in

Afrika Tarihinin En Eski Dinozor Fosili Zimbabve’de Bulundu: 230 Milyon Yıllık Zaman Yolculuğu

Afrika topraklarında yaşamış en eski dinozor Mbiresaurus raathi’nin fosili bulundu. 230 milyon yıl öncesine dayanan kalıntılar bilim insanlarını heyecanlandırdı.

afrika en eski dinozor fosil

Afrika tarihinin en eski dinozor fosili bulundu. 230 milyon yıllık kalıntılar Zimbabve’de ortaya çıkartıldı.

Paleontologlar, Güney Afrika’da bulunan Zimbabve’de kıtanın en eski dinozor kalıntılarına ulaşmayı başardı.

Zimbabve Ulusal Müzeler ve Anıtlar kurulundan müdür yardımcısı ve rehber Darlington Munyikwa, BBC’ye verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Dinozorların evrimi söz konusu olduğunda, Triyas döneminden kalma fosillere nadir rastlanıyor.”

Zimbabve’de on yıllardır birçok dinozor fosilinin bulunduğu biliniyordu. Munyikwa araştırmalar için gerekli bütçelerin sağlanmasına bağlı olarak, daha fazla keşfe imza atılabileceğini aktardı.

Hakkındaki bilgileri netleşmeye başlayan fosil, 2017 ve 2019 yıllarında gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında bulunmuştu. Bugüne dek üzerinde çalışmalar yapılan fosilin detayları ise artık gün yüzüne çıkmış durumda.

Afrika Kıtasının En Eski Dinozor Fosilinin Bulunması, Dinozorların Dünyanın Hangi Bölgelerinde Yaşadığını Gözler Önüne Seriyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Virginia Politeknik Enstitüsü ve Devlet Üniversitesi’nden Christopher Griffin, çalışma hakkında şu açıklamada dinozorların yaşam alanlarına dair şu ifadeleri kullandı:

“Bu, dinozorların dünyanın her yerinde yaşadığına ve en baştan beri dünyaya hükmettiklerine dair hipotezin doğru olmadığını gösteriyor.”

“Dinozorlar ve beraber yaşadıkları diğer hayvanların bulunduğu noktalar, bugün Güney Amerika, Güney Afrika ve Hindistan’ın güneyine karşılık gelen coğrafyay ile sınırlı gibi görünüyor.”

Christopher Griffin afrika en eski dinozor
Christopher Griffin

Bilim insanları Mbiresaurus raathi adı verilen dinozorun 1,83 metre uzunluğunda ve 29 kilogram ağırlığında olduğunu düşünüyor.

Yer bilimleri alanında çalışmalar yürüten akademisyen Sterling Nesbitt ise araştırmanın, dinozorların erken dönem evrimine dair bildiklerini güncellediğini kaydetti.

Nesbitt şöyle konuştu:

“Mbiresaurus raathi gibi erken döneme ait dinozorlar, bu tür hayvanların söz konusu dönemdeki evriminin her bir bulguyla yeniden yazıldığını gösteriyor. Dinozorların ortaya çıkışının sanılandan daha karmaşık olduğuna işaret ediyor.”

afrika en eski dinozor kalıntı fosil

Cape Town Üniversitesi’nden paleontolog Anusuya Chinsamy-Turan ise, bölgede daha fazla dinozor fosili bulabileceklerini düşünüyor.

“(Bu keşif) bize dinozorlar evrimleşirken farklı kıtalarda bulunduklarını, ancak kuru, yaşanma elverişsiz ortamlar yerine sıcak ve nemli ortamları aradıklarını söylüyor. Bu bölgeden daha fazla fosilin çıkacağını umuyoruz.”

Siz bu keşfe dair ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Independent, BBC

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2022 hugo ödülleri kazananları

Bilimkurgu ve Fantazyanın En Büyük Ödüllerinden Hugo Award’ın 2022 Kazananları Açıklandı

Brendan Fraser, Venedik Film Festivali ayakta alkışlandı

270 Kiloluk Karakteri için Tanınmaz Hale Gelen Brendan Fraser, Venedik Film Festivali’nde 6 Dakika Ayakta Alkışlandı