in ,

50.000 Yıl Önce Yaşayan İnsansı Türü ‘Hobbit’in Yüzü Dijital Ortamda Yeniden Canlandırıldı

Homo sapiens ile aynı zamanda yaşayan ve adını J.R.R. Tolkien’in Hobbit eserinden alan insansının yüzü yeniden canlandırıldı.

İnsansı Türü Hobbit - Canlandırma Homo floresiensis
- Reklam -
- Reklam -

İnsan soy ağacındaki en güçlü karakterlerden biri olan ve adını popüler kültür figürü Hobbit’ten alan Homo floresiensis’in yüzü, bir arkeolog ve 3D tasarımcı ekibi tarafından yeniden oluşturuldu.

İlk defa 2003 yılında Endonezya’da kemiklerine rastlanan insansı türü üzerinde yapılan araştırmalar uzun süredir devam ediyor. Dış görüntüsü nedeniyle basında Yüzüklerin Efendisi’nin yaratıcısı J.R.R. Tolkien’in Hobbit ırkından ilhamla isimlendirilen H. floresiensis, yaklaşık 1,1 metre boyunda.

50.000 yıl önce soyunun tükendiği düşünülen bu arkaik insan türü, Dünya’da bir süre Homo sapiens ile aynı zaman aralığında yaşamıştı.

- Reklam -

20 yıl önce Endonezya’nın Flores adasında keşfedilen H. floresiensis’in kalıntılarının ardından günümüze dek bir düzineden fazla örnek ortaya çıkartıldı. Ancak hâlâ bu esrarengiz tür hakkında pek çok bilinmeyen var.

İnsansı Türü Hobbit - Canlandırma H. floresiensis

Yeni bir çalışmada, H. floresiensis’in yüzünü, türün kafatasını yakından incelenerek yumuşak dokunun kemiğe nasıl yaslanacağına dair tahminlerde bulunmak için 3 boyutlu bir canlandırmaya imza atıldı.

Hobbit Olarak Anılan Homo floresiensis’in Yüzü Modellendi

Tek bir kafatası üzerinden yüz rekonstrüksiyonu yapmak ortaya nihai bir tablo çıkmasını zorlaştırıyor. Kafatasının şeklinin, kas ve yağ gibi yumuşak dokuların bir insanın yüzünde gerçekte nasıl görüneceğine dair sınırlı bilgilerin tahmin edilmesi gerekiyor.

Bununla birlikte H. floresiensis’in ne renk saça sahip olduğu ya da ne kadar kıllı olduğu da belli değil. Tüm bunlar bazı özelliklerin tahminlerden yola çıkarak ortaya konduğu anlamına geliyor.

H. floresiensis’in insan soy ağacındaki yeri belirsiz olsa da kafatasları türün iyi bilinen bir diğer üyesi olan Homo erectus ile bazı benzerlikler taşıyor.

H. floresiensis’i keşfeden ekip başlangıçta bir H. erectus popülasyonunun Java’dan Flores’e gittiğini öne sürmüştü. Yüz binlerce yıl boyunca popülasyonlarının menzili küçük bir çevreyle sınırlı olduğunda hayvanların küçülmek üzere evrimleştiği bir süreçte cüceleşmenin bir sonucu olarak popülasyon küçüldü.

- Reklam -

İnsansı Türü Hobbit - Canlandırma

Tüm bunlar yalnızca bir teori. Yaygın olarak tartışılan bir başka fikir de H. floresiensis kalıntılarının, daha küçük bir kafatasına neden olan mikrosefali gibi doğuştan gelen bir sağlık bozukluğuna sahip Homo sapiens olduğuydu.

Australopithecus gibi daha önceki insan atalarına daha çok benzeyen birçok arkaik özellik taşıdığı için türün gerçekten Homo cinsinin bir üyesi olarak kabul edilip edilemeyeceği konusunda bile şüpheler bulunuyor.

Bilim insanları şimdiye kadar bir H. floresiensis iskeletinden DNA elde edemedi. Bu konudaki son girişimler 2006 yılında yapılmış, ancak bir sonuç alınamamıştı.

Şimdilik bu tür her zamanki gibi gizemli kalmaya devam ediyor. Ancak bu son 3D canlandırma sayesinde en azından artık bir isme bir yüz konabiliyor.

YouTube video

Hakem değerlendirmesinden geçmemiş olan çalışma OrtogOnline vol. 4 adlı e-kitapta yayımlandı.

Siz bu insansı türü hakkında yapılan yeniden canlandırmayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, bilim dünyasından daha fazla gelişme için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: IFL Science

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Superpowered: The DC Story Belgeseli

DC Comics’in Süper Kahramanlarına Odaklanan “Superpowered: The DC Story” Belgeseli Geliyor

It Filmi Rahatsız Edici Pennywise Sahnesi

Stephen King’in “It” Filmindeki Aşırı Rahatsız Edici Bir Pennywise Sahnesi Yapımdan Son Anda Çıkartılmış