in ,

Türkiye’de Sinemaların Açılma Tarihi Belli Oldu

Cumhurbaşkanlığı Normalleşme Planı Takvimi kapsamında Koronavirüs sonrası Türkiye’de sinema ve tiyatroların açılacağı resmi tarih belli oldu.

Türkiye Koronavirüs Sinema Açılma Tarihi
- Reklam -
- Reklam -

Koronavirüs salgını etkisini dünyada ve ülkemizde göstermeye devam ediyor. Salgının yayılım hızı ise pek çok ülkede kontrol altına alınmış durumda. Türkiye de açıkladığı resmi vaka sayılarıyla bu ülkeler arasında yer alıyor. Bununla birlikte, salgınla mücadele nedeniyle kapatılan birçok işletme yeniden açılıyor. Türkiye’de sinemaların ne zaman açılacağı sorusu da Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan resmi açıklama sonrası yanıt buldu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede etkisini tüm dünyada gösteren Koronavirüs salgını, artık bir pandemi. Dünya çapında 4.2 milyon insanı enfekte eden virüs, bugün itibarıyla 288 bin insanın yaşamını yitirmesine de neden oldu.

Türkiye mart ayının ortasından beri pek çok kamusal alanın kapısına kilit vurmuştu. Sinema ve tiyatrolar da Koronavirüs Tedbirleri kapsamında kapatılan mekânlar arasında yer alıyordu. Neticede kısıtlamalar etkisini gösterdi ve görünen o ki virüsün yayılım hızı kontrol altına alındı.

- Reklam -

Koronavirüs Nedeniyle Kapatılan Sinema ve Tiyatrolar 1 Temmuz 2020 İtibarıyla Yeniden Açılıyor

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan resmi açıklama ile birlikte düğün salonu, sinema, tiyatro ve gösteri merkezlerinde kısıtlamaların kaldırılması için öngörülen tarih 1 Temmuz 2020 oldu.

Bununla birlikte “yeni normal” kapsamında henüz detayları açıklanmasa da sinema ve tiyatroların açılışına çeşitli tedbirler eşlik edecek. Yurt dışında da örneklerini gördüğümüz üzere salonların her gösterim sonrası dezenfekte edilmesi; gösterim boyunca salona girecek izleyici sayısı ve bu izleyicilerin oturma düzenine dair kimi kısıtlamalar gibi tedbirler bu açılışın şartları arasında yer alabilir. Önlemlerin detaylarının, sinema ve tiyatroların açılış tarihi yaklaştıkça kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Türkiye Koronavirüs Tiyatro Açılma Tarihi

- Reklam -

Daha az kapasiteli salonların bilet fiyatlarına olası etkisi üzerine ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanlığı Normalleşme Planı Takvimi’nden sinema ve tiyatrolara dair öne çıkan detaylar bu şekildeydi.

11 Mayıs 2020 itibarıyla Türkiye’de toplam vaka sayısı 139.771, toplam vefat sayısı 3.841 ve toplam iyileşen sayısı 95.780. Ülkedeki aktif vaka sayısı ise 43.991‬.

Geçen 4 aylık süreçte Türkiye’de ve dünyada sinema, dizi ve tiyatro gibi pek çok alanda çalışmalar durmuş; filmler, oyunlar, diziler ve festivaller ertelenmişti.

Peki siz bu normalleşme süreci için açıklanan takvimi nasıl buldunuz? Sinema ve tiyatroya gitmeyi özlediniz mi? Yeni normalle birlikte salonlara ilk günden gidenlerden mi olacaksınız, yoksa bir süre daha beklemekten mi yanasınız? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


* Tenet Vizyon Tarihi Alternatif Plan Sayesinde Ertelenmeyebilir

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Ben gitmem. Zaten açık hava, yeşillik özlemim var. Kapalı alandan çıkıp kapalı alana gitmem. Ne zaman aşı falan bulunur sanırım o zaman giderim.

 2. Avatar for Edward Edward dedi ki:

  Dune ve Tennet dışında beklediğim bir film yok. Tennet’i sinemada izlemesem de olur. Muhtemelen IMAX’de izlemek için Dune’a giderim.

 3. Avatar for TheNameless TheNameless dedi ki:

  Sinemalar bile 1 Temmuz’da açılacak. Ama Yks 27 Haziran. Miss

 4. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  2021’e kadar beklediğim film yok gitmeyi düşünmüyorum, Batman ve Wonder Woman hariç.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Roma Ordusu: Roma Savaş Makinesinin Tarihi - Jane Penrose

Roma Ordusu: Savaş Makinesinin Tarihi ile Tanışın

The Batman dizisi

Andy Serkis: “The Batman Filmi Daha Karanlık Olacak”