in ,

Firefly Hakkında 20 Gerçek: Tek Sezonla Efsane Olmak

Firefly hakkında bilmeniz gereken her şey! Joss Whedon’ın tek sezonla efsane olan bilimkurgu dizisinin detaylarına inelim.

Firefly Dizi Disney+

Firefly dizisi hakkında neler biliyorsunuz? Peki dizinin neden bu kadar kısa sürdüğünü hiç merak ettiniz mi? Öyleyse gelin Joss Whedon imzalı bu klasik diziyle ilgili birtakım gerçeklere birlikte göz atalım.

2002 yılında, sadece bir sezon yayınlanmasına rağmen bugün hâlâ kült diziler arasında sayılan ve hayranlarının kalbindeki yerini asla kaybetmeyen bir dizi Firefly. Hatta hâlâ devam etmesini isteyenler var demek yanlış olmaz ama bunca zaman sonra nasıl olur işte orası meçhul. Peki nereden geliyor bu popülarite? Çin ve Amerikan kültürlerini birleştiren dizi, sürekli farklı insanlarla karşılaşabiliyor olmamızla da ilgi çekici bir dünyaya sahipti. Ayrıca senaryosu ve sinematografisi, sağdan soldan devşirilse dahi kostümleri gerçekten de uyumluydu.

Eh, bu muhteşem dizinin bitmesini elbette istemezdik ama bunda Fox’un da büyük katkısı olduğu su götürmez bir gerçek. Kanal, yapımın bölümlerini olması gerekenden farklı bir sırayla yayınlayarak diziyi resmen sabote etmişti.

İşte acısıyla tatlısıyla kısa bir hayata sahip olan ve bizlerin üzerinde derin izler bırakan Firefly dizisi hakkındaki bilinmeyen detaylar!

İşte Firefly Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

1. Dizi İlhamını Amerikan İç Savaşı’nı Anlatan Bir Romandan Alıyor

Michael Shaara tarafından yazılan Pulitzer ödüllü The Killer Angels isimli roman, serinin yazarlarından birisi olan Joss Whedon’a ilham kaynağı olmuş. Kitap Amerikan İç Savaşı sırasında gerçekleşen Gettysburg Muharebesi’ne odaklanıyor ve Union’la Amerikan Konfedere Devletleri askerlerinin dört gününü konu ediniyor. Firefly ise Amerika Birleşik Devletleri’nin yeniden yapılanma dönemini konu alıyor ama gelecekteki bir zaman diliminde geçiyor.

2. Aslında Serenity Gemisinde Sadece Beş Mürettebat Olması Gerekiyordu

firefly serenity

Whedon, Firefly dizisini ilk kez geliştirmeye başladığında Serenity adlı uzay gemisinde sadece beş mürettebatın olduğunu düşünmüştü. Buna rağmen dizinin senaryosu ve oyuncu alımları gerçekleşirken Whedon mürettebatın sayısını dokuza çıkardı.

3. Inara’yı Oynaması İçin İlk Olarak Rebecca Gayheart Düşünülmüştü

Morena Baccarin, Inara Serra olarak role alınmadan önce bu karakter Rebecca Gayheart’a verilmişti ama çekimlerin ilk gününden sonra Gayheart diziden atıldı çünkü oyuncuların geri kalanıyla pek de iyi anlaşamıyordu. İki gün sonra rol Baccarin’e verildi ve aynı gün çekimlere başladı.

4. Neil Patrick Harris Neredeyse Dr. Simon Tam Olarak Karşımıza Çıkacaktı

Sean Maher, Dr. Simon Tam rolünü kapmadan önce Neil Patrick Harris bu rol için denemelere alınmış. Belki Harris bu rolü alsaydı bambaşka bir Dr. Tam görebilirdik ama oyuncunun parodi ve komedi rollerine daha çok yakıştığı da su götürmez bir gerçek. Dr. Tam kasvetli ve karanlık bir karakterdi.

5. Dizi Müziğinin Sözlerini Joss Whedon Yazdı

Firefly dizisinin o ünlü açılış müziğinin sözlerini yazan kişi Joss Whedon’ın ta kendisiydi. İzleyenleri o eski anılara geri götürmesi için, izlemeyenleri de diziye davet etmesi için açılış şarkısı “The Ballad of Serenity’yi” hemen yukarı bırakalım.

6. Firefly Dizisinde Star Wars Serisindeki Uzay Gemileri Kullanıldı

Star Wars serisinin Whedon’ı oldukça etkilediği bir gerçek. Kaptan Malcolm Reynolds’ın Han Solo karakterini çokça andırdığı hemen göze çarpıyor zaten. Sanki farklı evrende geçen bir Han Solo dizisi izler gibiyiz. Elbette Whedon sadece serinin karakterlerinden ilham almamış, mesela Serenity’yi yaratırken de Milennium Falcon’dan etkilenmiş. Benzerlikler bununla da kalmıyor, dizide George Lucas’ın o devasa serisinden uzay gemileri de görmeniz mümkün.

Pilot bölümde Inara’nın gemisi Serenity’ye yanaştığı sırada arka planda bir Imperial Shuttle görebilirsiniz. Shinding adlı bölümde ise ekibimiz Persephone adlı gezegene indiği sırada bir Starlight Intruder görmeniz mümkün.

7. Carbonite İçinde Dondurulan Han Solo, Dizi İçerisinde Sürekli Karşımıza Çıkıyor

han solo - carbonite firefly

Nathan Fillion çok büyük bir Han Solo hayranı, öyle ki Firefly dizisinin sahne donanımları bölümü, Han Solo’nun carbonite’ın içinde donmuş halini onun için 30 santimlik bir figür haline getirmişler. Bu sahne donanımını dizinin birçok karesinde görebilmeniz mümkün.

8. Alien Filminde Geçen WEYLAND-YUTANI Şirketi de Dizide Boy Gösteriyor

WEYLAND-YUTANI

Firefly’ın pilot bölümünde Battle of Serenity Valley (Serenity Vadisi Muharebesi)’a şahit oluyoruz. Bu muharebe Browncoats ve The Union of Allied Planets askerleri arasında yaşanıyor (Gettysburg Muharebesi’ne gönderme yapılıyor). Yüzbaşı Malcolm Raynolds ise üzerindeki ekranda Weyland-Yutani şirketinin logosu bulunan bir topun başına geçiyor. Weyland-Yutani, Alien serisinde yer alan büyük bir holdingin adı Unutmamak gerek ki Whedon 1997 yılında yayınlanan Alien: Resurrection filminin senaristiydi, yani esinlenmiş olması çok doğal.

9. Firefly, Zac Efron’ın Oynadığı İlk Yapım Olma Özelliğini Taşıyor

firefly show zac efron

Zac Efron’ın oyunculuk kariyerine başladığı ilk yapım Firefly’dı. 13 Yaşındaki Efron karşımıza ilk kez 2002 yılında yayınlanan “Safe” isimli bölümde çıkmıştı. Simon Tam karakterinin geçmişini gösteren sahnelerde, onun çocukluğunu canlandırıyordu.

10. Yüzbaşı Malcolm Reynolds’ın Atı Western Temasına Bir Gönderme

Köklerine inildiğinde Firefly uzayda geçen bir western yapımıydı. Ayrıca Malcolm Reynolds iniş yaptığı tüm gezegenlerde hep aynı atı sürüyordu. Atın adı ise Fred’di.

11. Fox, Firefly’ın Bölümlerini Karmaşık Bir Sırayla Yayınladı

Fox kanalı iki saat süren pilot bölümün dizinin ilk bölümü olmaya değeceğini ve insanları heyecanlandıracağını pek düşünmüyordu. Bu yüzden de onun yerine iki numaralı bölüm olan “The Train Job” bölümünü yayınladı çünkü bu bölüm daha çok aksiyon sahnesi barındırıyor ve haliyle insanları daha çok heyecanlandırıyordu. Tabii bu durum Fox’un bölümleri sırasına göre değil de insanlara ne kadar çekici geldiklerine göre seçmesine sebep oldu ve dizinin pilot bölümü, final bölümü olarak yayınlandı.

12. Alliance’ın (Birlik) Bayrağı Amerikan ve Çin Bayraklarından İzler Taşıyor

Anglo-Sino Alliance bayrak

Alliance’ın (Birlik) tam adı aslında Anglo-Sino Alliance (Anglo-Sino Birliği). Whedon bu oluşumu Çin ve Amerikan hükûmetlerinin birleşimi ve süper güçlerin iş birliği olarak düşünmüş. Sonuç olarak da The Union of Allied Planets (Birleşmiş Gezegenler Birliği)’in bayrağı Çin ve Amerika devletlerinin bayraklarının iç içe geçmiş hâli gibi olmuş.

13. Serenity’nin Salonu Set Çalışanları İçin Gerçek Bir Salon Görevi de Gördü

Oyuncular çekimler arasında karavanlarında ya da yeşile boyalı odalarda vakit geçirmek yerine Serenity’nin salonunda takılmışlar.

14. Inara Serra’nın İsmi Aslında Bir Mezopotamya Tanrısından Geliyor

Morena Baccarin Inara Serra

Inara Serra’nın ismi bir Hitit tanrısından esinlenilerek seçilmiş. Bu Tanrı tüm vahşi hayvanların koruyucusu olarak görülüyordu.

15. Dizi Karakterleri Küfür de Ediyorlardı (Ama Elbette İngilizce Değil!)

Firefly evreni Çin ve Amerikan kültürlerinin bir karşımı gibi. Bu durum dizinin yazarlarına küfürleri yumuşatmak ya da sansürlemek yerine onları basitçe Çince yapmak gibi bir çözüm sağlamış.

16. Dizideki Kostümler, Starship Troopers Filminden Devralındı

starship troopers firefly

Alliance yetkililerinin ve askerlerinin giydiği kostümler 1977’de yayınlanan bir bilimkurgu filmi olan Starship Troopers (Yıldız Gemisi Askerleri)’tan alınmıştı. Daha sonra bu kostümler tekrardan elden geçirilerek Starship Troopers’ın ikinci filminde kullanılmış. Ne emektar kostümlermiş ama!

17. Sette “Summer!” Diye Bağırmak Birinin İşleri Berbat Ettiği Anlamına Geliyordu

Ne zaman bir oyuncu repliklerini karıştırsa herkes Summar Glau’nun adını bağırıyormuş. Bu esprinin ortaya çıkış sebebi Glau’nun “Objects In Space” adlı bölümde repliklerini unutmasıymış.

18. Serenity “Bire Bir Ölçülerde” İnşa Edilmişti

Serenity firefly

Serenity’nin iç kısımlarını içeren setler bire bir ölçülerde inşa edilmişler. Geminin odaları ve farklı bölmeleri yan yana duruyormuş. Geminin iç kısmı alt güverte ve üst güverte diye iki parçaya ayrılmıştı.

19. Dizi Aslında “The Message” İsimli 12. Bölümüyle Bizlere Veda Etmeliydi

serenity

The Message isimli 12. bölüm dizinin son bölümü olarak tasarlanmıştı. Gerg Edmonson bu bölümdeki cenaze sahnesi için bir müzik bile bestelemişti. Bu cenaze sahnesi metaforik olarak diziye veda anlamına geliyordu; ama ne yazık ki diğer üç bölüm de dahil olmak üzere Fox Tv’de yayınlanmadılar. Yayınlanmayan diğer iki bölümün isimleri ise “Trash” ve “Heart of Gold” idi.

20. Firefly ve Serenity DVD’leri Uluslararası Uzay İstasyonunda da Bulunuyor

Amerikalı astronot Steven Ray Swanson, Firefly dizisinin büyük bir hayranıydı. Dolayısıyla uzay istasyonuna ilk kez gönderildiğinde beraberinde Firefly dizisinin ve Serenity filminin DVD’lerini de götürdü. O DVD’ler Uzay İstasyonunun kitaplığının kalıcı bir parçası oldular. Birçoğumuzun belki de asla uzaya gidemeyeceği düşünüldüğünde bu oldukça onur verici bir durum.

Firefly Dizi Oyuncuları

Firefly yapımcıları karşılaştıkları zorluklara göğüs germeyi ve en kötü zamanlarda bile sonuna kadar savaşmayı hep bilmiş ve ellerinden gelenin en iyisini yapmışlar. Bu durum da hâliyle oyunculara ve ortaya çıkan ürüne yansımış. Umarız bir gün devamı çekilir, başka oyuncularla olsa bile…

Peki sizler Firefly hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kanal farklı davransaydı dizinin kaderi daha farklı olabilir miydi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bonus

Kaynak: Mental Floss

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Safir İkinci Kitap - Yegâne Aşk - Kemal B. Caymaz

Safir: Yegâne Aşk: Kemal B. Caymaz’ın Fantastik Serisi İkinci Kitabıyla Raflarda

Hikâye Anlatıcılığının Bilimi - Will Storr

Hikâye Anlatıcılığının Bilimi: Will Storr, İyi Hikâyenin İzini Sürüyor