in ,

Yapay Zekâya Sahip Robot İlk Defa Bir Filmde Başrol Olacak

Yapay zekâ destekli robot Erica ile tarihte ilk defa bir sinema filminin başrolü makinelere emanet edilmiş olacak. Filmin bütçesi ise 70 milyon dolar.

Yapay Zekâ Erica Film Bilimkurgu
- Reklam -
- Reklam -

Koronavirüs salgını sebebiyle birçok sektör durdu, bazıları ise yavaşladı. Eski formuna kavuşma çabaları için büyük bir mücadele veren sinema sektörü yeni çözümler arayışında. Hatta bu sefer oldukça ilginç bir çözümle karşımıza çıkıyorlar. Bir bilimkurgu filminin başrol oyuncusu, COVID-19’a karşı bağışıklığı olan biri olacak. Evet, yapay zekâ!

To The Bone’dan bildiğimiz Bondit Capital Media ve Loving Vincent projesiyle karşımıza çıkan Belçika destekli Happy Moon Productions ile New York’s Ten Ten Global Media, 70 milyon dolarlık bir bilimkurgu filmi finanse ettiklerini duyurdu. Yapımcılar, bu filmin dünyada bir ilk olmasıyla şimdiden övünüyor. Evet, filmin başrolü yapay zekâ destekli bir robot olacak. Filmin adıysa “b.” olarak belirtildi. Bu ismin filmin kod adı mı olduğu yoksa vizyona da bu isimle mi gireceği henüz belli değil.

Yapay Zekâ Erica Film Bilimkurgu

- Reklam -

Filmin ekibinde yer alan Eric Pham, Tarek Zohdy ve Sam Khoze hikâye hakkında bazı noktalardan bahsetti. Film, kendi yazdığı bir programın tehlikelerini fark eden bir bilim insanının yine kendi tasarladığı yapay zekâ Erica’nın kaçmasına yardım edişini konu alacak.

Başrol Erica’yı canlandıracak olan yapay zekâ destekli robotu gerçek hayatta tasarlayan Japon bilim insanları Hiroshi Ishiguro ve Kohei Ogawa’nın robota, yapay zekânın temel prensipleri üzerinden rol yapmayı öğrettiği belirtiliyor. Film ekibinden Sam Khoze’nin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

Erica, Tamamen Bu Rolü Oynamak İçin Tasarlandı

“Rol yapma yöntemlerini kullanırken oyuncular, gerçek hayattaki deneyimlerinden de faydalanır. Fakat Erica’nın herhangi bir hayat deneyimi yok. Tamamen bu rolü oynaması için tasarlandı. Duygularını ve hareketlerini, bire bir çalışmalarla öğrettik. Bunlar hareketlerinin hızını kontrol etmek, onunla hisleri hakkında konuşmak, karakter gelişimini sağlayıp ve vücut dilini ayarlamak gibi konulardı.”

- Reklam -

Aslında Erica, Tony Kaye yönetmenliğinde çekilecek başka bir film projesi için tasarlanmıştı. Fakat yapımcılar, yönetmenle yollarını ayırdı. b.’nin başrolü ve yönetmenini görme fırsatını henüz yakalayamamış olsak da Erica’nın bazı sahnelerinin 2019’da Japonya’da çekildiği biliniyor. Filmin kalan kısımlarının da Haziran 2021’de Avrupa’da çekilmesi planlanıyor.

Yapay Zekâ Erica Film Bilimkurgu

Yapay zekâyı ilk defa başrolde göreceğimiz bu film hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu teknoloji bir gün tüm oyuncuların, yönetmenlerin ve hatta senaristlerin yerini bile alabilir mi? Yapay zekânın, sinema sektörüne olan etkisi hakkındaki tüm düşüncelerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


* Beethoven’ın Yarım Kalan 10. Senfonisi’ni Yapay Zekâ Tamamlayacak

Kaynak: The Hollywood Reporter

Peren Ercan

1995 Çanakkale doğumlu, hayali olan yazarlığın peşinden koşan bir üniversite mezunuyum. Üniversitede beş yılımı geçirdiğim Japonca Öğretmenliği bölümünün bana kattığı kültürel farkındalıkla beraber yeni diller öğrenmeye olan açlığım devam ediyor. Bazıları ödüllü olmak üzere kısa öykü ve roman çalışmalarım var. Büyülü gerçekçiliğin cazibesine yazdıkça kapıldım. O kadar kapıldım ki gerçek hayatta da büyüyü aramaya başladım.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Enola Holmes Film Netflix

Enola Holmes Filmi İlk Görseller: Henry Cavill’lı Sherlock Gözüktü

volkan Alaska roma Tarihi

2.000 Yıl Önce Alaska’da Patlayan Volkan, Roma Tarihini Değiştirmiş Olabilir