in , , ,

Evinizin Konforunda Ücretsiz Erişebileceğiniz Opera, Tiyatro ve Konserler

Koronavirüs pandemisi nedeniyle zamanını evde geçirenler için ücretsiz olarak dijital ortamda erişilebilen opera, tiyatro ve konserleri derledik!

Korona Günlerinde Sanatla Kalma Rehberi: Operalar, Tiyatrolar ve Konserler

Hepimizin malumu olduğu üzere Koronavirüs günlerinden sanat da nasibini aldı. Öyle ki birçok festival çevrimiçi olarak düzenlendi. Bunun yanında dünyanın belki en önemli sayılabilecek performansları ilk defa bizler için bu kadar ulaşılabilir bir konuma geldi. Hayatımızın bu bunaltıcı evresini sanatla geçirmememiz için anlayacağınız üzere şu an hiçbir bahanemiz yok. Haydi önerilerimize başlayalım ve ücretsiz olarak deneyimleyebileceğiniz opera, tiyatro ve konserler hakkında konuşalım!

Tiyatro ve Sinema Meraklıları Burada mı?

Ben bu kategoriye başta Genco Erkal’ın henüz açtığı ve şu sıralar aktif olarak performanslarını paylaştığı YouTube kanalı ile başlamak istiyorum. Sanatçının arka plandaki çalışma ortamına ayrı hayranlık beslerken performanslarına ayrı mest olmanız olası.

Ayrıca İstanbul Kültür Sanat Vakfı | İKSV‎ de geçen günlerde Ve Perde! / Haldun Taner belgeselini Youtube kanalında paylaştı, öncü tiyatro yapıtlarının yazarının hayatını şuradan izleyebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Youtube kanalında devlet tiyatrolarında gösterilen pek çok oyunu çevrimiçi ve ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Bunun yanında kanalda konserler, operalar, müze tanıtımları, çocuk oyunları da mevcut.

Kumbaracı50 Tiyatro Topluluğu, tiyatro kanalında her gün canlı yayın yapıyor. Kanal üzerinden isterseniz geçmiş performansları izleyebilir isterseniz de canlı yayınları da takip edebilirsiniz.

İBB Şehir Tiyatroları da daha önce sahnelediği, bir çocuk ve bir yetişkin oyununu, şu adresten sanatseverlerle buluşturuyor.

Nilüfer Kent Tiyatrosu oyunlarını dijital erişime açan topluluklar arasında yer alıyor. İnternet sitelerine mutlaka göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz, eminiz sizi içine çekecek bir oyun bulacaksınız.

Pera Film

Pera Film, evde kalıp sosyal etkileşimleri sınırladığımız bu günlerde, gündelik yaşamlarımızın pratiklerini, etkisinden çıkamadığımız duyguları ve durumları hatırlatan, internet üzerinden erişilebilir yedi filmlik bir seçki sunuyor.

 • Evde Tek Başına seçkisinde animasyonun cansız nesneleri duygulara dönüştürme şeklindeki olağanüstü becerisinin bir başka kanıtı olan Oh Willy
 • Ters kronoloji kullanan anlatımıyla, sessiz sakin bir banliyöde bir suç mahali yaratan olayların izini süren Üst
 • Dört arkadaşın yazlık bir evde geçirdikleri hafta sonuna odaklanan Balık Havuzu
 • Çağdaş sanat dünyasını kendine has nüanslarla eleştiren ödüllü animasyon Merkür
 • 1993 yılında Akçakoca sahiline vuran gizemli Lenin heykelinin izini süren kısa belgesel Hoşgeldin Lenin
 • Yüz körü olmanın ne demek olduğuna değnirken, bundan muzdarip genç bir kadının sanat aracılığıyla kendi kurtuluşunu resmetmesine odaklanan Carlotta’nın Yüzü
 • Son olarak, zor zamanlarda geçen bir kişisel gelişim hikâyesi olan soyut animasyon Atıl, Akıntı

Seçkiye şu bağlantıdan ulaşmanız mümkün.

Yine İKSV tarafından 10-21 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 39. İstanbul Film Festivali’nin, COVID-19 salgınından dolayı yıl içinde ileri bir tarihe ertelenmesine karar verilmişti. MUBI, bundan ötürü İstanbul Film Festivali işbirliğiyle festivalin ödüllü filmlerinden oluşan bir seçkiyi sinemaseverlerle buluşturdu. 12 filmlik bu özel seçki, festivalin ulusal ve uluslararası yarışmalarında Altın Lale, Jüri Özel Ödülü ve FIPRESCI Ödülü kazanmış filmlerden oluşuyor.

mubi iksv

MUBI’nin İstanbul Film Festivali özel seçkisinde gösterilecek filmler şöyle:
 • Tony Manero (Pablo Larraín, 2008) – 28. İFF Altın Lale
 • Körlük / Blind (Eskil Vogt, 2014) – 33. İFF Altın Lale
 • Faydalı Hayat / A Useful Life (Federico Veiroj, 2010) – 30. İFF Jüri Özel Ödülü
 • Oslo, 31 Ağustos / Oslo, August 31st (Joachim Trier, 2011) – 31. İFF Jüri Özel Ödülü
 • Mikrofon / Microphone (Ahmad Abdalla, 2010) – 30. İFF Altın Lale
 • İşe Yarar Bir Şey (Pelin Esmer, 2017) – 36. İFF Ulusal Yarışma FIPRESCI Ödülü
 • Ne Yaptın Richard / What Richard Did (Lenny Abrahamson, 2012) – 32. İFF Altın Lale
 • Şeylerin Boktanlığı / The Misfortunates (Felix Van Groeningen, 2009) – 29. İFF Altın Lale
 • Taş Bebek / Papusza (Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, 2013) – 33. İFF Jüri Özel Ödülü
 • Camille Claudel, 1915 (Bruno Dumont, 2013) – 32. İFF Jüri Özel Ödülü ve FIPRESCI Ödülü
 • İmkânsızın Şarkısı / Norwegian Wood (Tran Anh Hung, 2010) – 30. İFF FIPRESCI Ödülü
 • ‘93 Yazı / Summer 1993 (Carla Simón, 2017) – 36. İFF Jüri Özel Ödülü

Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 18 yıllık programından derlediği filmleri, her gün platfromunda yayınlıyor. Her gün 16.00’da yayınlanan filmler, 24 saat dijital olarak yayında tutuluyor. Program duyurularını Filmmor sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA), sitesinde festivale konuk olmuş belgeselleri ücretsiz olarak kullanıcılara açıyor. Şu anda festivalin sitesi üzerinden ücretsiz olarak 300’den fazla belgesele erişebildiğinizi ekleyelim.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yılki festival programını tamamen çevrimiçi düzenledi. 1 Mayıs ile başlayan etkinlik programına şuradan ulaşabilirsiniz. Bu yılın en heyecan verici ve dolu dolu geçecek çevrimiçi festivallerden biri olacağına şüphemiz yok.

Müzik Âşıklardan mısınız?

Aslında Candan Erçetin, Kerem Görsev ve Gülsin Onay gibi pek çok değerli sanatçılarımız tekil olarak sosyal medya platformlarından müzik yayınları yapmaya başladılar. Bunun yanında büyük çaptaki müzik etkinlikleri de artık bir tık uzağımızda.

Geçtiğimiz dünlerde Dünya Sağlık Örgütü, sağlık çalışanlarına yardım amacıyla aralarında Rolling Stones, Paul McCartney ve Billie Eilish gibi isimlerin olduğu 8 saatlik, 100 şarkıcının içinde bulunduğu bir konser gerçekleştirmişti. The One World: Together At Home (Tek Dünya: Evde Birlikte) etkinliğine Global Citizen adlı kanaldan ulaşmanız hâlâ mümkün.

Türkiye’nin önde gelen senfonik topluluklarından biri olan 1999’da Gürer Aykal yönetiminde oluşturulan 2009’dan bu yana Avusturyalı sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel yönetiminde çalışmalarını sürdüren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası da konserlerini internet platformunlarına taşıyan diğer bir topluluk. Konser yayınlarına şu bağlantıdan ulaşmanız mümkün.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

Zorlu Performans Sanatları Merkezi de çevrimiçi konserlere ev sahipliği yapan isimlerden birisi, Instagram hesapları üzerinden Dolu Kadehi Ters Tut, Kalben gibi isimlerle canlı yayınlar yapmaya devam ediyor.

The Social Distancing Festival (Sosyal Uzaklık Festivali) COVID-19 virüsünün yayılması nedeniyle ortaya çıkan sosyal uzaklaşma ihtiyacından etkilenen dünyadaki birçok sanatçının çalışmalarını kutlamaya ve sergilemeye devam ediyor. Virüs bizi hiç olmadığı kadar çözüm odaklı ve birlik olmaya zorladı, bu festival de sanatçıların karantinaya karşı aldığı çok güzel önlemlerden. Oldukça çeşitli disiplini içinde barındıran platformun müzik içeriklerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Yine bir disiplinlerarası eğitim kanalı olan Louisiana Channel, Kasım 2012’de Louisiana Modern Sanat Müzesi tarafından başlatılan internet için kâr amacı gütmeyen bir video kanalı, her hafta Louisiana Channel görsel sanat, edebiyat, mimari, tasarım vb. hakkında yeni içerikler yükleniyor.

Beyaz Perdede Müzik

Bunun yanında müzikle ilgili oldukça fazla film de var, bunlardan size önerdiklerimiz şöyle:

 • Bohemian Rhapsody – 2018
 • Whiplash – 2014
 • Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis) – 2013
 • The Doors – 1991
 • Piyanist – 2002
Bohemian Rhapsody
Bohemian Rhapsody

Hiç Opera İzleme Fırsatınız Olmuş muydu?

Artık var, hem de asırlardır yüksek tabaka etkinliği olan bu türe evde pijamalarınızla katılabilirsiniz!

Öncelikle 20. yüzyılın en önemli sopranolarından biri sayılan Leyla Gencer’in İKSV tarafından ücretsiz yayımlanan belgeselini izleyebilirsiniz.

Viyana Devlet Operası’nın Live at Home platformu, abonelerine operalarının tüm video arşivini açtı. Operaları canlı yayında izleyebileceğiniz platform 30 günlük deneme süresinden sonra belli bir ücret karşılığında yenileniyor.

Metropolitan Operası da 14 yıllık arşivi de izleyicilerle buluşturdu. Bu muhteşem performanslar ayağınıza kadar gelmişken kaçırmayın!

Opera North’un ünlü Ring Cycle adlı operasını izlemek isteyenler buradan ulaşabilir. Bu muhteşem eser operanın çevrimiçi olarak yayınladığı nadir eserlerinden.

anjelika akbar ile sesler

Sanata Maruz Kalmak için TRT 2!

Maksat arkada televizyon sesi olsun diye sürekli televizyonu açık tutanlardansanız sizi tesiri altına alacak bu kanalı seçmenizi şiddetle öneriyoruz. Yukarıda yer alan önerilerimiz evlerinde interneti olmayanlar ya da nereden başlayacaklarını bilmeyenler için bir derece kafa karıştırıcı olabilir ama TRT 2 bunların hepsine çözüm niteliğinde. Ayrıca kanalım tüm programlarına Youtube adreslerinden ulaşmanız mümkün.

Tarihi Pera Palas’ın doğal akustiği ile ünlü Grand Pera Balo Salonu’nda düzenlenen konserler, TRT 2’de müzikseverlerle buluşuyor.

Müzik her dönem çocuklar için vazgeçilmez bir eğlencedir. Osmanlı Devleti’nin özellikle son dönemlerinde bestelenmiş çocuk şarkıları zaman, mekân ve imkân göz etmeksizin çocukların hayatında önemli bir yer tutmuştur.

Anjelika Akbar ile SESLER, kültür ve sanat alanında önemli kişileri aktüel bir bakış açısıyla ekrana taşıyacak ve bu kişilerle kültür sanat ilgilileri arasında köprü kuran bir program olacaktır

TRT 2’de izlediğimiz konserlerin hazırlık sürecine ve sahne arkasına bir bakış. Sanatçıların provalarına, kulis heyecanına şahit oluyor ve çalınan eserlerin hikâyelerini yine sanatçılardan dinliyoruz.

Klasik batı müziği, klasik Türk müziği, senfoniler, ilahiler, rock ve caz konserleri… Türkiye’nin farklı şehirlerinde, farklı orkestralar tarafından verilen bu arşivlik konserler TRT 2’nin özel programı Konser Zamanı’nda müzikseverlerle buluşuyor.

Tanıdık sesler, klasikleşmiş müzikler, bir TRT klasiği olan Pazar Konseri’nde. Türkiye’nin farklı senfoni orkestralarınca düzenlenen konserler TRT 2’nin özel yorumuyla ekranlara gelecek. Batıdan ve doğudan klasikleşmiş eserler izleyicisiyle buluşacak.

Program, farklı ülkelerde halkın ürettiği ve tarihsel bir derinliği olan özel ve geleneksel müzik türlerini derliyor.

SİNEMA+; her hafta bir sinema unsurunun tema olarak işlendiği, vizyona girecek filmlerin ve güncel sinema haberlerinin verildiği, birbirinden değerli konukların ağırlandığı eğlenceli, tematik sinema programıdır.

Program, hafta sonu günlerinde kanalın ‘Edebiyat Uyarlamaları’ ve ‘Dünya Klasikleri’ kuşaklarında gösterilecek sinema filmlerinin öncesinde ve sonrasında izleyiciyi filmle ilgili olarak bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Alanında ustalaşmış, ulusal ve uluslararası çapta tanınan fotoğraf sanatçılarının eserlerini, çalışma yöntemlerini ve üretim süreçlerini anlatan İzler ve Suretler’de sanatçılar teknoloji karşısında fotoğrafçının pozisyonu, Türkiye’de fotoğrafçı olmanın detayları gibi noktalara eğiliyor.

Renkler, farklı ülkelerde, yeni keşifler peşinde koşan lokal sanatçıların artistik serüvenlerini ve arayışlarını anlatıyor.

trt 2 tiyatro önü arkası

Fuayeden kulise, sahneden hayata…

Tarihi, edebiyatı, sanatı bir de minyatürler üzerinden okumaya ne dersiniz? Bu yapım işte bunu amaçlıyor ve başarıyor. Program, minyatürün kendisi hakkında doğrudan bilgi vermek yerine minyatüre bakma zevkini aşılıyor. Minyatürlerde…

Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü, tenor Murat Karahan’ın danışmanlığında hazırlanan programda, opera temsilleri, opera sanatçılarının meslek hayatlarından ayrıntılar, opera sanatına dair bilgiler ve haberler yer alıyor.

Farklı coğrafyalardan, farklı disiplinlerden sanatçılarla randevulaşıp buluşan ekip, sanatçının sanata bakışını ve gündelik hayatını izleyicilere aktarıyor. Burada sanatçı kendisini anlatıyor.

Ayrıca ekstra olarak Mayıs 2020 boyunca TRT 2’nin her akşam bir film yayınlayacağını da hatırlatalım.

Umuyoruz derlediğimiz sanat etkinliklerini beğenirsiniz! Bunun yanında sizin de önerileriniz ya da listelediğimiz etkinliklerden katıldığınız varsa lütfen yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşın!

* * *

* Karantinanız Sanatla Dolsun: Çevrimiçi Gezebileceğiniz Müzeler, Sergiler ve Bienaller

Oyla!

Uygar Özdemir

Sanat tarihi, Türk mitolojisi ve fantastik edebiyat meraklısı; sıklıkla okur, çizer, yazar.

TRT 2 - Slumdog Millionaire

TRT 2 Mayıs Filmleri: Her Akşam Bir Yeni Film!

Ay Polisi - Tom Gauld

Ay Polisi, Melankoli ve Bilimkurguyu Bir Araya Getiriyor