in ,

Büyük Patlama’dan 570 Milyon Yıl Sonra Oluşmuş ‘Evrenin En Eski Aktif Kara Deliği’ Keşfedildi

Büyük Patlama’dan 570 milyon yıl sonra oluşmuş, bilinen evrenin en eski süper kütleli kara deliği James Webb Uzay Teleskobu tarafından keşfedildi.

Bilinen Evrendeki En Eski Süper Kütleli Kara Delik Bulundu
- Reklam -
- Reklam -

Büyük Patlama’dan 570 milyon yıl sonra ortaya çıkan ve bugüne dek saptanabilmiş evrenin en eski süper kütleli kara deliği ilk defa gözlemlendi.

Yeni gözlem, bilim insanları için büyük bir sır olan erken evrende var olan kara deliklerin bulunmasında önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Keşfedilen yeni süper kütleli kara delik, aynı zamanda erken evrende gözlenen en az kütleye sahip kara deliklerden biri olarak dikkat çekiyor. Güneş’in 9 milyon katı kütleye sahip bu kara delik, bilim insanlarını şaşırtmayı başardı.

- Reklam -

Austin’deki Teksas Üniversitesi’nden gökbilimci Steven Finkelstein liderliğindeki ekip, Cosmic Evolution Early Release Science (CEERS- Kozmik Evrim Erken Yayın Bilimi) araştırmasının bir parçası olarak bu aktif süper kütleli kara deliği barındıran bir galaksiyi inceledi. CEERS 1019 olarak adlandırılan galaksi, 13,8 milyar yaşındaki evrenin yaklaşık 570 milyon yaşında olduğu zamanki haliyle görülüyor.

Araştırmacılar ayrıca Büyük Patlama’dan yaklaşık 1 ve 1.1 milyar yıl sonra var olan iki kara deliği ve 470 ila 675 milyon yıl arasında var olan 11 galaksiyi de tespit etti. Bu keşifler, CEERS’in ilk bulgularını temsil ediyor. Söz konusu keşifler geçen mayıs ayında Astrophysical Journal Letters dergisinde yayımlandı.

Bilinen Evrendeki En Eski Süper Kütleli Kara Delik Bulundu

Finkelstein yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Şimdiye kadar evrenin erken dönemlerindeki nesnelerle ilgili araştırmalar büyük ölçüde teorikti. James Webb ile sadece kara delikleri ve galaksileri aşırı mesafelerde görmekle kalmıyor, artık onları doğru bir şekilde ölçmeye de başlayabiliyoruz. İşte bu teleskobun muazzam gücü.”

James Webb Uzay Teleskobu’nun Gözlemlediği Kara Delik Evrenin Geçmişine Dair Büyük Bir Gizemi Aydınlatabilir

Keşfedilen CEERS 1019’ın merkezindeki gök cismi, yaklaşık olarak Güneş’in 9 milyon katı kadar bir kütleye sahip  Bu kulağa muazzam büyüklükte gelebilir, ancak birçok süper kütleli gök cismi, Güneş’in milyarlarca katı kütleye sahip olacak şekilde büyüyebiliyor. Yine de, bu nispeten küçük boyutta bile, erken evrende bu tür kütlelere sahip kara deliklerin varlığı bilim insanları için hâlâ bir bilmece niteliği taşıyor.

- Reklam -

James Webb Uzay Teleskobu, kara deliğin etrafındaki maddenin tüketildiğini gösteren ışık emisyonlarını tespit etti. Beslenen kara delikler, yığılma diskleri olarak bilinen gaz ve toz girdapları etrafında dönüyor. Kara deliğin yerçekimi, diskteki maddeleri ısıtarak parlak bir şekilde parlamasına neden oluyor ve güçlü manyetik alanlar, maddeleri kara deliğin kutuplarına doğru yönlendiriyor. Bu maddeler bazı zamanlar neredeyse ışık hızında hareket eden ikiz jetler şeklinde dışarı püskürtülerek yoğun bir ışık üretmesiyle de dikkat çekiyor.

James Webb Uzay Teleskobu, Bilinen Evrendeki En Eski Aktif Kara Deliği Keşfetti

Bilim insanları uzun zamandır bu tür süper kütleli kara deliklerin evrenin erken dönemlerinde var olduğundan şüpheleniyorlardı. JWST’nin 2022’nin ortalarında kızılötesi gözünü kozmosa açmasından bu yana kesin kanıtlar ortaya çıkmaya başlamış oldu.

Teksas Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan çalışmanın ortak yazarı Rebecca Larson yaptığı açıklamada, “Bu teleskopla bu uzak nesneye bakmak, kendimize yakın galaksilerde bulunan kara deliklerden gelen verilere bakmaya çok benziyor” dedi.

James Webb, geçen nisan ayında da benzeri bir keşif ile uzay meraklılarını heyecanlandırmayı başarmıştı.

James Webb Teleskobu’nun yeni keşfi hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, uzayla ilgili yeni haberler için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Live Science

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hollywood Oyuncuları Grev Kararı

Senaristlerin Ardından Hollywood Oyuncuları da Greve Gitme Kararı Aldı

Sonsuzluk Odası Öyküleri: Ümit Kireççi'den Bilimkurgu Kitabı

Ümit Kireççi’nin Bilimkurgu Türündeki “Sonsuzluk Odası Öyküleri” Okurla Buluşuyor