aklıma gelmeyen sayısız sinema vardı.Karaca Sinemasının kapanacak olmasına üzüldüm doğrusu

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Ölüm Yıldızı - Mehmet Ali Yazan

Ölüm Yıldızı: Mehmet Ali Yazan’dan Bir Uzay Polisiyesi

Yeryüzünün Zamanı - Marcia Bjornerud

Yeryüzünün Zamanı: Marcia Bjornerud Jeolojinin Büyülü Yanını Gösteriyor