in ,

Georges Perec’in Büyülü Dünyası “Yaşam Kullanma Kılavuzu” Türkçede Yeniden Canlanıyor

Georges Perec imzalı “Yaşam Kullanma Kılavuzu” yeni bir baskıyla yeniden Türkçedeki yerini alıyor. Eser, Everest Yayınları etiketini taşıyor.

Yaşam Kullanma Kılavuzu - Georges Perec
- Reklam -
- Reklam -

Fransız edebiyatının özgün kalemlerinden Georges Perec’in unutulmaz eseri Yaşam Kullanma Kılavuzu, Everest Yayınları’nın editörlüğüyle yeniden raflarda yerini alıyor. Perec’in matematiksel inceliklerle dokuduğu ve sıradışı anlatımı ile dikkat çeken bu eseri, okurlara farklı bir deneyim sunuyor.

Georges Perec, 7 Mart 1936’da Paris’te doğdu. II. Dünya Savaşı’nda babasını kaybetti, annesi Auschwitz’de öldü. Şeyler adlı ilk kitabıyla Renaudot Ödülü kazandı. Birçok eser verdi; Kayboluş adlı romanı E harfi kullanmadan yazdı ve bu şekilde tüm dünyanın dikkatini çekti. Akciğer kanserine yakalandı ve 46 yaşında, 3 Mart 1982’de yaşamını yitirdi.

Orijinal adı La vie mode d’emploi olan ve 1978’de Médicis Ödülü’nü kazandığı Yaşam Kullanma Kılavuzu, bir Paris apartmanındaki sakinlerin hayatlarına odaklanırken, aslında bir bina ve bu binadaki insanların yaşamları üzerine detaylı bir tablo çiziyor. Romanın her bir bölümü, farklı odaların ve sakinlerin detaylı tasvirleriyle doludur. 23 Haziran 1975 tarihinde, saat akşam 8’den önceki anıyı ele alarak, karakterlerin hayatlarına dair kesitleri sunar. Bu kesitlerde geçmişleri, ilişkileri ve hikâyeleri anlatılır.

- Reklam -

Perec’in bu romanı, okuru her okuyuşta farklı yönleri keşfedilebilen, yenilikçi ve sonsuz bir dünyaya davet ediyor. Kitabın tanıtımına aşağıdan göz atabilirsiniz..

Yaşam Kullanma Kılavuzu – Georges Perec | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Yaşam Kullanma Kılavuzu - Georges Perec

Perec’in eserlerindeki biçimsel kısıtlamaları ve matematiksel oyunları ustalıkla kullanışı, “Yaşam Kullanma Kılavuzu”nda da derinlemesine hissediliyor. Yazarın, Fransız edebiyat grubu Oulipo’ya katılmasının etkisi bu eserde bütün açıklığıyla gözler önüne seriliyor.

- Reklam -

“Yaşam Kullanma Kılavuzu,” Everest Yayınları’nın titiz bir çeviri ve düzenleme süreci sonucunda, okurlarla buluşuyor. İsmail Yerguz’un başarılı çevirisiyle Türkçeye kazandırılan eser, Esin İleri’nin özenli editörlüğü ve Kardelen Akçam’ın etkileyici kapak tasarımıyla da görsel bir şölen sunuyor.

Georges Perec’in büyülü dünyasına giriş yapmaya hazır mısınız? “Yaşam Kullanma Kılavuzu,” raflardaki yerini aldı. Bu enfes romanı keşfetmek için biraz zaman ayırın ve edebiyatın sınırlarını zorlayan bu eşsiz eseri deneyimlemeye hazır olun.

Çevirisini İsmail Yerguz’un üstlendiği eserin grafikerliği ise Kardelen Akçam’a emanet edildi. Toplamda 632 sayfadan oluşan eser, Ağustos 2023 itibarıyla dijital kitapçılardaki ve raflardaki yerini almaya başladı.

Georges Perec’in hangi kitaplarını okumuştunuz? Yazarla ve kitapla ilgili yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, yeni çıkan kitap haberleri için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for murgul murgul dedi ki:

    Hayırlı olsun. Karton kapak ve ciltli olarak basılması sevindirdi. Uzun zamandır bekliyordum umarım çeviri ve editörlük eserin kalitesine yakışır olmuştur. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yapay Zekâ Eseri Telif Hakkı Koruması Alamadı

Yapay Zekâ Tarafından Oluşturulan Sanat Eserleri Telif Hakkı Koruması Alamayacak

Zaman Kapsülü

Dünyanın En Büyük Zaman Kapsülü 6.000 Yıl Sonra Açılacağı Günü Bekliyor